Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

P261A Ariza Kodu 1.6 TDI Hakkında

malborom

Kayıtlı Üye
Merhabalar Arkadaslar

2011 model 1.6 CR TDI DSG aracımdan memnunum fakat aracımda dün sabah bir sorun oldu. Aracımı çalıstırdım yola cıktım aracım 2500 deviri gecmiyor ve bitrşey sanki aracımı arkadan tutuyor kasılıyor araba sonra obd yi taktım aşagıdaki arızayı yani P261A arızasını verdi arızayı silince aracım duzeldi. Bu sabahta aracımı çalıştırdım yola cıktım yine aynısı oldu ama 1-1.5 km gidince aracım düzelti gün içinde kullandım bir daha yapmadı sonra geldim eve obdye bagladım yine aynı arıza acaba bu sorunu yaşayan veya bilgisi olan varmı?

image.jpg

EGR valfi arızası dizel araçlarda DPF kısa mesafeli şehir içi kullanımlarında doluyor ve regenirasyon yapamıyor bir süre sonra EGR valfini ve sensörünü bozuyor, garanti uzatman yoksa bunu iyi niyet garantisine aldırarak yaptırmaya çalış 2500 tl civarı olması gerekiyor bu rakamda tam emin değilim iyi niyet garantisinde 1000 tl gibi yapılabilir. Bir an önce servise giderek bilgi al.

Günaydın,

Benim aracımda da birkaç gündür bu hatayı alıyorum. Araç seyir halindeyken 2.000 devir üzerine çıkmıyor gaza bassam da. Turbo devreye girmiyor diye düşünüyorum.

OBD cihazımla baktığımda P261a ve P261b arıza kodu çıktı. Sonrasında motor check ikaz lambası yandı. Stop edip çalıştırınca çekiş düzeldi ama arıza lambası hala yanıyor. Hemen her çalıştırma sonrası bu sorunu yaşar oldum, dip gaz yapsam da araç çok hantal hızlanıyor.

Bu hafta sonu da EGR ve emme manifold temizletmeyi düşünüyordum ciğerleri rahatlasın diye aracın. Zira 1.vites kalkışlarda da hafif baygın gibi kalkıyor.

Sorumun özüne gelecek olursak bu 2 arıza kodu için EGR+manifold temizliği+ Boğaz kelebeği temizlenmesi çözüm olur mu?

Günaydın,

Benim aracımda da birkaç gündür bu hatayı alıyorum. Araç seyir halindeyken 2.000 devir üzerine çıkmıyor gaza bassam da. Turbo devreye girmiyor diye düşünüyorum.

OBD cihazımla baktığımda P261a ve P261b arıza kodu çıktı. Sonrasında motor check ikaz lambası yandı. Stop edip çalıştırınca çekiş düzeldi ama arıza lambası hala yanıyor. Hemen her çalıştırma sonrası bu sorunu yaşar oldum, dip gaz yapsam da araç çok hantal hızlanıyor.

Bu hafta sonu da EGR ve emme manifold temizletmeyi düşünüyordum ciğerleri rahatlasın diye aracın. Zira 1.vites kalkışlarda da hafif baygın gibi kalkıyor.

Sorumun özüne gelecek olursak bu 2 arıza kodu için EGR+manifold temizliği+ Boğaz kelebeği temizlenmesi çözüm olur mu?
hacım liquly moly pro dizel sistem olanı katkı kullan..bi yerde tıkanıklık var+maf sensörünü kesinlikle temizlet hava filtresini tıkalı olmadığından emin ol...motor maf sensöründen aldığı sinyalle gider

hacım liquly moly pro dizel sistem olanı katkı kullan..bi yerde tıkanıklık var+maf sensörünü kesinlikle temizlet hava filtresini tıkalı olmadığından emin ol...motor maf sensöründen aldığı sinyalle gider

Periyodik bakımı 3.000km önce yaptırmıştım kurban bayramında uzun yola çıkacağım diye abi. Mann marka karbonlu olanından almıştım filtre setimi en iyisinden. Bakalm bu hafta bilgisayara bağlatıp maf sensörünü temizletmeyi planlıyorum. EGR de temizletmeli miyim? Performansta farkı olur mu?

Periyodik bakımı 3.000km önce yaptırmıştım kurban bayramında uzun yola çıkacağım diye abi. Mann marka karbonlu olanından almıştım filtre setimi en iyisinden. Bakalm bu hafta bilgisayara bağlatıp maf sensörünü temizletmeyi planlıyorum. EGR de temizletmeli miyim? Performansta farkı olur mu?
katkı kullanırsan 1-2 seferliğine (iyisini alın) sistem kendi kendine temizler..gecen egryi açtım fazla bi kir çıkmadı...düşük devirde araç kullanmayın..dizel işte bakımsız kalmaya gelmiyor....maf sensörünü temizletin beyin kirden algılamıyordur :) ondan sonra tekrar konusuruz..performans değişir

Bugün sanayiye gittim. Wag.com cihazi bagladilar. P261a ve 261b arizalari cikti. Sogutma suyu sistemiyle ilgiliymis. Maf sensoruyle ilgisinin kesinlikle olmadigini soyledi usta. Motorun ön kisminda siyah bi parça var,egr valfine sogutma suyu gonderiyormus. Muhtemelen ondan oldugunu ve degismesi gerektigini soylediler. Ama kesin çözöm garantisi vermiyorlar.

Baktiimda o parcanin soket girisi daha once tamir gormus. Parcanin adi ek su pompasiymis (devirdaim degil), fiyatina bakti yalan gercek 380tl dediler. Simdilik bisey yapmadim. Ne yapmam gerektigini de bilmiyorum :-(

Merhabalar Arkadaslar

2011 model 1.6 CR TDI DSG aracımdan memnunum fakat aracımda dün sabah bir sorun oldu. Aracımı çalıstırdım yola cıktım aracım 2500 deviri gecmiyor ve bitrşey sanki aracımı arkadan tutuyor kasılıyor araba sonra obd yi taktım aşagıdaki arızayı yani P261A arızasını verdi arızayı silince aracım duzeldi. Bu sabahta aracımı çalıştırdım yola cıktım yine aynısı oldu ama 1-1.5 km gidince aracım düzelti gün içinde kullandım bir daha yapmadı sonra geldim eve obdye bagladım yine aynı arıza acaba bu sorunu yaşayan veya bilgisi olan varmı?

Ekli dosyayı görüntüle 5724
Sorun düzeldi mi nasıl bir işlem yaptırdınız

Geri
Üst Alt