Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

onno ustadan :)

turbo demek ek sorun demek değildir..
uzun yol kamyonlarda vs. bile yıllardır kullanıyo..en az 25-30K'de bi bakıma giren bi tırda turbo sorun çıkaran bişi olsa koyarlar mıydı..

turbo demek ek sorun demek değildir..
uzun yol kamyonlarda vs. bile yıllardır kullanıyo..en az 25-30K'de bi bakıma giren bi tırda turbo sorun çıkaran bişi olsa koyarlar mıydı..

Tek kamyonlar kullansa keşke. Kamyonlar, otobüsler, iş makinaları, inşaat ve madencilik ekipmanları, vinçler, gemiler, tekneler, tanklar...

Liste uzar gider. Hepside uzun ömür gerektiren aletler..

velakin seri üretim turbolu en yakın TSI'ı tanıyorum doğal olarak ve turbonun kendi muhafazası var bu soğuk havalarda bile çat diye soğuğu yemediğinden çatlaması vs. de imkansız gibi bişi..VW de zaten bunları düşünerek tasarlıyo motorlarını..kimse her ay araba değiştirmiyo..uzun ömürlü olmadan piyasaya sürmeleri demek yıllar sonunda oluşan bütün marka imajlarını zedeler zaten..öyle bi riske girmezler.. ;)

velakin seri üretim turbolu en yakın TSI'ı tanıyorum doğal olarak ve turbonun kendi muhafazası var bu soğuk havalarda bile çat diye soğuğu yemediğinden çatlaması vs. de imkansız gibi bişi..VW de zaten bunları düşünerek tasarlıyo motorlarını..kimse her ay araba değiştirmiyo..uzun ömürlü olmadan piyasaya sürmeleri demek yıllar sonunda oluşan bütün marka imajlarını zedeler zaten..öyle bi riske girmezler.. ;)

Uzun yıllardır Turbo motor tercih eden iki önemli ve taş gibi sağlam marka var. Saab ve Volvo. İsveç tankları..

melih turbo bir sarf malzemesidir. unutma bunu dnyada bu şekilde bakarlar.nasılki sen debriyajını kolayca bitirebilirsen onuda kolayca bitirebilirsin nasılki ben tek bask balata seti ile 242000 km yapıorsam turboylada yaparsn. bu kadar basit.

84 model alman üretim yerli montaj man marka 26-281 çift çeker tır çekiicimiz satın aldığımızda komle sıfır motor yapıldı motor 281 bg den 361 bg e yükseltildi dağda taşta tozn içinde 80 ton yük altında hiç bir özen göstermeyen şöförlerin elinin altında çalışıyor 1 kere turbo yemedi. turbo ek arıza sebebi değildir. adam gibi kullanın bir b.k olmaz. bizim ortağın kendi aracı 200 + bn kmde 9-5 2,0T (150 bn kmdir çipli) saab orjinal turbo orjinal komponent. aynı adam önceki 1,8t passatına 455000 km bindi bir halt olmadı.o araçta tek turbo 270 bn küsür km gitti.

84 model man marka 26-281 tır çekiicimiz satın aldığımızda komle sıfır motor yapıldı motor 281 bg den 361 bg e yükseltildi dağda taşta tozn içinde 80 ton yük altında hiç bir özen göstermeyen şöförlerin elinin altında çalışıyor 1 kere turbo yemedi. turbo ek arıza sebebi değildir. adam gibi kullanın bir b.k olmaz. bizim ortağın kendi aracı 200 + bn kmde 9-5 2,0T (150 bn kmdir çipli) saab orjinal turbo orjinal komponent. aynı adam önceki 1,8t passatına 455000 km bindi bir halt olmadı.

melih turbo bir sarf malzemesidir. unutma bunu dnyada bu şekilde bakarlar.nasılki sen debriyajını kolayca bitirebilirsen onuda kolayca bitirebilirsin nasılki ben tek bask balata seti ile 242000 km yapıorsam turboylada yaparsn. bu kadar basit.

+1..

84 model man marka 26-281 tır çekiicimiz satın aldığımızda komle sıfır motor yapıldı motor 281 bg den 361 bg e yükseltildi dağda taşta tozn içinde 80 ton yük altında hiç bir özen göstermeyen şöförlerin elinin altında çalışıyor 1 kere turbo yemedi. Turbo ek arıza sebebi değildir. Adam gibi kullanın bir b.k olmaz. Bizim ortağın kendi aracı 200 + bn kmde 9-5 2,0t (150 bn kmdir çipli) saab orjinal turbo orjinal komponent. Aynı adam önceki 1,8t passatına 455000 km bindi bir halt olmadı.

Melih turbo bir sarf malzemesidir. Unutma bunu dnyada bu şekilde bakarlar.nasılki sen debriyajını kolayca bitirebilirsen onuda kolayca bitirebilirsin nasılki ben tek bask balata seti ile 242000 km yapıorsam turboylada yaparsn. Bu kadar basit.

