ÖTV indiriminden vazgeçen Maliye `hurda` için çalışıyor | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

 1. Ataşehir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

ÖTV indiriminden vazgeçen Maliye `hurda` için çalışıyor

Konu, 'Sohbet' kısmında Byefsane tarafından paylaşıldı.

 1. Byefsane

  Byefsane SCW Üyesi

  3.557
  59
  48
  Maliye, Ekonomi Koordinasyon Kurulu`na ÖTV yerine birkaç seçenekli hurda indirimi önerecek

  Hükümetin piyasaları canlandırarak küresel ekonomik krizin etkilerini azaltmak amacıyla 16 Mart`ta uygulamaya koyup, 16 Haziran`da da kapsamını daraltarak süresini uzattığı otomotiv, elektronik ve beyaz eşya ile mobilyada ÖTV ve KDV indirimleri 30 Eylül`de sona eriyor. İndirimlerin devam edip etmeyeceğine Ekonomi Koordinasyon Kurulu(EKK) karar verecek. İki dönemdir uygulanan vergi indirimlerinin sona erdirilmesini isteyen Maliye Bakanlığı, vergi indirimleri için ``etki ve sonuç analizi`` çalışması yaparak, kurula sunacak. Bu analizi inceleyecek olan EKK buna göre indirimin devam edip etmeyeceğine karar verecek.

  KALICI İNDİRİM

  Uygulamanın sona erdirilmesi gerektiğini savunan Maliye Bakanlığı, otomotiv sektörünün yeni dönemde hurda indirimiyle teşvik edilebileceği görüşünde. Yurtdışındaki benzer uygulamaları da inceleyen Maliye Bakanlığı`nın hazırladığı hurda indirimi çalışmasında kalıcı indirim, indirimin araç sahibine yapılması, yararlanacak kişinin en az 1 yıl süreyle o araca sahip olması gibi koşullara yer veriliyor. 2003 yılında geçici süreyle 20 yaş üzeri araçlara uygulanan hurda indirimiyle Türkiye`de yaklaşık 322 bin otomobilin kaydı silinmiş ve bunların önemli bir bölümü hurda araç indiriminden yararlandırılmıştı. Otomotiv Distribütörleri Derneği`nin (ODD) raporuna göre 3 bin 500 TL`lik hurda indirimi ile 2010`da 450 bin araç satılabilir.
   
 2. ZGR

  ZGR SCW Üyesi

  14.936
  524
  113
  yabancılara ortam hazırlayıp dursunlar
   

Sayfayı Paylaş