Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Palet, zincir vs. hakkındaki düşünceleriniz

Koç Üniversitesi'nde okuyorum. Continental T830 kar lastiklerim var. Bunların yağmur performansı muazzam ancak kar performansını bilmiyordum. Dün okula çıkarken zinciri almayı unuttum, tabi kar yağacağını da.. :)

Bilmeyenler için; bizim okul Rumeli Feneri yolunda, dağ başında, kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde, kışın ayının kurdun indiği bir ormanın ortasında. Gece 22:00 gibi okuldan çıktım. Kar yağışı yoğundu ama dik yokuşları bir sıkıntı yaşamadan patinajsız çıktım ilk etapta. Sarıyer'e inip de yağan karı görünce eve dönmekten vazgeçtim okula çıkayım dedim, indiğime bin pişman oldum. Sinirden bir yokuşu çıkabilmek için tam 1,5 saat uğraştım ama nafile. Lastiklerin ağzına tükürdüm sanırım ama emin değilim henüz. Burası hala fena olduğu için bakamadım detaylı..

Diğer yandan baktım çıkış yok, Bahçeköy yolunu kullanayım dedim. Sakın girme dedikleri yolu tıkanmadan 15 dakikada çıktım okula vardım. Kafayı yememek elde değil tabi.. O yol üzerinde toplamda 8 araç saydım yolda kalan. Bunlardan ikisi dört çeker jipti ama şoförler bayandı :D İki kere de viraja hızlı girdiğim için araba benden çıktı, refüje uçuyordum. Başıma bir şey gelse, benden karda mangal yapsalar kimsenin ruhu duymaz zaten o yolda gecenin bir vakti.

Ama bir kaç şeyi kesinlikle öğrendim:
  • Kar lastiğine o kadar da güvenmemek lazım. Zincir gerekli..
  • Otomatik araba karda hiç de iyi olmuyormuş. Devir-gaz ayarlamasını yapamadım bir türlü..
  • ESP ciddi anlamda hayat kurtarıyor..
  • Üşenmeden okuyanları tebrik ederim.. :)

Bugün sabah garajdan çıkarken gözlemlediğim kadarıyla aslında otomatik olması bir bakıma iyi de oluyor olabilir ama arabayı kendi haline bırakmak ve gaza abanmamak gerek. Sabah uyandığımdan itibaren garaj çıkışında sardırarak çıkan bir çok araba vardı, son ikisi de benim önümden patinaj çekerek çıktılar. Ben ilk başta gaza hiç dokunmadım, yokuşun ortasına geldiğinde araba kesilmesin diye gaz vermeye başladım ve patinajsız çıktım. Bu arada garaj da çok dik ve uzun değil.

benim hep merak ettiğim birsey var.tamam lastik zinciz vs vs... ama diyelim hafifi rampa ve araç kaymaya başladı ne yapıcaz:Dönünde araç durmuş seninde durman gerek??:)

otomatik şanzuman sıkıntı olabiliyor buzlanmada karda dağa çıkılacaksa yinede yanınızda zincir bulundurmanızı tavsiye ederim ben düz vites tdi ile palandöken ayder uludağ çıktım bi sorun yaşamadım sadece kar lastiğiyle birazda alışılmışlık olduğu için sıkıntı çekmiyorum çok şükür :)

Sıradan gidecek olursak,

- Dün araştırma yaparken Insignia forumunda Snowtech'in kutusunun çok büyük olduğu yönünde şikayetlere rastladım,
- Snowwolf fena durmuyor ama henüz internet üzerinde 205/55/16 ölçüsünde bulamadım, bugün adamlara mail attım İstanbul'daki satıcı listesini göndermeleri için,
- Snowcat niyeyse gözüme pek iyi bir şey gibi görünmedi,
- Ultra Power bence gereksiz pahalı, hele de benim gibi yılda bir kere ''belki'' kullanacaksanız, ayrıca bildiğim kadarıyla bu tip paletlerde önceden jantın üzerine aparatının takılması gerekiyor ve kış boyu o şekilde gezmek durumundasınız, ve de bu tiplerin karsız zeminde çabuk kırıldığı söyleniyor.

Bir de kenarlardaki kancalar bazılarında var bazılarında yok gibi, ondan çok emin olamıyorum ve jantı çizer mi diye endişem var, o yüzden görmeden alma taraftarı da değilim.

Ben snowwolf ürünlerinden olan snowtiger aldım geçtigimiz haftasonu.
Aldığım gün uludağa çıktım. Cumartesi günü çok iyi kar yağışı vardı. Dönüş yolunda birçok araç yolun dışına çıktığı için çıkışı kapamışlardı. Iniş 5 saat sürdü. Yol buzlanmıştı ve kar yağışı devam ediyordu. Kısacası ben kar paletinden memnun kaldım. Aracın bir kere arkası hafif kaydı onun dışında bir sorun yasamadim. Ama yollarda da gayet sakin kullandım aracı.
Paketleri tek başına takmak biraz zaman alabilir ama zincirden çok daha kolay olduğu kesin. ayrıca söküp kaldırdığınızda da zincir gibi karışmıyor. araç için zincirden daha zararsız olduğunu düşünüyorum.

Aracım 1.6 tdi dsg
Lastikler 205-55-16
Palet Snowtiger C16-1 160tl'ye aldım.

• Beğen
Reaksiyonlar: ims
evet snowcat çakma gibi geldi banada. bide bez gibi bişey sarıyolar lastiğe kar çorabı diyolarmış onasıl ki;

kar paleti - Google'da Ara

Bir arkadaşım yurtdışındayken kullandığını ve performansının iyi olduğunu söylemişti ama fiyatı yüksekti demişti, Türkiye'de var mıdır bilemiyorum.

Edit: Şöyle bir şey buldum http://urun.gittigidiyor.com/garaj/kar-corabi-zincire-son-devrim-yaratan-yenilik-51166252

Bir de Automix diye bir markanın varmış.

Yalnız bu kar çorabı ile ilgili iki husus var;

1. Zincir veya benzeri bir ekipman kadar performanslı mı?
2. Polis amcalara veya muayene istasyonuna derdini anlatabilir misin? :)

Geri
Üst Alt