Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Petlas Kış Lastiği ve Yaşadığım Sorun

Duvi

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar malumunuz geçen hafta içerisinde İstanbulda yaşanan yoğun kar yağışınında etkisi ile boştaki 16'' sytle jantlarıma kış lastiği aldım..Tercihimi fiyat uygunluğu nedeni ile Petlasdan yana kullanmıştım.İlk izlenimlerimide yine buradan paylaşmıştım.Karlı havada gayet performanslı idi sessiz bir sürüşü vardı ancak kar kalkıp zemin kuru hale dönünce lastiğin zaafiyeti meydana çıktı..Anlamak için bir çok kere denemelerde buundum ve artık kesin bir problem olduğuna kanaat getirdikten sonra lastikcimle görüşüp onunda denemesi ve bana hak vermesi ile problemin olduğunu kesin olarak anlamış bulunuyorum..

Hemen mevcut probşemden bahsedeyim; Lastikler dediğim gibi karlı havada gayet iyi çıkmadığı dik rampa yok diyebilirim ancak hava sıcaklığı artıp zemin kuruduğu andan itibaren lastiğin deseni ve diş yapısı aracı en ufak direksiyon hamlesinde bile sanki arabanın altından kayma hissi vermekte sadece his vermekle kalmamakta trafiğin boş oluduğu alanlarda yaptığım sert direksiyon hamlelerinde en başta aracın arka kısmından başlayan kaymalar tabiri caizse kıç atmalar başgösterdi.Önce kar lastiği dişli yola fazla tutunuyor ve direksiyon hamlelerine direnç gösteriyor diye düşünsemde 70-80 km hızlarda aynı hamlelerde asr devreye girecek kadar kaymalar olunca korkutmaya başladı..Lastikcim ile yaptığımız denemelerdede sonuçlar aynı olunca yorumu aynen şu oldu.Lastiğin tepkileri çok sert..Karda verim alabılmek için kauçuk oranı fazla bır lastik ancak kuru zemınde bu handikapa dönüşüyor.

Sonuç itibari ile önümüzdeki hafta marmara bölge ekspertizi gelecek istersen yazlık jant ile lastikleri takalım istersen kışlıklar kalsın haftaya zaten eksper için yeniden takmamız gerekecek dedi..İyi bende bir kaç gun daha dikkatli bir şekılde kullanalım dedim..Demez olaydım,Lastikçiden çıktım 1 km ilerlemeden önümde giden öğrenci servisinden dolayı göremediğim son anda farkettiğim yolun ortasındaki kaya parçası ile karşı karşıya kaldım arabanın altına vurmasın diye son anda kırdım ama sol on lastik yanak kısmından yarıldı..

Şimdi promlemim kaymaktan mutevellit lastık yarığı oldu:mad:
Tekrar yazlık jant ve lastiklere geri döndüm,önümüzdeki gunlerde eksper gelicek ve lastikleri deneyeceğiz bakalım sonuç ne olacak...Ama şukadarını biliyorum ki sonuç olumlu olursa lastik gidicek yerine başka marka alıcam yok kabul görmez ise ihale lastikcime kalıyor ben yıne 4 adet lastık alıp çıkıcam artık oda alırmı satarmı orasını bılemıyorum..

Petlas için bir karalamam olamaz başka aracımda starmaxx serisi mevsim lastiği kullanmıştım memnunda kaldım ama kış serisi için kış lastiği değil kar lastiği üretmişler diyebilirim..

Sabır gösterip beni dinleyen arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyor,Kazasız belasız sürüşler diliyorum..

Öncelikle geçmiş olsun bu tür durumlarda lastik veya başka bir parça mutlaka söktürün çünkü ne kadar dikkat ederim derseniz diyin ani refleksler göstermeniz gereken durumlarda yapamayacaksınız yapsanız bile işe yaramayacak Allah beterinden korusun ve inşallah probleminiz en kısa sürede çözüme kavuşur

• Beğen
Reaksiyonlar: Duvi
Geçmiş olsun Ulvi...Satan adamın memnun kalmazsan değiştirme gibi garantisi var mı..?

Çok geçmiş olsun Mirim (bu kadar olsun) Aslında petlas kötü lastik değildir ama seninde dediğin gibi kış değil kar lastiği yapmışlar herhalde umarım sıkıntı en kısa zamanda çözülür bu arada Lastiğin hız ve yük Endeksine bakma fırsatın oldumu hiç :confused:

onunla geçmiş olsun kardeşim inş sorununu cözerler de iyi bişeyi sorunsuzca alırsın daha kış bitmedi malum ihmal etme genede kış lastigini ... kar lastigi demiyorum artık

geçmiş olsun ulvi. sitedeki arkadaşların geneli petlası tavsiye etmiyorlardı. umarım kısa zamanda sorun çözülür.

