Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

onno ustadan :)

Neyse uzatmıyım konuyu ama bence kesinlikle turbo'nun zamanla ek sorun getirebileceğini düşündükleri için japon markaları fazla tercih etmek istemiyo turbo kulanmayı. Zaten atmosferikten de aynı gücü alıyoruz ve benzer yakıt tüketimlerini yakalıyoruz diyolar. Tork az kalıyo ama onu da yuksek devir çevirerek hallediyolar bir şekilde. Tork fakiri dediğimiz Honda mesela vtec açınca bir koltuga yapıştırıyo ki hayret edersiniz.

Yunus'um verdiğin örneğe mesela başka bir örnekle karşılık vereyim:

Eniştemin 1.9tdi Caddy'si var çok memnun ama daha 20.000km'de turbosu iflas etti ve Bolu'da gece soğugunda yolda kaldı. Ananem filan da vardı arabada. Aynı eniştem 130.000km'dir de arabasının baskı balatasını değiştirmedi, kendisi 40 yıllık kamyon şöförü. Caddy'lerin de ne kadar balata yediğini bilirsiniz. Yani sen istediğin kadar güzel kullan Turbo her zaman ek sorun ihtimali demek.

Bir de Alp, arada 50kg'lık fark olmasa sence hangisinin 0-100ü daha iyi olurdu. Sadece 0.2sn fark var. Mesela Passat Auris'ten 160kg daha fazla ve 0-100'ü 0.5sn daha kötü. Ağırlık faktörü önemli. Esneklik olarak da fark olcagını sanmam. Fakat turbolu araba düşük devirlerde de çok çok daha iyi tabi ki.

Bu arada Japon fanatikliğim yoktur iki tarafa da objektif bir şekilde bakıyorum. Bütün arabalarımız VW group hatta :)

bizde kedi kullanıyoruz melih. 70 bine girdi Allaha şükür turboda fln bi sorun görmedik. bazen turbo ıslıgı çok cıkıyo o kadar. oda hosuma gidiyo zaten. ama ben vw nin turbo larına güveniyorum 1.8 t den beri.

bu arada melihcm. 2009 test yıllığı vardı otohaber dergisinin bulabilirsen orada test edilen araçların esneklik verileri mevcut. hatırladığım kadarı ile de tsi passatın esneklik verileri 1,6 132 lik avenssin yarı süresi. yani atıyorum 80-120 6. vites verisi 25 sn ise avensiste passatta 12 küsür sn. (değerler bu civarda ama tam veriyi hatırlamıyorum test yıllığını mersinde yazlıkta unuttuğum için :D)

ben BMW'nun 1.4 3 silindir turbo motorunu merak ediyorum özellikle.. :)

o motoru 1 serisinde fln kullanırlar herhalde. bmw zaten 1.6 motoru sayesinde citti premium müşteri çekiyodu. bu motoru piyasaya sürerse tahmin edemiyorum.

o motoru 1 serisinde fln kullanırlar herhalde. bmw zaten 1.6 motoru sayesinde citti premium müşteri çekiyodu. bu motoru piyasaya sürerse tahmin edemiyorum.

3 serisindede olacak diye biliyorum. ama bmw nin ciddi şekilde böyle bir motora ihtiyacı var zira 1600 cc + otomatik + arkadan itiş pek hoş bir kombinasyon olmuyor :)

3'te de kesin kullanılır bence..

Yunus'um olabilitesi var tabii senin aklında kalanın da.. :D

bu arada melihcm. 2009 test yıllığı vardı otohaber dergisinin bulabilirsen orada test edilen araçların esneklik verileri mevcut. hatırladığım kadarı ile de tsi passatın esneklik verileri 1,6 132 lik avenssin yarı süresi. yani atıyorum 80-120 6. vites verisi 25 sn ise avensiste passatta 12 küsür sn. (değerler bu civarda ama tam veriyi hatırlamıyorum test yıllığını mersinde yazlıkta unuttuğum için :D)

Ya orda değerlerin öyle çıkması normal tabi hacı, biliyosun atmosferik motorlar düşük devirlerde sıfır. Avensis iki vites düşürse yarı yarıya fark eder o değerler :D

@İbo şans işi işte 100 arabada turbo arızası vermez 2 tanesinde verir. 1 tanesi enişteme rastladı erkenden. Bizde de 1.8tsi passat var yoksa 50.000km'ye dogru geliyo Allah'a şükür sorun çıkarmadı. Fakat japonlar sorunsuzluk için her şeyi yapılar işte, o 100 kişiden 2 arıza çıkmasını bile istemiyolar :) Mesela en büüyk örnek ABD. Honda ve Toyota pazar liderli olması lazım. Amerikanlar sorunsuzluğa önem verdiği için bu markaları tercih ediyolar. ABD'de mesela VW turbo motor kullanmıyo. Zaten benzin sıkıntısı da yok adamlarda :)

Geri
Üst Alt