Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

onno ustadan :)

Ya orda değerlerin öyle çıkması normal tabi hacı, biliyosun atmosferik motorlar düşük devirlerde sıfır. Avensis iki vites düşürse yarı yarıya fark eder o değerler :D

@İbo şans işi işte 100 arabada turbo arızası vermez 2 tanesinde verir. 1 tanesi enişteme rastladı erkenden. Bizde de 1.8tsi passat var yoksa 50.000km'ye dogru geliyo Allah'a şükür sorun çıkarmadı. Fakat japonlar sorunsuzluk için her şeyi yapılar işte, o 100 kişiden 2 arıza çıkmasını bile istemiyolar :) Mesela en büüyk örnek ABD. Honda ve Toyota pazar liderli olması lazım. Amerikanlar sorunsuzluğa önem verdiği için bu markaları tercih ediyolar. ABD'de mesela VW turbo motor kullanmıyo. Zaten benzin sıkıntısı da yok adamlarda :)

melih nasıl kullanılmıyor amerikada canım benim :) bizdeki gibi 1,4 T ler yok ama 2,0 T ler var :) tonla golf gti jetta gli. passatlar bilimum 2,0 tfsi :)

alman pazarına bakalm istersen :D mesela lexusun bir modeli daha önceden açtığım bir konuda vardı.yaklaşık 3,5 4 milyon araç satılan almanyada sata sata 21 tane satabilmişti :)

tamam sorunsuz olsnda sorunsuz yapacaz diyede arabayı hissiz zevksiz ve 20 sene önceki teknolojilerle satmakta bence doğru değil. önemli olan en dolu teknolojik aracı minimum araıza ile üretebilmek. onuda zaten japonlardan ne toyota ne honda becerebiliyor onu japonlardan sadece mazda becerebiliyor ki mazdaya otomotiv endüstrisinde sırf rx8 deki cesareti ile her zaman saygı duyarım.

Melih'im BMW'nun turbolarında falan da mı sorun var yani..bütün Avrupa'yı öldürdün resmen.. :D :D

olsun işte 1.4 yok :D 2.0t zaten sorun çıkarmaz kanımca zaten koca motor :D

Fakat dediğinde haklısın zaten, yani önemli olan kullandıgın şeyi en az sorunsuz şekilde pazara sunabilmek. VW de Honda da Toyota da bence şu an bunu başarıyo. Ben 5 senede bir turbo arızası çıkarsa mesela hiç önemsemem. Yanlış anlaşıldım galiba, TSI çk sevdiğim ve taktir ettiğim bir motor. Fakat atmosferikte VW pek de iyi bir durumda değil. Turboya erken geçmiş olması da çok büyük avantajı, zaten herkes geçmeye başladı.

Bu arada Honda motorlarına da hissiz dedin de 5500den sonra hayat biter vtec başlar unuttun galiba :p :D

---------- Post added at 22:34 ---------- Previous post was at 22:33 ----------

Melih'im BMW'nun turbolarında falan da mı sorun var yani..bütün Avrupa'yı öldürdün resmen.. :D :D

Lan ne dedim ben de öldürdüm avrupayı :D

olsun işte 1.4 yok :D 2.0t zaten sorun çıkarmaz kanımca zaten koca motor :D

Fakat dediğinde haklısın zaten, yani önemli olan kullandıgın şeyi en az sorunsuz şekilde pazara sunabilmek. VW de Honda da Toyota da bence şu an bunu başarıyo. Ben 5 sene bir turbo arızası çıkarsa mesela hiç önemsemem. Yanlış anlaşıldım galiba, TSI çk sevdiğim ve taktir ettiğim bir motor. Fakat atmosferikte VW pek de iyi bir durumda değil. Turboya erken geçmiş olması da çok büyük avantajı, zaten herkes geçmeye başladı.

Bu arada Honda motorlarına da hissiz dedin de 5500den sonra hayat biter vtec başlar unuttun galiba :p :D

ben 5500 e çıkmam melih benim gözümde gereksiz ve hissiz :)

vw turboya neden geçti. birde bunu düşünmek gerek. japonlar 70 lerde 80 lerde atmosferk benzinlilere para harcarken vw zaten oldukça iyi bir konumda idi. adamlar geleceğin dizel teknoloisine yatırım yapmaya başladı. sonrada turbo dizellere. yani birisi atmosferik benzinliye yatırım yapmayı bıraktı. arge gücünü turbo dizellere yatırdı sonra oradan edindiği tecrübeyi FSİ ve TFSİ lar olarakta benzinliye uyarladı. nitekim onlardan öncede başarıları ile kendilerini kanıtlamış 2,3 V5 ler vr6 lar r32 ler 2,0 dohc mk3 gti moyotları 1,8 20v ler bunların alayını görmezden geliyorsun :)

ilk sayfalarda yazmıştım. japonlar direkt geçmiyecekler. zira ellerinde zaten benzin konusnun dert edilmediği kyoto protokolü ve AB yasaları baskısı olmayan egzoz emisyonunun tüketimin performansın değil sadece hacim değerinin otomatik vites kombinasyonu ile yeterli görüldüğü amerikan pazarı var. bu yüzden hemen arge yapamazlar daha doğrusu yapmazlar. sıfırdan bir motor tasarlamak ve maliyetler o kadar kolay değil.

