Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Oto Yıkama..?

sourson

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar Merhaba,

Ankara'da Oto yıkama işine girmek istiyorum. Bu işi yapmış, düşünmüş arkadaşlardan neler gerektiğini öğrenebilirmiyim? Yasal olarak neler gerekir, kullanılan malzemeler nasıl ve ne kadara nereden nasıl temin edilir gibi bilgiler gerekiyor.

teşekkürler,

1. Piyasadaki rakiiplerin hiçbiri aşağıdakini yapmayacağı için , rekabette şansın biraz zor
2. Musluk suyu kullanılamaz, tankerden dökme alınacak, aslında daha ucuz ama ilk yatırım maaliyeti ve depoya yer bulma sorunu oluşuyor
3. Çoğunluk köpük püskürtüp sonra suluyor ve siliyor, ancak bu köpüklerin içerikleri tartışılmaya başlandı, ben yeni kurduğum sistemi sünger+köpük le yıkama olarak yapmıştım (normal cilalaı marka şampuan ile, maliyeti 3 misli)
4. Basınçlı su makinası bu tarz bir yerde 6-7000 TL lik olanlardan olmalı, süpürge de yaklaşık yarı fiyatlı olan sanayi tipi olanlardan
5. Silme bezinin tanesi 75 TL olanlardan kullanılmalı
6. Asgari 3 eleman, biri eksinlikle tek sürücü olarak ayarlanmalı
+ + + Açık olduğu her dakika,tükkanın başında beklemelisin......

50-100.000 $ ile tanınmış marka franchise alınırsa, işler daha kolay olur.

1. Piyasadaki rakiiplerin hiçbiri aşağıdakini yapmayacağı için , rekabette şansın biraz zor
2. Musluk suyu kullanılamaz, tankerden dökme alınacak, aslında daha ucuz ama ilk yatırım maaliyeti ve depoya yer bulma sorunu oluşuyor
3. Çoğunluk köpük püskürtüp sonra suluyor ve siliyor, ancak bu köpüklerin içerikleri tartışılmaya başlandı, ben yeni kurduğum sistemi sünger+köpük le yıkama olarak yapmıştım (normal cilalaı marka şampuan ile, maliyeti 3 misli)
4. Basınçlı su makinası bu tarz bir yerde 6-7000 TL lik olanlardan olmalı, süpürge de yaklaşık yarı fiyatlı olan sanayi tipi olanlardan
5. Silme bezinin tanesi 75 TL olanlardan kullanılmalı
6. Asgari 3 eleman, biri eksinlikle tek sürücü olarak ayarlanmalı
+ + + Açık olduğu her dakika,tükkanın başında beklemelisin......

50-100.000 $ ile tanınmış marka franchise alınırsa, işler daha kolay olur.

çok teşekkürler olayın diğer boyutlarıda varmış demekki

En temel halini yazdım, daha boyuta bile gelmedik, ama tekrarlıyorum bunları yapan da pek yok, ama yapabilenin işi de kısa sürede rayına girer.

Soner bende ağır vasıta araç yıkama işine gireceğim Allah nasip ederse bende bilgi araştırıyorum :)

Ağır vasıtanın basınçlı makinası dehşet bir şey, 300 bar lık lardan, normal arabaların çamurluğunu içeri göcertebilecek bir basınçtır. Ağır vasıta için tercihen yer altına gömülü hidrolik lift gerekecek.

Soner bende ağır vasıta araç yıkama işine gireceğim Allah nasip ederse bende bilgi araştırıyorum :)

inş. biraz azim kendine güven ve gözü karartmak gerek diye düşünüyorum.. neden olmasın bu işleri yapan uzayan birçok insan var olur hayırlısıysa

Hep hayalimde olan bir iş,oto yıkama açmak...Şimdi değil ama ileriye doğru benimde planlarım arasında var..:)Şimdiden hayırlı olsun diyelim...

hayırlısı olsun hepimiz için..

ben şimdilik lift felan yaptırmayacağım çünkü yer olarak net degil tır kamyon koop. garajında işletebilirim oranında 1-2 senede sonra yer degistirme gibi düşünceleri var o yüzden yatırım yapmayacagım. Kuvvetli makina gerekecek bunlara :)

aynı işi bende düşündüm ve hala düşünüyorum kardeşim ama benim biraz daha vaktim var, uğraş olarak yaş 45 ten sonra.. Bunun baya bir araştırmasını yapmıştım elimde hala dökümanları duruyor. Hatta şöyle bir konuda var, eğer düşünürsen 1-2 tane devretmeyi düşünen oto yıkamacı var görüşebilirsin onlarla.

Geri
Üst Alt