Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

performans filtreleri

Kutu içi filtreler için yeterince tok bir ses vermiyor diyorlar. Aslında benim amacım, egzozdan alamadığım yeterli sesi bir nebze olsun hava filtresinden almak.. O yüzden kit halinde açık hava filtresi düşünüyorum ama işte hangisi olur onu bilemiyorum :rolleyes:

Hmm senin olayın performans değil, ses yani... o zaman direkt sök kutuyu, HKS açık hava filtresini tak manifoldun ucuna, etrafa tuttur kelepçelerle, boruları da sar ısı izolasyon malzemesiyle olsun bitsin.

Dip not olarak eklemeden edemeyeceğim, rölantide egzos veya filtreden gargargargar ses çıkartan araçlar iticidir. Hem işi bilenler için hem de karşı cins için. Çünkü aracın görünüşünün bu sesi desteklemesi gerekir. Örneğin varsa bir Camaro, istediği kadar ses çıkarır, o ses onun karizması olur. Ama bizim araçların rölantide bile fazla ses çıkartması itici.

Onun yerine araç devir aldığında ses çıkartan modifiyeler yapmanızı tavsiye ederim. Yani gerçekten gazladığınızda tatlı, tok sesler gelsin, insanları irrite etmesin. Tabi zevk renk, bu sadece benim tavsiyem.

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Aslında tam da dediğiniz gibi düşünüyorum ben de ama sanırım bir yanlış anlaşılma oldu. Performans da istiyorum fakat dediğiniz gibi ses daha ön planda olmalı. Rölantideki haliyle değil ama 3000 devirden sonraki halinde. Bu yüzden açık hava filtresi istiyorum işte. Kutu içi filtreler ses konusunda pasif kaldığı için. Araştırdığım kadarıyla Aem'in açık hava filtreleri tam benim isteklerimi karşılayacak düzeyde ama internetten alırsam hangi kiti alacağımı bilmiyorum işte sorun orada.

Kutusuz yani tamamen açıkta hava filtresi ile performans artışı almak zor. Motor sıcağından çok iyi şekilde izole edersen ve ön ızgaradan direkt hava geçişini filtrenin üzerine sağlarsan performans artışı alabilirsin. Ancak o zaman da kaputun altı pazar yeri gibi görünüyor. Sıkıntı. Bu filtre tipi en çok sesi çıkartan tiptir.

Tamamen kutuiçi filtrelerde de performans artışı almak zor ancak filtrenin geçirgenliğine göre Turbo gecikmesini azaltabilirler. Bu filtre tipi de nispeten en sessiz tiptir.

Bir de ikisinin arası var ki ben böyle kullanıyorum. K&N'nin kutu içi komple kitini, orjinal hava filtresinin olduğu yere monte edip, kutunun üst kapağını kapatmadan, orjinal hava hortumunu kullanıp, bir de kutunun yanından ekstra ikinci bir delik ile direkt ön ızgaradan hava girişi alarak. Bu tip ne aşırı, ne de az ses verir, devir verdiğinizde ses verir, performansı ise diğer iki tipe göre daha iyidir, özellikle sıcak havalarda tamamen açık tipe göre çok daha iyidir. Kaputun altı da gayet şık görünür.

Ben de öyle bir sistem yapayım o zaman, hatta en olmadı el yapımı filtre olayına girişirim artık. Yalıtımdı borulardı vs. derken. Bir araştırayım ben bunu da en iyisi..

Abf için açık filtre olayına girme boş yere.Yurt dışında Cai ve modifiye edilmiş kutuiçi filtre sisteminin testleri var.Modifiye edilmiş kutuiçi sistemin daha iyi sonuç verdiğini de kanıtlamışlar.Bu modifiye işi nasıl oluyor peki ? Öncelikle KN veya istediğin başka bir markanın kutuiçi filtresini alıyosun.Daha sonra orjinal kutunun alt kısmına rekorcularda satılan kıvrılabilen borulardan monte edebilmek adına delik açıyorsun.Borunun diğer ucu bilinen üzere en iyi hava alacak yere taşınıyor.Ayrıca kutunun yine alt kısmında çamurluk tarafında kalan kısımda muntazam aralıklarla 10 luk matkap ucu kalınlığında delikler açıyosun.Ses konusunda değişim oluyor.Fakat açık filtrenin verdiği sesi vermez ondan da haberin olsun.Fakat soğuk hava alma konusunda şuan en iyi çalışma bu.

Kutu içi filtreler için yeterince tok bir ses vermiyor diyorlar. Aslında benim amacım, egzozdan alamadığım yeterli sesi bir nebze olsun hava filtresinden almak.. O yüzden kit halinde açık hava filtresi düşünüyorum ama işte hangisi olur onu bilemiyorum :rolleyes:

Eger Ses ve Performanssa amaç ve Tozsuz yollarda kullanıyorsan al herhangi bir 40- 50 liralık bir hava filtresi tak gitsin istedigini verir kardeşim hiç endişelenme

Geri
Üst Alt