Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

nitrojen gazının yararları nelerdır??

JoSepHH23

Kayıtlı Üye
Evt bu konuda bılgısı olanlar bılmeyenlerı aydınlatsın lutfen :)

kışın lastikçiler bile önermiyolar... ancak yazın ısınmadığı için avantajları çok diyolar...

Şişirme esnasında lastiğin içine yağ ve nem basılmayacaktır. Nitrojen gazı lastik içinde normal hava gibi nem oluşturmayacak. Böylece gerek lastikte gerekse jantta korozyon meydana gelmeyecektir. Doğal olarak lastik, lastik içinde kullanılan çelik kuşak ve topuk çember tellerinin, jant ve supapların kullanım ömrü daha uzun olacaktır.

Yapılan labaratuvar çalışmalarında oksijenin butil kauçuk karışımları üzerindeki olumsuz etkisi nitrojenle kıyaslandığında 4 kat daha fazladır

Nitrojen; normal hava gibi ısınmıyor ve yaptığınız fren daha etkili oluyor

Nitrojen; normal hava gibi patlamıyor çünkü normal hava gibi genleşme yapmıyor

Yanmıyor çünkü içinde oksijen yok.

Çevreye zararı yok.

Nitrojen gibi kuru ve hareketsiz bir gaz ile lastikleri doldurmak bu problemleri azalttığı gibi basınç kaybını minimize eder. Lastiğin ömrünü uzatarak bir nevi bakımını yapar ve sürüş güvenliğini arttırır.

Hava oksijen ve nitrojenden oluşur. Oksijen molekülleri nitrojen moleküllerine oranla daha küçüktür ve lastiğe daha hızlı nüfuz eder. Nitrojen ile doldurulan lastik, normal hava ile doldurulana göre 3 kat daha yavaş basınç kaybeder. (Lastik patlamalarında ani boşalma olmaz.) Sonuç olarak lastiklere şimdiki sıklıkla hava basma ihtiyacı doğmaz ve lastik doğru basınç değerini daha uzun süre muhafaza eder.

Otobüs ve kamyon gibi ağır tonajlı uzun yol vasıtalarında, Formula 1 yarışlarında ve hız rekoru denemeleri gibi olağan dişi olaylarda nitrojenin oksijene tercih edilmesi, nitrojenin faydalarına iyi birer örnektir.

Nitrojen daha hafif olduğundan %2 civarı yakıt tasarrufu yapar ve lastik ömrünü %30-35 arası uzatıyor

ama yakıt tasarufu yaptığına inanmıyorum

ama yakıt tasarufu yaptığına inanmıyorum

%2 yakıt tasarrufu zaten farkedilecek bi fark değil ancak şu var uzun yolda nitrojen kesinlikle içeri gelen ses konusunda çok başarılı geliyo bana... lastik sesini azaltıyo...

Ben kullanmadım ama ilk fırsatta lastikçide olup deneyeceğim

Bu kdar yararlı bıseymıymıs bu sesı azalıtoyrsa gerckten cok ıyıymıs :cool:

Bu kdar yararlı bıseymıymıs bu sesı azalıtoyrsa gerckten cok ıyıymıs :cool:

belki yol ve sıcaklık koşulundan ancak kocaeli istanbul arası çok gidip geldim bi ara nitrojenliydi sonra hava oldu lastiklerim o zaman sessiz olduğunu farkettim bide en güzel yanlarından biri hava gibi basıncı düşmüyo nitrojenin ne ise o kalıyo bu çok enteresan.... ancak sonradan başka yerden doldurduğum nitrojende aynı hissi hisetmedim buda ilginçti acaba nitrojen diye hava mı bastılar anlamadım :)

bide şu var yazın lastiğin ısınması iyi değil ancak kışın ısınması iyi şimdi iki durum kriterlieriyle o zaman kışın hava yazın nitrojen kullanmak lazım buda nasıl olur bilmem...

belki yol ve sıcaklık koşulundan ancak kocaeli istanbul arası çok gidip geldim bi ara nitrojenliydi sonra hava oldu lastiklerim o zaman sessiz olduğunu farkettim bide en güzel yanlarından biri hava gibi basıncı düşmüyo nitrojenin ne ise o kalıyo bu çok enteresan.... ancak sonradan başka yerden doldurduğum nitrojende aynı hissi hisetmedim buda ilginçti acaba nitrojen diye hava mı bastılar anlamadım :)

bide şu var yazın lastiğin ısınması iyi değil ancak kışın ısınması iyi şimdi iki durum kriterlieriyle o zaman kışın hava yazın nitrojen kullanmak lazım buda nasıl olur bilmem...

Degısıkmıs serht abı ben gecen jantları degstrdm acaba nıtrojenmı bastılar norml havamı merk ettm sımdı :D

Degısıkmıs serht abı ben gecen jantları degstrdm acaba nıtrojenmı bastılar norml havamı merk ettm sımdı :D

nitrojeni bedava basmıyolar sormadan da basmazlar zaten nitrojen kışın mantıklı değil diyolar ısınmadığı için herkes bişey diyo :D

Geri
Üst Alt