Otomobil alacaklar, acele edin! Zamlar kapıda | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
  • Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

Otomobil alacaklar, acele edin! Zamlar kapıda

atay78

Kayıtlı Üye
Katılım
2 Mar 2012
Mesajlar
2,581
Beğeniler
1,241
Yaş
29
#1
Birçok markanın kendileri gibi Eylül ayından itibaren 1600 cc altındaki araçlarda ÖTV farkı almadığını vurgulayan Sancaktaroğlu, "Fakat 2013 model yılı ile birlikte vergi artışı fiyatlara yansıtılacaktır" dedi.


Genel olarak otomotiv sektörünün ve özelde Nissan'ın 2012 yılında göstermiş olduğu performansı değerlendiren Nissan Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, 2012 yılında Avrupa pazarında ve Türkiye'de ciddi bir daralma olduğunu söyledi.

Nissan Türkiye’nin sene başındaki Türkiye için pazar tahmininin 760 bin olduğunu hatırlatan Sancaktaroğlu, "Kasım ayı sonu itibari ile baktığımızda, 2012'nin bu tahminimiz doğrultusunda kapanacağını öngörüyoruz. Son 3 yılda yaşanan hareketlenmeye rağmen sektörde yüzde 10-12'lik bir daralma yaşandı" diye konuştu.

Ancak, Nissan Türkiye olarak satış rakamlarının geçen yıla oranla ortalama aynı düzeyde kaldığının altını çizen Sancaktaroğlu, "Biz geçen yılı 20 binin üzerinde satışla kapattık, bu yıl da yine 20 bin civarında satış rakamına ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye’de binek ve hafif ticari dahil toplam pazarın yüzde 20’sine hitap ediyoruz. Tüm bu kısıtlı imkanlara rağmen son yıllarda önemli bir performans göstererek 2012 için hedeflediğimiz toplamda yüzde 2,57; binekte ise yüzde 3,34 pazar payı hedefimize ulaştığımızı söyleyebilirim. Nissan Türkiye olarak orta vadedeki hedefimiz ise pazar payımızı Nissan Global ile paralel bir noktaya taşımaktır" diye konuştu.

YENİ MODELLER GELİYOR
2012 yılında iyice hissedilmeye başlanan daralmanın en kısa sürede etkisini yitirmesini beklediklerini belirten Nissan Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, "Nissan Türkiye olarak son 3 yıl içinde gösterdiğimiz büyümemiz neticesinde ulaştığımız satış ve pazar payımızı 2013’te de korumayı planlıyoruz. 2013 yılında ürün gamımıza katılacak olan Nissan Juke Nismo, Nissan Note ile de yine sektöre farklı bir heyecan getireceğimizi düşünüyoruz. Ayrıca Nissan olarak satış ile birlikte önceliklendirdiğimiz satış ve satış sonrası müşteri memnuniyetinde ise rekabet sepetinde ilk sırada olmaya devam etmek üzere planlarımızı güncelliyoruz" dedi.

"ÖTV FARKI YANSITILACAK, FİYATLAR ARTACAK"
2013 yılında otomotiv pazarının 2012 seviyelerinde kapanabileceğini tahmin Nissan Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Fakat bu tahminlerimizi etkileyen çok fazla çevresel faktör bulunmakta. 2012 yılında artan ÖTV oranları henüz tüketici fiyatlarına yansıtılmadı. Nissan olarak bizler de Eylül ayından itibaren 1600 cc altındaki araçlarımızda ÖTV farkını almadık. Fakat 2013 model yılı ile birlikte vergi artışı fiyatlara yansıtılacaktır diye düşünüyoruz."

Bununla birlikte pazara sunulan yeni modeller, filo pazarında yaşanan canlılık, segmentler arası geçişler, kur ve tüketici kredi faiz oranlarının da pazarda dikkate alınması gereken faktörler olduğunun altını çizen Sancaktaroğlu, 2012 ve 2013'ün bazı ilklerin de yaşanacağı yıllar olacağını ifade etti. "Bu sene uygulamaya alınan model yılı geçişinin 2012 Aralık ayına ve 2013’ün ilk aylarına nasıl bir etki yapacağını hep birlikte gözlemliyor olacağız" diyen Sancaktaroğlu, tüm markaların model yılı etkisini en aza indirmek adına güçlü kampanyalar ile yılın son ayına girdiklerini söyledi. Sancaktaroğlu, tüm bu belirsizlikler içerisinde 2013'e dair kesin bir tahmin yapmanın güç olduğunu vurguladı.


alıntıdır:mynet