Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Nükleer santrallere hayır demek için imza topluyoruz!

arkadaşlar herkez nükleer santrele karşı olmayabilir evet nükleer ülkemizin gelişme açısından yararlı olabilcektir belki ama doğru insanların elinde olduğu sürece yararlı olur ki ben doğru insanların elinde olcağını açıkçası hiç ummuyorum kendimizi bi avrupa ülkesiyle kıyaslamamızda hiç doğru değil biz TÜRK'ÜZ TÜRKİYE'de yaşıyoruz ve insanlarımız yasakları seven kurallara uymayı reddeden bi ülkedeyiz buna bende dahil, nükleerin zararlarına gelince ülkemizde ufacık bi tesis kurulduğunda başında yöneticek insan zor bulunuyor atıklarıda ayrı bi cabası ve aslında nükleer yakıt çevriminin her aşamasında radyoaktif kirlilikte söz konusu. (bknz) http://nukleer.greenpeace.org/?p=91
gayet güzel bi açıklama yapılmış zararları anlatılmış.bence ne olursa olsun kendi neslimizi ve gelecek neslimizi tehlikeye atmamamız lazım neler olabilceğini iyi yada kötü neler yaşancağını bilmiyoruz geleceğimizi tehlikeye sokmamak için buna karşı olmalıyız

herkezin düşünce istek hakkı vardır isteyen istediği yorumu yapabilir olumlu bakan arkadaşlarla tartışma yapmamızın bi anlamı yoktur biz burda olumlu ve olumsuz yanlarını konuşuyoruz sadece son sözü meclis söyliyecektir zaten!

Birde şöyle bişey var. Biz şaka sever bi milletiz. İş makinasıyla arkadaşına şaka yapan, arabayı üstüne süren, tutmasaydım düşüyodun yaparsak o santralde 2 gün sonra bi felaket daha olur. Uranyum çubuklarını arkadaşına şaka yapmak için kullanırlarsa sıkıntı..

Çernobıl rusyanın urettıgı dunya uzerınde kı en buyuk reaktorlerden bırı unuttugunuz bır sey var cernabılın ıcerısınde cekırdekte uranyum hala duruyor yanı radyasyon yayan malzeme patlamanın kalbınde hala duruyor santral kapandı ve turıstık gezılere acık santralın uzerının kapatılıp uranyumun oradan alınabılmesı ıcın 7 mılyar euro gıbı bır rakam gerekıyor su an avrupa ukraynaya destek cıkıp kapattırıyor rbmk yapıldıgı zamanda bıle cok cıddı guvenlık zaafıyatı oldugu bılınıyordu rusyanın o zamanlarda komunıst duzenle yonetılmesı bazı gerceklerı ort bas etmeye yetıyordu kaldı kı patlama zaten bır kısının ınatcılıgından kaynaklanıyor ısteyenler dıscovery channelden bulabılır dısaster chernobyl dıye aratırsanız cıkar hatta bu olaya sebep olan kısının son anlarının goruntusude var

evet demeden once neye evet dedıgınızı bılın japonya enerjı ıhtıyacının buyuk kısmını nukleerden cıkartıyor en guvenılır santrallerı bıle su an sızıntıdan dolayı tamamen kapatılmıs durumda......Esas tehlıke ıse bızım sınır komsumuz ermenıstanda su an adamlar saatlı bomba sekılınde nukleer santral var her patlamaya acık

Nukleer santrale evet dıyen arkadasın neye evet dedıgını ıyıce arastırması lazım yarınlarımızın gelecegını belkıde bır evet ıle yok edebılırız hemde cok uzun sureler ıcerısınde asagıdakı lınklerı ınceleyın hepsı gercek cok daha fazlası var

http://www.google.com.tr/images?hl=...esult_group&ct=title&resnum=1&ved=0CA8QsAQwAA

burada olayın kronolıjısı var
http://www.focusdergisi.com.tr/tarih/00377/
yada googleda prıpyat yazarak daha fazla resım bulabılırsınız.