sonuca gelirsek. hondanın yada toyotanın başında egzoz emisyonunu düşür şunu aracında bulndur şöyle yap böyle yap dyen bir AB sopası yok :) amerikan pazarında bunlar çıkmaya başladığı an onlarda tüm makinelerini aşırı beslemeye geçirecekler.

bana sorarsan bundan 50 sene sonra benzin kalmayacağı için benzinli araba üretmezler :) 50 sene sonra otomobile bile bence başka alternatifler çıkar..
Honda'nın benzinli Turbo araç üretmesinden daha gerçekçi bi yaklaşım :D

---------- Post added at 23:17 ---------- Previous post was at 23:16 ----------

1. Aynı gücü alıyor aynı Torku alıyormu?

2. Aynı hp yi alıyor tamam ama bunu kaç d/d de alıyor?

3. TSI kadar düşük tüketim verilerine ulaşabiliyormu?

4. Emisyon farkı ne kadar?
Elinin altında internet var. Bu farklara kendin de bakabilirsin. Hangisinin daha hızlı olduğunu da bulabilirsin. Motorlar kağıt üstünde ya da tezgah üstünde gitmez. Araba bir bütün.

---------- Post added at 23:18 ---------- Previous post was at 23:17 ----------

Tek kamyonlar kullansa keşke. Kamyonlar, otobüsler, iş makinaları, inşaat ve madencilik ekipmanları, vinçler, gemiler, tekneler, tanklar...

Liste uzar gider. Hepside uzun ömür gerektiren aletler..

Bu saydıklarının hangisi benzinli? Hepsi dizel. Turbosuz dizel olmaz zaten..

---------- Post added at 23:19 ---------- Previous post was at 23:18 ----------

Uzun yıllardır Turbo motor tercih eden iki önemli ve taş gibi sağlam marka var. Saab ve Volvo. İsveç tankları..
Bu lakapları motorları yüzünden değil; şase sağlamlıkları yüzünden aldılar.

---------- Post added at 23:24 ---------- Previous post was at 23:19 ----------

tamam sorunsuz olsnda sorunsuz yapacaz diyede arabayı hissiz zevksiz ve 20 sene önceki teknolojilerle satmakta bence doğru değil. önemli olan en dolu teknolojik aracı minimum araıza ile üretebilmek. onuda zaten japonlardan ne toyota ne honda becerebiliyor onu japonlardan sadece mazda becerebiliyor ki mazdaya otomotiv endüstrisinde sırf rx8 deki cesareti ile her zaman saygı duyarım.
RX serisi mi sorunsuz :D ?

---------- Post added at 23:30 ---------- Previous post was at 23:24 ----------

nitekim onlardan öncede başarıları ile kendilerini kanıtlamış 2,3 V5 ler vr6 lar r32 ler 2,0 dohc mk3 gti moyotları 1,8 20v ler bunların alayını görmezden geliyorsun :)

sonuca gelirsek. hondanın yada toyotanın başında egzoz emisyonunu düşür şunu aracında bulndur şöyle yap böyle yap dyen bir AB sopası yok :) amerikan pazarında bunlar çıkmaya başladığı an onlarda tüm makinelerini aşırı beslemeye geçirecekler.
O bahsettiğin motorları Honda'nın 1.6 motoruyla kıyasladığın zaman, açık ara geri kaldıklarını görebilirsin.
Supercar kategorisine bakarsak, bu pazarın çoğunu Avrupa markalarının oluşturduğunu görebilirsin. AB sopasının engel teşkil etmediğinin daha açık bir göstergesi var mı?
Ki Honda'nın yakın zaman içerisinde Turbo motorlara geçebileceği konusundaki yorumunun hiçbir dayanak noktası yok. Eski teknoloji olarak gördüğün motorlarla, adamlar "dünya"nın en büyük motor üreticisi olma ünvanına sahip. Atmosferik motorda dünya devi olması da ayrıca bir ünvanı. Bu tahttan inip, her markanın basitçe başvurduğu "Turbo" ya yeltenecekleri gerçekten uzak.

Bu Tartışmalara Bayılıyorum yahuuuu.... :)
limon.jpg

:D :D

edit: yanlış resim koymuşum başta :D

Geri
Üst Alt