Oto boya koruma hakkında bilinmesi gerekenler

atay78

Kayıtlı Üye
Katılım
2 Mar 2012
Mesajlar
2,581
Beğeniler
1,241
Yaş
29
İsim
burak
Nereden
Adana
#1
oncelıkle selam dostlarım artık aranızda daha faal olmak ıcın artık bazı konuları sızlerle paylasıcam umarım faydalı olurum gereksız gordugunuz konuları benle paylasabılırsınız yada eksık gordugunuz yanlarımı


ARACINIZDA KUŞ PİSLİĞİ GÖRDÜĞÜNÜZDE ÜŞENMEYİN VE HEMEN TEMİZLEYİN!

Kuş pisliğinin aracınızın boyasına zarar verme süresi aracınızın boyasına ve kuşun cinsine göre 6 saat ile 2 gündür. Bu süre içerisinde kuş pisiliği aracın boyasını yakar. Bu hasar pasta işlemi ile geçirilemez tek çözümü aracın tekrar boyanmasıdır. Aracın boyanması hem pahalı bir işlemdir hem de aracın değerini düşürür. Yapılan boya ise asla orijinalinin yerini tutmaz. Dolayısıyla, görür görmez üşenmeden temizlenmesi gerekir.


KUŞ PİSLİĞİ NASIL TEMİZLENMELİDİR!
Önce su döküp bir süre bekleyin, bir süre sonra bastırmadan dairesel hareketlerle biraz silin ve çıkana kadar bu işleme devam edin. Asla fazla bastırmayın veya pisliği yaymayın. Acele ederseniz pislik çıkar çizik kalır.


ARACINIZI REÇİNESİ OLAN AĞAÇLARDAN UZAK TUTUN!
Ağaç reçinesinin boyaya zarar verme süresi çok kısa olabilir. Ağaç reçinesi kuruduğunda boyayı yakmış olabilir. Yanan ve kabaran boya ancak aracın tekrar boyanması ile düzeltilebilir. Aracın boyanması hem pahalı bir işlemdir hem de aracın değerini düşürür. Yapılan boya asla orijinalinin yerini tutmaz. Dolayısıyla, mecbur kalmadıkça aracınızı asla reçinesi olan bir ağacın altına bırakmayın. Bırakmaya mecbur kalırsanız aracınızı titizlikle kontrol edin ve reçineyi hemen temizleyin.


AĞAÇ REÇİNESİ NASIL TEMİZLENMELİDİR?
Aracınızda mutlaka ıslak mendil bulundurun. Şayet reçine kurumamışsa ıslak mendil ile bastırmadan ve yaymadan reçineyi almaya çalışın. Ağaç reçinesi kurumuşsa kuş pisliğini temizlemedeki yöntemi uygulayın.


ARAÇ CAMLARINDA OLUŞAN KİREÇ LEKELERİ NASIL ÖNLENİR?
Görünmese de her yüzey gözeneklere sahiptir. Suların çok kireçli olduğu ülkemizde hemen kurulanmayan camlarda zamanla kireç lekeleri camın gözeneklerine işleyerek kalıcı hale gelir. Oluşan lekeler için araç camları sık sık sirkeli su ile temizlenmelidir.

ARACINIZI FIRÇAYLA VE BENZİNLİKTEKİ OTOMATİK YIKAMA MAKİNELERİNDE YIKATMAMAYA ÖZEN GÖSTERİN!
Aracınız fırçasız, köpükle veya süngerle ve uygun bir kimyasalla temizlenmelidir. Fırçalı ve benzinlikteki gibi otomatik yıkama makineleri aracınızı her defasında kesinlikle çizer, üzerindeki verniği alır, matlaştırır. Dolayısıyla aracınız kuş pisliği, ağaç reçinesi, güneş ışınları ve nem gibi dış etkenlere karşı savunmasız hale gelir. Aracınız kısa sürede çok kötü görünüm alır. Eski görünümüne kavuşması neredeyse imkânsızdır.


ARACINIZI NASIL YIKAMALISINIZ?
Aracınızı kendiniz yıkadığınız zaman araç için üretilmiş olan şampuanlardan faydalanın. Bulaşık deterjanı iyi köpürür fakat uzun vadede zarar verir. İki adet süngerinizin olması en iyisidir. Süngerin bir tanesi ile aracınızın boyasını diğeri ile jantlarını temizleyin. Her ne kadar süngeri yıkasanız da mutlaka gözeneklerinde çamur ve toprak parçaları kalır. Dolayısıyla süngerleri asla karıştırmayın. Süngerleri çok uzun süre kullanmayın. 10–15 yıkamada bir değiştirin. Aracı yıkamaya başlamadan önce mutlaka araç üzerindeki çamuru alın. Mümkünse basınçlı su makinesi kullanın. Güneş altında yıkama yapmayın.

ARAÇTA PARLAKLIK KAYBININ NEDENLERİ NELERDİR?
Aracın fırça ve benzeri sert aparatlarla yıkanması, uygun olmayan yıkama maddelerinin kullanılması, yıkandıktan sonra ıslak olması, güneş altında yıkanması, güneşin altında uzun süre beklemesi aracın verniğinin çıkmasına ve boyasının matlaşmasına, renginin solmasına neden olur.


