Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

periyodik bakım nerede yapılmalı?

mlnkoli

Kayıtlı Üye
merhabalar.
2013 ibiza reference aracımın 30bin bakımı geldi.
aracın daha mart ayına kadar garantisi var ve servis 500 liraya yapacağını söyledi.
sizce bu periyodik bakımı servistemi, özel servistemi yoksa sıradan biryerdemi yaptırmak en doğrusu olur. normal bir bakım için 500 tl çok geldiği için böyle bir konu açma gereği duydum...
saygılar...

ozel servisler de 200-250 civari yapıyor (bujiler hariç). garanti senin icin onemli degilse ve tanis bir ustan varsa yağını filttelerini sen bildiğin gibi al ve dışarıda yaptır...
yetkili servis 30 binde bujide degistiriyor bilgine. (500 çok para)

servisle görüştüm 30 binlik periyodik bakımda bujiler var demedi. hatta seatın kendi sitesinde periyodik bakımları sıralamışlar buji yazmıyodu. ama siz yine de bujilerin değişmesi gerekiyor diyosanız buji hariç 500 tl servis fiyatı tutuyor.

Sanırım nisan gibiydi 30 bin bakımına girdim. Bulunduğum şehir izmir. 2 tane yetkili servis var biri wosmer biri mbu. İkiside aynı şeyi söyledi buji değişiyor. Yetkili servise götürdüm aracı. Araç 2012 seat ibiza 1.4 85 hp...
Değişen parçalar :
-Hava filtresi
-Polen filtresi
-Yağ filtresi
-Yakıt filtresi
-Motor Yağı
-Bujiler...
Normalde o zamanlar bana wosmer 450 demişti mbu 420 demişti. (yanlış hatırlamıyorsam)
Mbu ile pazarlık yaptım. Kendi yağımı getireyim indirim yapın dedim kabul ettiler. 180 lira yağ parası düştüler.
Mbu'ya toplamda 260 lira verdim. Dışarıdan da 5w-30 castrol edge aldım 95 lira.
30 bin bakımı bana toplamda : 355 lira civarı tutmuştu... (3-5 lira oynayabilir geçmiş zaman tam net hatırlamıyorum) Yukarıda saydıklarımın hepsi değişti. Sitede ki arkadaşlara da sorduğumda bujilerin 40 bin gibi değişmesi gerektiğini söylemişlerdi.

Ozamanlar özel servisleride aradım birisi 200 istedi birisi 250 istemişti. Bujiler dahil değil gerekte yok demişlerdi. Ama istersem bujileri de değişebileceklerini ozaman fiyatların 50 lira civarı artacağını söylemişlerdi.

Bilginiz olsun diye uzun uzun yazdım hocam :D

bora abi teşekkür ederim uzun bilgileriniz için :)
servisle görüştüm az önce ve 535 tl servis ücreti bujiler dahil dedi.
yağı kendim getirsem dedim 190 lira düşeceklerini söylediler

Son düzenleme:
bora abi teşekkür ederim uzun bilgileriniz için :)
servisle görüştüm az önce ve 535 tl servis ücreti bujiler dahil dedi.
yağı kendim getirsem dedim 190 lira düşeceklerini söylediler

İllaki serviste yapacaksan kesinlikle yağı kendin götür. Kafadan 100 lira kardasın. Bence tabi... :)
Bu arada servis ücretlerine de zam gelmiş 3 ayda.

4 litrelik castrol yetiyor bizim arabaya ve artıyorda.
castrol edge 5w-30 , 3 ay önce 95 liraydı. castrol magneticde yanılmıyorsam 75 lira civarıydı.
Servis bizdeki özel üretim yağ deyip 180-190 lira istiyor. Abboooo

abi başka bir servisi daha aradım yağı kendiniz getirirseniz iyi niyet garantiniz iptal olur diyor :) (araçta bakımla alakalı arıza olursa doğuş oto meshul oluyomuş güya)
birde özel servisle görüştüm az önce bujiler hariç 300 tl dedi.
o parayı özel servise vereceğime yetkili serviste yağı kendim alırım daha mantıklı

az önce 5w-30 castrol edge yağa baktım 96 tl, 5w-30 castrol magnatec 65 tl

Servisten servise değişiyor sanırım yaptıkları iyi niyet garantisi olayı. Benim yaptırdığım serviste böyle bir muhabbet geçmedi. Servise gelmezsem ozaman kalkacağını söylediler, yağı kendim getirirsem değildi.
Sen bilirsin kardeşim düşün taşın kafana göre en doğru kararı verirsin.

hakikaten cok para..mesela benım triger günüm gelmek üzere.orjınalini set devirdaimle birlikte 300 liraya buldum.alacam güzel bir ustaya özel seat ustasına yaptıracam .150 de o işcilik alsa kanımca etti 450. servis bana toplam işcilik dahil 700 lira fıyat cıkardı.benım garantı sıkıntım yok sonucta cordoba ne gerek var.servislerde yedek parça cok abartılı.iyi ustalar hep kendıne özel servis açıyor coluk cocuk dolmuş artık.

Geri
Üst Alt