Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Oksijen sensörü arızası

_AS_

Kayıtlı Üye
Geçen hafta aracıma ekmek kamyoneti sol arka köşeden sokağa sığamadığı için çarptı. Ben ona gelme demek için defalarca selektör yapmama rağmen geldi ve yolun ortasında sıkıştık yol vermek için kenara kayıp durduğumda yan tarafıma sürttü

Fotoğraflarda önümün boş olduğuna bakmayın kaza sırasında hem önümde araba hemde sağ önümde araç park etmişti. Ben durur vaziyette olduğum için büyük ihtimal benim kaskom delinmiyecek. Şu hasarla bile kamyonetin kasasınıda içeri göçürtmeyi başardı çamurluğum:)
Neyse tutanak falan yaptık 2 gün sonra ben aracı doğuş esenyurt a bıraktım. 6 gün sonra (dün) aracı teslim aldım güzel çalışmışlar birşey belli olmuyordu fakat aracı aldığımdan sonra öğle vakti oradan Beykent e gittim ve ortalama yakıt tüketimim 5.0lt/100km gösteriyordu. (Neredeyse 5-10km boyunca yokuş yukarı bir yol). Ardından hadımköyden otobana çıktım 50tl benzin aldım ve Beşiktaşa gittim.
Geldiğimde inanamayacaksınız ama ortalama yakıt tüketimim 3.5lt/100km 50 küsür km geçmeme rağmen menzilimde ışık yandıktan sonra 50 tl benzin koymamla birlikte 310km gösteriyordu:) Bir yanlışlık olduğunu anladım ve servisi aradım bu araca noldu yazılm falan mı yüklendi diye birşey yapmadık sadece pc ye bağlayıp çıktı aldık dediler. Dedim dizellerden bile az yakıyor diye gösteriyor yol bilgisayarı ne güzel vs gibi şeyler söylediler.
İyi dedim kapadım 2 saat sonra tekrar aracı çalıştırdığımda motor arıza ışığım yandı rolanti dengesizleşti araba teklemeye başladı defalarca stop edip çalıştırdım ama sonuç aynı kar bastırdı yolda durucak yer yok ve ben o şekilde eminönü shell e kadar gittim. Seat yol yardımdan çekici başlamaya başladım. Bu arada arıza ışığım kendi kendine söndü ama teklemeler hafif hafif devam ediyor rolanti 600 900 arası oynuyor. Çekicininde yoğunluktan dolayı 2 saatten önce gelmeyeceğini öğrenince iptal ettirdim ve yavaş yavaş doğuş esenyurta bıraktım aracı.

Bugün kontrolden sonra oksijen sensörüm arızalanmış siparişini geçtiler yarın gelicekmiş parça.
Bu aracı buraya sağlam bırakıp bu şekilde yol bilgisayarı arızası ile birlikte aldığımı söyleyince bana soğuk hava araç 1 hafta bekledi vs dediler. Pek tatmin olmadım açıkçası.
Soru: Bu oksijen sensör arızası neden kaynaklanır?
Arıza sonucu ne gibi belirtiler verir?
Yaşadığım olaylar oksijen sensörü ile giderilir mi? (bu soruyu sorma sebebim bugün gittiğimde "napıcaksınız" vs dediğimde yazılım güncelleriz kontrol ederiz test ederiz veririrz gibi birşeyler demeye çalıştılar bende bu arıza sebebi ile elle tutulur bir parça değişmezse aracı teslim almayacağımı söyledim ve gittim.)
Zaten geçen seferde EPC arızası nedeni ile gittiğimde bir tane mantar araç başında bekleyemezsiniz bekleme salonunda bekleyin vs diyince çirfkefleştirmişti beni:) Bu olay yüzünden iyice gerdiler. Düzgün birşey anlatmadılar birşey açıklayamadılar hafiftende laubali konuştu daha önceden burada övdüğüm bir çalışan bu yüzden soğuttular kendilerinden. Zamanında doğuş esenyurttan memnuniyetimi buraya başlık açarak söylediğim için çok rahat bir şekilde memnuniyetsizliğimide burada yazmaktan çekinmiyorum. Belki benim ters anıma gelmiştir heyt höyt konuşmuşumdur diye avutuyorum kendimi:)

Okuyan herkeze şimdiden teşekkürler.

Oksijen Sensörü, katalizörde bulunan sensör değil mi :S e bende downpipe var ve o sensörün arıza ışığı yanıyor ona rağmen araçta bir problem yok. İptal edildiğinde bile bir sorun olmayan parça nasıl olurda sorun çıkartabilir :S

Oksijen Sensörü, katalizörde bulunan sensör değil mi :S e bende downpipe var ve o sensörün arıza ışığı yanıyor ona rağmen araçta bir problem yok. İptal edildiğinde bile bir sorun olmayan parça nasıl olurda sorun çıkartabilir :S
Bende bir anlasam Murat:) katalizörde diye biliyorum bende ve araç hızlanırken tekliyordu garip garip rolanti zaten saçma sapandı sonra ışık söndü bir süre teklemeler falan devam etti sonra kesildi. Hadi onları geçtim yol bilgisayarım 3 3.5lt lerde geziyordu sonra kısmen normale döndü:)

kardeşim geçmiş olsun, bu konuda bi bilgim yok ama inş önemli bi sorunun yoktur bi an öncede çözülür inş.

• Beğen
Reaksiyonlar: _AS_
Benimde onda sıkıntı vardı benim araçım cok yakıyordu 380 Krş yakan araba o parçayı değiştirdikten sonra 250 Krş yakmaya başladı ama Çarpısma sonucu orayala nasıl bi baglantı kurmuşLar anlamadım o sadece atılan benzin değerlerini okuoyr beyne yolluyorr:confused:

Benim yakıtım normaldi sensör bozuldu araba yakmamaya başladı :D
oksijen sensör arızası yakıt tüketimini yükseltir ama bende tüketim yükselmedi üstüne yol bilgisayarı aptallaştı.

Manifold dada var sanırım ondan :D tam emin değilim ama bozulan o parçadır o zaman. yakıt yanmadan ölçen sensör, kat'taki yandıktan sonra ölçen sensör :D

Manifoldda da varsa o dur o zaman ama teklemesi falan bundan kaynaklanabilir mi onu anlayamıyorum.

astramda oksijen sensörü arızalıydı ve aşırı yakıyordu değişince geçmişti...fakat herhangi birşey hissetmedim tekleme vs..

• Beğen
Reaksiyonlar: _AS_
tekleme Filan yapmıyordu benim araçımda ama yakıtı cok değiştiriyorduu acayip yakıyordu sizin ki tam tersine acayip düşmüş değiştirmeseniz daha iyi olmazmı :D

Geri
Üst Alt