Öncelikle geçmiş olsun bu tür durumlarda lastik veya başka bir parça mutlaka söktürün çünkü ne kadar dikkat ederim derseniz diyin ani refleksler göstermeniz gereken durumlarda yapamayacaksınız yapsanız bile işe yaramayacak Allah beterinden korusun ve inşallah probleminiz en kısa sürede çözüme kavuşur

İnşallah Reis..Ben yazlıkları taktırayım dedim sonra bir kaç güne eksper gelicek denilince bır daha sok tak eksper gelınce tekrar sok tak uğraşmayalım dedik.Lastik yarılınca zaten mecburen soktum hepsini..Cümlemizi kazadan beladan korusun rabbim..

Geçmiş olsun Ulvi...Satan adamın memnun kalmazsan değiştirme gibi garantisi var mı..?

Sağol Sezgin kardeşim..Lastikleri aldığım bayi tanıdığım samimi olduğum kişilerdir..Lastikte bir problem olmasada ben bu lastiği beğenmedim deyip gidip kafasına atabileceğim adamlar..o konuda problem yok ki zaten eskper olumlu yada olumsuz rapğor çıkarsın benim lastikleri ben değişicem.Burda uğraşımız lastikciyı zarardan kurtarmak..Eğer kabul ettiremezse ona kalacak o lastikler...

Çok geçmiş olsun Mirim (bu kadar olsun) Aslında petlas kötü lastik değildir ama seninde dediğin gibi kış değil kar lastiği yapmışlar herhalde umarım sıkıntı en kısa zamanda çözülür bu arada Lastiğin hız ve yük Endeksine bakma fırsatın oldumu hiç :confused:

Eyvallah gardaşım..Bencede kötü lastik değil ama snowmaster serisindemi yoksa sadece benim lastiklerdemi bir problem oldu onu anlayamadım..Ama Bildiğimiz şu araç yolda giderken lastiğin diş yapısı direksiyon hareketlerine tepki veremiyor sankı dişleri yayılıyor yolda hamur gibi katlandığını hissediyorun..Viraj felan dönerken sanki lastik altında katlanıyormuş gibi oluyor ve bu dönüş sert hamle ile olursa araba savruluyor arka kısmı yanına geliyor o derece..Asr felan hakgetire..

onunla geçmiş olsun kardeşim inş sorununu cözerler de iyi bişeyi sorunsuzca alırsın daha kış bitmedi malum ihmal etme genede kış lastigini ... kar lastigi demiyorum artık

Eyvallah kazımcım,bakalım işte eksperi bekliyoruz hayırlısı ile..Bencede ağzımız alışmış kar lastiği demeye ama özü kış lastiği..Doğuda kar uzun zaman kalıyor yerde ama istanbul gibi metropolde bir kaç günde kalkıyor yada kaldırılıyor yoksa hayat felç oluyor o yuzden aldığımız lastiğin karda ıyı gıtmesinin haricinde buzlu havada yağışlı havada tutunması gibi etkenlerle beraber değerlendirmek gerekiyor..Kış lastiği işte hepsine göredir dedik ama değilmiş..

aynen kardeşim aksam ayaza gecti gündüz eriyenn kar suları dondu ısıklarda veya dönüşlerde kızaklamaya başladı araclar eve gidene kadar her herde kaza iyi lastik ve 10 dk sonra gidelim sag saglim varalım evimize işimize :şoför

geçmiş olsun ulvi. sitedeki arkadaşların geneli petlası tavsiye etmiyorlardı. umarım kısa zamanda sorun çözülür.

Sağolasın Alicim..Aslına bakarsan ben tavsiye ederim petlası çin malına göre iyidir..Bıde kıstas ne olmalı onu ıyı belırlemeli..Kalkıp ta michelin ile nokian ile kıyaslarsan elbette notu düşük olur..Onemli olan parasına göre yaptığı işlem bazında değerlendırmek en azından benim açımdan..
Ben istanbulda yaşıyorum normal piyasadaki uygun rakamlı kışlık lastik işimi görür ki mevsimsel durum belli kar yagar bır kaç gun gerisi yağmur yağıs.Ama Erzurumda yaşıyor olsam alırım en kralını(nokian oluyor sanırım) takarım 6-7 ay bakarım keyfime..Bizde buna gerek yok bu maliyete katlanmayada gerek yok..Burdan hareket ettik ama bir aksilik yaşadık halledicez inşallah..

geçmiş olsun ulvi bey
benzeri sorunu arkadaşım aynı aracında yaşamıştı anlattım bilmem hatırlıyan oldumu
demekki petlas da bu sadece bir seferlik değilmişş aynı hatalı lastik

Geri
Üst Alt