Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Need Sweep ve OPS OK

faw13

TEKNİK MODERATÖR
Arkadaşlar merhaba,

Bugün FR'ım için needle sweep (kadranın sona gidip gelmesi) ve OPS (görsel park sistemi) uygulamaları yaptırdım.
Gelişmeler başlamış kısacası, yakın zamanda yeni özellikler de eklenecektir muhtemelen, bilginize.

yeni bir konu değil , vag-com la bu işlemi yapan yerler var ama garanti kapsamından araç çıkmasın ?

yeni bir konu değil , vag-com la bu işlemi yapan yerler var ama garanti kapsamından araç çıkmasın ?

Gördüğüm konularda hep yazıyorum; bu tarz işlemler ile araç kesinlikle garanti dışına çıkmaz. Araca her hangi bir yükleme yapılmıyor. Sadece araç üzerinde yapamadığınız mevcut ayarlar üzerinde bir kablo ve PC yazılımı sayesinde bir işaret koyularak değişiklik yapıyorsunuz veya active olarak ayarlıyorsunuz.

Gördüğüm konularda hep yazıyorum; bu tarz işlemler ile araç kesinlikle garanti dışına çıkmaz. Araca her hangi bir yükleme yapılmıyor. Sadece araç üzerinde yapamadığınız mevcut ayarlar üzerinde bir kablo ve PC yazılımı sayesinde bir işaret koyularak değişiklik yapıyorsunuz veya active olarak ayarlıyorsunuz.

acemi ellerde bu işlemin sıkıntı yaratabileceğini düşünüyorum, cünkü bizler sadece bahsettiğin leon karşılamasını ve optik park sensorunun açılması işlemi ile sınırlı kalmayız, illaki başka ne var diye kurcalarız ve sonuç olarak işin içinden çıkılmaz bir durum içinde kendimizi buluruz :) onun için bu gibi pc-yazılım işlerinin uzman elinde yapılması gerektiğini söylüyorum. şimdi bişi olmaz diyeceksiniz ama emin olun olacaktır :)

Ayrıca bazı özelliklerde hatalar yaşandığı için fabrika çıkışında kapalı olarak geliyor, mesela yeni üretim fabrika çıkışlı araçlarda sağ aynanın geri vitesde aşağı inme olayı yokmuş (bende var) gerekçesi ise daha sonra 1. vitese alındığında aynı eski pozisyonuna geri dönmemesi idi. demek istediğim pasif duruma getirilen bir özellik varsa vardır bir gerekçesi !

acemi ellerde bu işlemin sıkıntı yaratabileceğini düşünüyorum, cünkü bizler sadece bahsettiğin leon karşılamasını ve optik park sensorunun açılması işlemi ile sınırlı kalmayız, illaki başka ne var diye kurcalarız ve sonuç olarak işin içinden çıkılmaz bir durum içinde kendimizi buluruz :) onun için bu gibi pc-yazılım işlerinin uzman elinde yapılması gerektiğini söylüyorum. şimdi bişi olmaz diyeceksiniz ama emin olun olacaktır :)

O zaman şöyle söyleyim; ben Leon aracımı almadan bu tarz olaylardan haberim bile yoktu :) Biraz araştırmam sonucu bir çok özelliğin bizim araçlarda (MK2) açılabildiğini öğrendim, biraz daha üzerine gidip kendi aracımda bunları açabilmek için yurt dışından vag-com 11.11.3 siparişi verdim, gelir gelmez açılabilecek her şeyi açtım. Dediğiniz gibi kurcalamayada devam ettim :D Nerde değişiklik yaptığımızı unutmazsak her hangi bir şey bozulmaz gibi. Çünkü bir yazılım işlemi söz konusu değil, araçta hazır olan bir özelliği bilgisayar üzerinden aktif veya pasif etmiş oluyoruz. Tabi bunları önce servis müdürüne dahi sordum, durumdan haberleri bile yoktu bırakın bu özellikleri aktif edebilmeyi. Bu araçlarda öyle bir şey yapılamıyormuş diyip sıyırdılar.
Tabi ben özellikleri açıp servistekilere gösterdiğimde, servis müdürünün bir müşteri aracında bir kaç özelliği açmamı istemesine dahi şahit oldum :)
Adanada bir çok araçtada uygulama yaptım, sadece Seat değil VW araçlarda da. Bir tane yeni Leon'u olan gelse onuda kurcalayacağım mutlaka, bir şey bulursam paylaşırım :D
Kısaca bu tarz şeylerde garantiyi problem etmeyin, araçların tadını sonuna kadar çıkarın :)