PASTA CİLADAN SONRA ARACIMA GÜNEŞTE BAKILDIĞINDA BEYAZ GÖLGELER/DALGALAR (HARELER VAR)!
Pasta ve cila işleminin profesyonel kişilerce ve makinelerle yapılmalıdır. Piyasadan ucuz diye bilinçsizce alınan ve tarafınızdan yapılan pasta veya cila işlemi, pastanın veya cilanın boya üzerine homojen olarak yedirilememesine bağlı olarak hareler bırakır. Çözümü profesyonel kişiler tarafından bu hareler için özel üretilmiş olan pastanın hare başlığı ile uygulanmasıdır. Özellikle koyu renk araçlarda bu sorun çok sık yaşanır. Ucuza yapıyorlar diye çizik giderme işleminin bu işi bilmeyen yerlere yaptırılması çok daha fazla masraflı olur.ÇİZİK GİDERME VEYA PASTA İŞLEMİ NEDİR? CİLA YA DA BOYA KORUMA ZARARLI MIDIR?
Cila ya da boya koruma hiçbir şekilde aracınızın boyasına zarar vermez. Pasta gibi boya üzerindeki katmanın alınması değil tam tersine boya üzerine katman ilave edilmesidir.

Cilalama işlemi bir nevi boya korumadır, fakat boya koruma için kullanılan malzemeden daha niteliksiz bir malzemedir. Dolayısıyla kuş pisiliği, ağaç reçinesi, güneş ışığı, basınçlı yıkama gibi etkenlerin hiçbirine dayanamaz. Aracınızı en iyi koşullarda muhafaza etseniz bile cilanın ömrü 1 ayı geçmez. En iyi boya korumayı yaptığını iddia edenler korumanın 1 yıl dayanacağını söylerler fakat bunun için garanti veremezler. Sizce neden? Çünkü ne güneş ışınlarına ne de basınçlı yıkamaya dayanamazlar ve her yıkanışta suyla akıp giderler.

Her yıl boya koruma yaptırmaya gittiğinizde aracınızı pasta işlemine sokarlar pasta işlemi bir nevi zımparalama işlemidir. Dolayısıyla çiziğin çevresi çiziğin derinliği ile eşitlenir. Bu işlemin sık yapılması metalik araçlarda boyanın üzerindeki verniğin ya da opak araçlarda boyanın incelmesine neden olur.

Aracınız “0”km veya yeni ise pasta işleminin yapılmasına kesinlikle gerek yoktur.

ALINTIDIR
 

patrıot

Kayıtlı Üye
Katılım
1 Eyl 2009
Mesajlar
2,834
Beğeniler
290
Yaş
39
İsim
mehmet
Nereden
İstanbul
Aracınız
Diğer
Plaka
34MRT2008
#2
Eksikleri cok fazla mesela recine bant izi ziftleri sokmek icin cok guzel zararsiz urunler mevcut vakit oldukca bende eklerim.
 

altıpatlar

Kayıtlı Üye
Katılım
7 Şub 2011
Mesajlar
11,340
Beğeniler
2,112
Yaş
33
İsim
Feridun BAYIL
Nereden
Gaziantep
Aracınız
Leon 1.4 TSI Style
Plaka
27FBAYIL001
#3
faydalı bilgiler için teşekkür ederiz...
 

atay78

Kayıtlı Üye
Katılım
2 Mar 2012
Mesajlar
2,581
Beğeniler
1,241
Yaş
29
İsim
burak
Nereden
Adana
#4
Eksikleri cok fazla mesela recine bant izi ziftleri sokmek icin cok guzel zararsiz urunler mevcut vakit oldukca bende eklerim.
gordugunuz eksıklerı tamamlarsanız daha yaralı bır konu olucaktır paylastıgım konularda bılgı ve goruslerınızı paylasabılırsınız
 

sturdy81

Kayıtlı Üye
Katılım
6 Kas 2011
Mesajlar
101
Beğeniler
28
Yaş
36
İsim
Halil Gürbüz
Nereden
Kayseri
Aracınız
Diğer
Plaka
38 xx xxx
#5
paylaşım için tşkler
 

anfor

Kayıtlı Üye
Katılım
9 Mar 2012
Mesajlar
79
Beğeniler
24
Yaş
42
İsim
ibrahim
Nereden
Balıkesir
Aracınız
Leon 1.4 TSI FR
Plaka
007
#7
iyi bir baylaşım teşkkürler arkadaşım
 

igci_01

Kayıtlı Üye
Katılım
5 Ocak 2010
Mesajlar
4,548
Beğeniler
1,595
Yaş
30
İsim
MEHMET İĞCİ
Nereden
Ankara
Aracınız
Leon 2.0 TFSI Cupra
Plaka
06 BG 1173
#8
bilgilendirme için teşekkür ederiz kardeşim
 

habildinar

Kayıtlı Üye
Katılım
8 Ara 2011
Mesajlar
1,414
Beğeniler
637
Yaş
36
İsim
Habil Dinar
Nereden
Nevşehir
Plaka
50 DN 977
#9
Eline sağlık, çok faydalı bilgiler...