Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Oksijen sensörüne çözüm bulmak

Hermosa4631

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar bende 2004 model seat toledo signo plus var arabamı aldım alalı bir arıza var oksijen sensörüne lamb hatası bir çok ustaya götürdüm ve bunu nasıl çözebilirim dedim kimileri değiştir dedi ama çoğunluğu değiştirirsen geri bozulur diyor bunun garanti bir çözümü varmı? bunun yüzüne sürekli motor ışığı yanıyor ve gıcık oluyorum onun öyle durmasına bu sensörün düzgün çalışması ve bozulmaması için bir yol varmıdır acaba

Orjinal parca ile degistirin , merdiven alti ustalar lpg taktiktan sonra hata kodu vermesin diye bu bu parcanin kablolarini bile kesiyorlar.

Lamdayi uyumlu orjinal parcasi ile degsitirin hata sorununuzun gitmesi lazim.

Aksi taktirde bozuk lamda yada kablosu kesik lambda hem surekli hata verir hem de icinde komur bozuk oldugundan dolayi okisjen miktarini dogru ayarlayamaz dalgalanmalar stop ve gaz yememe sorunlari ortaya cikar.

Ayrica zengin-fakir karisimini ayarlayan bu donanimdir.
Bozuk lambda sabahlari sogukta ciğ atar.
Motoru devamli zengin calistirma yonunde olur

HTC One cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

• Beğen
Reaksiyonlar: kfy
Merhaba arkadaşlar bende 2004 model seat toledo signo plus var arabamı aldım alalı bir arıza var oksijen sensörüne lamb hatası bir çok ustaya götürdüm ve bunu nasıl çözebilirim dedim kimileri değiştir dedi ama çoğunluğu değiştirirsen geri bozulur diyor bunun garanti bir çözümü varmı? bunun yüzüne sürekli motor ışığı yanıyor ve gıcık oluyorum onun öyle durmasına bu sensörün düzgün çalışması ve bozulmaması için bir yol varmıdır acaba
temizletin olmadı değiştirin...aslında cok binici değilsiniz az daha erteleyebilirsiniz..yalnız birşey olmaz sensör bozukken aracın fazla yakıt tüketimine neden olabilir.şuan yakıt durumun nasıl gözle görülür değişim varmı !!!
ayrıca bilgi arşıvımden bişiler buldum okumanı tavsıye ederim..
oksijen sensörünün asıl amacı egzosdaki oksijen oranıyla havadaki oksijen oranını farkını bulup bunu ecu ya yollamaktır.Ama bu yollama işlemi her zaman gerçekleşmez.TPS(gaz basma) açısına bağlı olarak gerçekleşir.Fazla derine inmeden motor hafif koşullarda çalışırken bu işlemi yapar diyebiliriz.Bunu yapmasının sebebi air:fuel ratio oranını mükemmel oran olan 14.7:1 yapması böylecene tüketimi minimize etmesidir.Çünkü bu oranda yakıt mükemmel olarak yanmaktadır.Yani ömrü gerçekten bitmişse yakın tüketimin sabit kullanımda artar.
Gelelim oksijen sensörünün bunu nasıl yaptığına üzerindeki malzeme yardımıyla elektron üreten bu sensör 0-0.9 volt arasında elektron üretir.0.45v mükemmel oranda birşey yollamaz sabitlenmiştir.Bunun dışında zamanla bu voltaja ulaşması geciktiği için mükemmel orana daha zor ulaşılır bu sebeple yakıt dengelenmesi yeteri kadar erken yapılamaz.Bundan dolayı yakıt tüketimin artar

Son olarak dediğim gibi böyle kullanabilirsin.Hatta yakıt tüketiminde değişme yoksa değiştirmene bile gerek yok.Ayrıca ucuz oksijen sensörü diye birşey olmaz çünkü senin aracına olan bir model diğer araçların bir çoğunada olur zaten universal oksijen sensör olarak satılanlar çok bulunur piyasada ve yapı olarak aynıdır.Servisteki parça kazıklamak(afedersin ama başka kelime yok) üzere o kadar pahalıdır.Onun için dışardan alabilirsin hiçbir zararı yoktur.

• Beğen
Reaksiyonlar: kfy
Ucuz oksijen sensoru malesef var hocam cin mali yan sanayi bu mallar , bircok kullaniciyi bu tarz sorunlarla madur etmekdedir.

Oksijen sensorunde icerik ve islev ayni gorunsede bircok araç yan sanayi cin mali sensorler kisa zamanda hata kodu verip bozuluyor ve hicbir zaman guven vermiyor.

Yetkili servisler malesef kazik ama , yedek parcacidan orjinal parca alinip taktirma taraftariyim her zaman.

Yan sanayi lambda kendim ve cevremde malesef verim alan bir kullanici gormedim.

HTC One cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Valla ne diim bak burda insanlarin derdine az da olsa bi katkimiz fikrimiz olsn diyoruz benim bile far butonum arizali yenisi 450 lira :) allahtan kisa park yanio sisler devre disi.totodan para cikarsa alcem :) baska marka araclarin oksijen sensorlerien yonelebilirsin.

Konuyu biraz hortlatmış olacağım ama bir sorum olacak. Bahsettiğimiz oksijen sensörünün orijinal markası aracım (2004 Toledo 1.6 16V BCB) için nedir? Çıkma parça verimli olur mu?

Geri
Üst Alt