yakın zamanda camlarım anahtardan açılmamaya başlamıştı, erzuruma gittiğim sıra servise gittim, eleman vag-com bluetooth aparatını araca taktı ve ayarlarına pc den girip düzeltti. bu işlemi yaparken başında dikildim ve neyi nasıl yaptığını dikkatlice izledim. adanadaki servisin bunu bilmemesi garip, benim sorunumu bununla servis çözdü (laf aramızda bu aleti internetten bende temin ettim) demek istediğim sen-ben bu işlemi yapacak durumda olabiliriz ama acemi elde sıkıntı yaratabilir :) garantiye gelince, servisteki eleman "sen yapar vede araçta arızaya neden olursan garanti kapsamından çıkar" dediydi, ne kadar doğrudur tartışılır. ama araç üzerinde fazla oynama yapılmamasından yanayım. pc-yazılım derken programın kullanımından bahsetmiştim :)

yakın zamanda camlarım anahtardan açılmamaya başlamıştı, erzuruma gittiğim sıra servise gittim, eleman vag-com bluetooth aparatını araca taktı ve ayarlarına pc den girip düzeltti. bu işlemi yaparken başında dikildim ve neyi nasıl yaptığını dikkatlice izledim. adanadaki servisin bunu bilmemesi garip, benim sorunumu bununla servis çözdü (laf aramızda bu aleti internetten bende temin ettim) demek istediğim sen-ben bu işlemi yapacak durumda olabiliriz ama acemi elde sıkıntı yaratabilir :) garantiye gelince, servisteki eleman "sen yapar vede araçta arızaya neden olursan garanti kapsamından çıkar" dediydi, ne kadar doğrudur tartışılır. ama araç üzerinde fazla oynama yapılmamasından yanayım. pc-yazılım derken programın kullanımından bahsetmiştim :)

Sizin bahsettiğiniz servisteki cihaz VAS cihazı, o bütün VW grubu servislerde olan bir cihaz. Yani bizim serviste aynı cihaz var ve dediğiniz ayarı yapabiliyor. Servisin elinde Vag-Com cihazı yok. Ama bir kaç serviste varmış, bu özellikleri açabilen bir kaç servis vardı. Servisteki VAS cihazı ile aracın bazı ayarları yapılabiliyor ama vag-com ile açtığımız özellikler yapılamıyor. Kilit ayarları gibi bir kaç şeylerde değişiklikte yapabiliyorlar, detaylarını bilemiyorum.

Vag-comların bildiğim kadarı ile kablosuz olanları yok. Sizin aldığınız cihaz bluetoothlu ise, ki bende ondan da var ve o cihaz ELM327 cihazı olabilir. O cihaz ile araç üzerinde hiç bir değişiklik yapamazsınız, sadece araç bilgilerini okuyabilir ve bir kaç ufak arızayı silebilirsiniz. ELM327 cihazını kullanarak android cihazınızdaki torque programında gerekli bilgileri girerek aracın anlık tork bilgisini dahi görebiliyorsunuz sanırım. Bir hevesle aldım ama attım bir köşeye :D

Ayrıca bazı özelliklerde hatalar yaşandığı için fabrika çıkışında kapalı olarak geliyor, mesela yeni üretim fabrika çıkışlı araçlarda sağ aynanın geri vitesde aşağı inme olayı yokmuş (bende var) gerekçesi ise daha sonra 1. vitese alındığında aynı eski pozisyonuna geri dönmemesi idi. demek istediğim pasif duruma getirilen bir özellik varsa vardır bir gerekçesi !

O geri vites te sağ aynanın 15 derece yatması özelliği var bende de... ancak D/S konumuna aldığımda eski haline geliyor banim sağ ayna...

Geri
Üst Alt