+9999

arkadaşlar ufak bir edit yaptım üstteki mesajıma.

Neyse uzatmıyım konuyu ama bence kesinlikle turbo'nun zamanla ek sorun getirebileceğini düşündükleri için japon markaları fazla tercih etmek istemiyo turbo kulanmayı. Zaten atmosferikten de aynı gücü alıyoruz ve benzer yakıt tüketimlerini yakalıyoruz diyolar. Tork az kalıyo ama onu da yuksek devir çevirerek hallediyolar bir şekilde. Tork fakiri dediğimiz Honda mesela vtec açınca bir koltuga yapıştırıyo ki hayret edersiniz.

Yunus'um verdiğin örneğe mesela başka bir örnekle karşılık vereyim:

Eniştemin 1.9tdi Caddy'si var çok memnun ama daha 20.000km'de turbosu iflas etti ve Bolu'da gece soğugunda yolda kaldı. Ananem filan da vardı arabada. Aynı eniştem 130.000km'dir de arabasının baskı balatasını değiştirmedi, kendisi 40 yıllık kamyon şöförü. Caddy'lerin de ne kadar balata yediğini bilirsiniz. Yani sen istediğin kadar güzel kullan Turbo her zaman ek sorun ihtimali demek.

Bir de Alp, arada 50kg'lık fark olmasa sence hangisinin 0-100ü daha iyi olurdu. Sadece 0.2sn fark var. Mesela Passat Auris'ten 160kg daha fazla ve 0-100'ü 0.5sn daha kötü. Ağırlık faktörü önemli. Esneklik olarak da fark olcagını sanmam. Fakat turbolu araba düşük devirlerde de çok çok daha iyi tabi ki.

Bu arada Japon fanatikliğim yoktur iki tarafa da objektif bir şekilde bakıyorum. Bütün arabalarımız VW group hatta :)

Neyse uzatmıyım konuyu ama bence kesinlikle turbo'nun zamanla ek sorun getirebileceğini düşündükleri için japon markaları fazla tercih etmek istemiyo turbo kulanmayı. Zaten atmosferikten de aynı gücü alıyoruz ve benzer yakıt tüketimlerini yakalıyoruz diyolar. Tork az kalıyo ama onu da yuksek devir çevirerek hallediyolar bir şekilde. Tork fakiri dediğimiz Honda mesela vtec açınca bir koltuga yapıştırıyo ki hayret edersiniz.

Yunus'um verdiğin örneğe mesela başka bir örnekle karşılık vereyim:

Eniştemin 1.9tdi Caddy'si var çok memnun ama daha 20.000km'de turbosu iflas etti ve Bolu'da gece soğugunda yolda kaldı. Ananem filan da vardı arabada. Aynı eniştem 130.000km'dir de arabasının baskı balatasını değiştirmedi, kendisi 40 yıllık kamyon şöförü. Caddy'lerin de ne kadar balata yediğini bilirsiniz. Yani sen istediğin kadar güzel kullan Turbo her zaman ek sorun ihtimali demek.

Bir de Alp, arada 50kg'lık fark olmasa sence hangisinin 0-100ü daha iyi olurdu. Sadece 0.2sn fark var. Mesela Passat Auris'ten 160kg daha fazla ve 0-100'ü 0.5sn daha kötü. Ağırlık faktörü önemli. Esneklik olarak da fark olcagını sanmam. Fakat turbolu araba düşük devirlerde de çok çok daha iyi tabi ki.

Bu arada Japon fanatikliğim yoktur iki tarafa da objektif bir şekilde bakıyorum. Bütün arabalarımız VW group hatta :)

melih ben sarf malzemesi gibi görmek gerekir dediysem debriyaj ile aynı km gidecek değil. ayrıca kamyon şöförü olmasıda çok farketmez. o açıdan bakarsan 95 den beri ağır vasıta kullanırım ehliyetsiz ilk connectte satana kdar 3 kez turbo yedim ama aklına gelecek en hor şekildede kullanırdım halende şimdikini o şekilde hor kllanıyorum ama sattığımda orjinal baskı balatası vardı.

sonuçta sarf malzemesi ama kullanımıda çok farklıdır. tozlu ortamlarda hava filtresine (bu hafta leonunkini değişcem mesela düşün), kullanım sırasında devir bandına ilk çalıştırmalarda bekletmelerine stop ederken bekletmelerine. bunlara özen gösterdiğin srce hiç bir şey olmaz. nitekim adanadan bir arkadaşımda 205 bn kmde caddy var mesela sorunsuz biniyorlar :)

bu arada aurisin katalog verisine güvenme. japonların teknik verileri ağılrıkta genellikle şişirilmiş olur. gerçeği yansıtmaz.

Geri
Üst Alt