Otomatiğe bağlamayın | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
  • Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

Otomatiğe bağlamayın

  • Konbuyu başlatan swotr
  • Başlangıç tarihi
S

swotr

E-Posta Onayı Bekliyor
#1
Günümüzde konforla eşdeğer olan otomatik şanzıman, özellikle büyük şehirlerin dur kalk trafiğinde sürücüye ayrı bir konfor sunarken bu önemli sistem, bakımları aksatıldığında veya hatalı kullanıldığında ağır faturaların çıkmasına neden olabilir.

Özellikle büyük şehirlerin yoğun dur kalk trafiğinde sürücüye büyük kolaylık sağlayan otomatik şanzımanlar pratik kullanımıyla kadınların da en büyük tercihleri arasında yer olmaya devam ediyor. Günümüzde minik sınıf otomobillerden itibaren yaygınlaşmaya başlayan otomatik şanzıman, özellikle orta üst sınıf araçların çoğunda ise standart olarak görev yapıyor. Bu önemli ve pahalı parça bir kaç küçük kontrolün ihmali sonucu çok ciddi masrafların çıkmasına neden oluyor.

Bu masraflar küçük uyarı sinyaliyle başlarken bazen de vites atmalar veya özellikle yokuş yukarı çıkarken oluşacak performans düşüklüğü ile kendini gösterir. Gaz pedalına bastığınzda titreyen, gitmeyen ve daha fazla yakıt tüketen otomobilinizi ister istemez bir servise göstermek zorunda kalacaksınız. Bu durumda önce ATF isimli şanzıman yağı ve yağ filtresi değişir ve sorun giderilmezse selenoid valfler ya da yağ basınç supabı arızalı olabilir ve bu da şanzımanın ömrünü yavaş yavaş kaybettiğinin bir göstergesidir. Bu sorunun en büyük kaynağı ise değişmeyen şanzıman yağıdır.

Otomatik şanzımanın ömrünün kısalmasına neden olan en büyük tehlike ise şanzıman yağının değiştirlmemesi sonucu iç yapı malzemelerine zarar vermesinden kaynaklanıyor. Diğer hidroliklerden ayırt edilmesi için özellikle kırmızı renkli olarak üretilen otomatik şanzıman yağı, çalışma sırasında rengi kararıkren akıcılık özelliğinide kaybedeceği için ortalama 50.000 km de değişmesi gereklidir. Bu veri her araçta farklı olabilir ve özellikle az kullanılan araçlarda ise bu km beklenmemeli ve 2 yılda bir kontrol edilmelidir. Manuel şanzımanan göre pahalı olan otomatik şanzımanın revizyonu da minimum 2000TL den başlar.

B.Boyacılar - Otohaber
 
S

swotr

E-Posta Onayı Bekliyor
#2
Otomatik Şanzıman Yağının Kontrol Edilmesi
Araç düz bir yere park edilmiş ve el freni çekilmiş olmalı. Ardından vites kolu N konumundayken motor rölantide bir süre çalıştıktan sonra şanzıman bütün konumlara tek tek alınarak yağın dağılması sağlanır. Ardından P konumuna getirilen motor durdurulur ve bir süre beklendikten sonra yağ ölçüm çubuğu çıkartılarak seviye görülür. Otomatik şanzıman yağının seviyesi Hot yani sıcak aralılğında olmalı. Eğer bu seviyenin altında ise yağ ekleyerek tamamlayın. Eğer bu işlemi kendiniz yapamazsanız yetkili servistten yardım alabilirsiniz.


Not: mesaj editleme çalışmıyor sanırım
 

ZGR

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
14,928
Beğeniler
525
Yaş
26
#3
özellikle DSG de daha da dikkatli olmak gerekiyor sanırım
 

kamikaze

Kayıtlı Üye
Katılım
22 Kas 2010
Mesajlar
1,910
Beğeniler
251
Yaş
48
#5
Dsg, otomatik debriyaj, geri kalan mekaniği, manuel şanzıman ile aynı. Yazı, türbinli otomatikler içim yazılmış.
 

kamikaze

Kayıtlı Üye
Katılım
22 Kas 2010
Mesajlar
1,910
Beğeniler
251
Yaş
48
#7
Duruştan kalkarken, frenlemeyi bırakması için müsade etmeli, 1saniye gibi gaza basmamak, yazılımı mıncıklatmamak bence yeterli. Yolda zaten ideal vitesi seçiyor.
 

37fbli

Kayıtlı Üye
Katılım
11 Ara 2010
Mesajlar
3,267
Beğeniler
28
Yaş
26
#8
Duruştan kalkarken, frenlemeyi bırakması için müsade etmeli, 1saniye gibi gaza basmamak, yazılımı mıncıklatmamak bence yeterli. Yolda zaten ideal vitesi seçiyor.
yani 1 sn ye kendi kalkmasınımı beklemeliyiz direk gaz vermeden
 

SİMON

Kayıtlı Üye
Katılım
7 Eyl 2009
Mesajlar
3,402
Beğeniler
168
#9
yeni otomatikler cok nazik 96 model 380ooo km de merso kullanıyorum cok dık yokuslar olmadıgı zaman asla el frenı cekmıyorum masallah hıcbır sorunu yok ama yeniler cok nazik