Otomatiğe bağlamayın | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Otomatiğe bağlamayın

Konu, 'Servis ve Oto Bakım' kısmında swotr tarafından paylaşıldı.

 1. swotr

  swotr Misafir

  Günümüzde konforla eşdeğer olan otomatik şanzıman, özellikle büyük şehirlerin dur kalk trafiğinde sürücüye ayrı bir konfor sunarken bu önemli sistem, bakımları aksatıldığında veya hatalı kullanıldığında ağır faturaların çıkmasına neden olabilir.

  Özellikle büyük şehirlerin yoğun dur kalk trafiğinde sürücüye büyük kolaylık sağlayan otomatik şanzımanlar pratik kullanımıyla kadınların da en büyük tercihleri arasında yer olmaya devam ediyor. Günümüzde minik sınıf otomobillerden itibaren yaygınlaşmaya başlayan otomatik şanzıman, özellikle orta üst sınıf araçların çoğunda ise standart olarak görev yapıyor. Bu önemli ve pahalı parça bir kaç küçük kontrolün ihmali sonucu çok ciddi masrafların çıkmasına neden oluyor.

  Bu masraflar küçük uyarı sinyaliyle başlarken bazen de vites atmalar veya özellikle yokuş yukarı çıkarken oluşacak performans düşüklüğü ile kendini gösterir. Gaz pedalına bastığınzda titreyen, gitmeyen ve daha fazla yakıt tüketen otomobilinizi ister istemez bir servise göstermek zorunda kalacaksınız. Bu durumda önce ATF isimli şanzıman yağı ve yağ filtresi değişir ve sorun giderilmezse selenoid valfler ya da yağ basınç supabı arızalı olabilir ve bu da şanzımanın ömrünü yavaş yavaş kaybettiğinin bir göstergesidir. Bu sorunun en büyük kaynağı ise değişmeyen şanzıman yağıdır.

  Otomatik şanzımanın ömrünün kısalmasına neden olan en büyük tehlike ise şanzıman yağının değiştirlmemesi sonucu iç yapı malzemelerine zarar vermesinden kaynaklanıyor. Diğer hidroliklerden ayırt edilmesi için özellikle kırmızı renkli olarak üretilen otomatik şanzıman yağı, çalışma sırasında rengi kararıkren akıcılık özelliğinide kaybedeceği için ortalama 50.000 km de değişmesi gereklidir. Bu veri her araçta farklı olabilir ve özellikle az kullanılan araçlarda ise bu km beklenmemeli ve 2 yılda bir kontrol edilmelidir. Manuel şanzımanan göre pahalı olan otomatik şanzımanın revizyonu da minimum 2000TL den başlar.

  B.Boyacılar - Otohaber
   
 2. swotr

  swotr Misafir

  Otomatik Şanzıman Yağının Kontrol Edilmesi
  Araç düz bir yere park edilmiş ve el freni çekilmiş olmalı. Ardından vites kolu N konumundayken motor rölantide bir süre çalıştıktan sonra şanzıman bütün konumlara tek tek alınarak yağın dağılması sağlanır. Ardından P konumuna getirilen motor durdurulur ve bir süre beklendikten sonra yağ ölçüm çubuğu çıkartılarak seviye görülür. Otomatik şanzıman yağının seviyesi Hot yani sıcak aralılğında olmalı. Eğer bu seviyenin altında ise yağ ekleyerek tamamlayın. Eğer bu işlemi kendiniz yapamazsanız yetkili servistten yardım alabilirsiniz.


  Not: mesaj editleme çalışmıyor sanırım
   
 3. ZGR

  ZGR
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  14.928
  Beğenileri:
  525
  Ödül Puanları:
  113
  özellikle DSG de daha da dikkatli olmak gerekiyor sanırım
   
 4. YCO

  YCO
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  22.339
  Beğenileri:
  79
  Ödül Puanları:
  48
  teşekkürler.. :eek:key:
   
 5. kamikaze

  kamikaze
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.910
  Beğenileri:
  251
  Ödül Puanları:
  83
  Dsg, otomatik debriyaj, geri kalan mekaniği, manuel şanzıman ile aynı. Yazı, türbinli otomatikler içim yazılmış.
   
 6. 37fbli

  37fbli
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  3.267
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  48
  çağlar abibizim dsg ler için ne gibi şeylere dikkat etmemiz lazım
   
 7. kamikaze

  kamikaze
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.910
  Beğenileri:
  251
  Ödül Puanları:
  83
  Duruştan kalkarken, frenlemeyi bırakması için müsade etmeli, 1saniye gibi gaza basmamak, yazılımı mıncıklatmamak bence yeterli. Yolda zaten ideal vitesi seçiyor.
   
 8. 37fbli

  37fbli
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  3.267
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  48
  yani 1 sn ye kendi kalkmasınımı beklemeliyiz direk gaz vermeden
   
 9. SİMON

  SİMON
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  3.402
  Beğenileri:
  173
  Ödül Puanları:
  63
  yeni otomatikler cok nazik 96 model 380ooo km de merso kullanıyorum cok dık yokuslar olmadıgı zaman asla el frenı cekmıyorum masallah hıcbır sorunu yok ama yeniler cok nazik
   

Sayfayı Paylaş