Aslında turkıye bıraz daha beklesene toryum yada borla çalışan santralde olabılır.
Ülkemız dogal kaynaklar bakımından zengın ılk once bunları degerlendırmemız lazım bırılerının cebıne para gırsın cocuklarımızın gelecegı karasın dıye evet demeyın

Sadece bır kez daha dusunun ama ılk once arastırın neyın ne oldugunu ogrenın sonra bır daha dusunun o zaman gonul rahatlıgı ıle evet dıyebıleceksenız ben sıze bırsey demıyorum.
Ben cocuklarıma daha temız nukleersız bır turkıye bırakmak ıstıyorum

Orada sayfalarca yazı var Engin tek çıkardığın sonuç bu olmamalı bence.
Bende nükleer enerjiye kesinlikle karşı olan bi insan değilim. Ben Türkiye'de nükleer enerji kullanılmasına karşıyım. Akrabasını kayıran, başa geldi mi padişahlık düzenini getirmeye çalışan zihniyetimiz, o santralin başına da bu işle alakası olmayan bi akrabasını yerleştirecek, 2 gün sonra başımıza kötü şeyler gelecek. Karşı olduğum şeyi bilmem anlatabildim mi..
4 mevsimi doya doya yaşayan, senenin yarısında bi ucundan diğer uca güneş alan, kıyı kesimlerinde rüzgarın eksik olmadığı bi memlekette yaşıyoruz. Nükleer enerjinin yerine kullanılması gerken enerji bunlar. Bir ucundan diğer uca verimli topraklara sahip ülkemde, mısırdan üretilen enerjiden kimsenin haberi yok galiba? Hepsi de zararsız.
Biz ülkemize, elin teknolojisini alıp, elin gavuruna santral kursun diye 1 ton para ödeyip nükleer santral kurunca mı teknolojik olarak ileri gidiyoruz? Önce o santrali yapacak inşaatçı, malzemeci, nükleerci yetiştirelim de, ondan sonra kuralım santrali. Ülke öyle değil böyle ileri gider.
Tekrar söylüyorum. Nükleer enerjiye karşı değilim. Bana sorulursa en iyi enerji edilme yöntemi bu hatta. Amerika bu teknolojiyi kullanarak, teorik olarak sonsuz ömürlü denizaltıları yapıyo. Ben Türkiye'de nükleer enerjiye karşıyım. Sebeplerini de sayfa sayfa yazarım. 1 Allah'ın kulu da haksızsın diyemez.

Teknoloji de dünya olarak ilerdeyiz bunu söylemeye çalışıyorum büyük bir enerji açlığı var söylemeye çalıştığım buydu. Verdiğin linkte bir sürü sayfa var ama ben ben ilk başta gördüğüm iddaların bir kaçını yanıtladım. Hacettepe nükleer enerji mühendisleri yetiştiriyor çoğu isim yapmış okul inşaat mühendisleri de yetiştiriyor, ki bu ülkede çalışan insanlar da var mesela en bilinen örnek prof.dr. engin arık'dı. Onunla beraber bir kaç prof. daha malesef uçak kazasında hayatlarını yitirdiler. Engin Arık toryum üzerinde çalışıyordu. Türkiye de bu işler olmaz diye bakıyorsun ama gerçekten araştıran uğraşan insanlarımız var. Çoğu da gelecek nesillerden önce kendi sağlığını güvenliğini de düşünüyordur.

Çernobıl rusyanın urettıgı dunya uzerınde kı en buyuk reaktorlerden bırı unuttugunuz bır sey var cernabılın ıcerısınde cekırdekte uranyum hala duruyor yanı radyasyon yayan malzeme patlamanın kalbınde hala duruyor santral kapandı ve turıstık gezılere acık santralın uzerının kapatılıp uranyumun oradan alınabılmesı ıcın 7 mılyar euro gıbı bır rakam gerekıyor su an avrupa ukraynaya destek cıkıp kapattırıyor rbmk yapıldıgı zamanda bıle cok cıddı guvenlık zaafıyatı oldugu bılınıyordu rusyanın o zamanlarda komunıst duzenle yonetılmesı bazı gerceklerı ort bas etmeye yetıyordu kaldı kı patlama zaten bır kısının ınatcılıgından kaynaklanıyor ısteyenler dıscovery channelden bulabılır dısaster chernobyl dıye aratırsanız cıkar hatta bu olaya sebep olan kısının son anlarının goruntusude var

evet demeden once neye evet dedıgınızı bılın japonya enerjı ıhtıyacının buyuk kısmını nukleerden cıkartıyor en guvenılır santrallerı bıle su an sızıntıdan dolayı tamamen kapatılmıs durumda......Esas tehlıke ıse bızım sınır komsumuz ermenıstanda su an adamlar saatlı bomba sekılınde nukleer santral var her patlamaya acık

Nukleer santrale evet dıyen arkadasın neye evet dedıgını ıyıce arastırması lazım yarınlarımızın gelecegını belkıde bır evet ıle yok edebılırız hemde cok uzun sureler ıcerısınde asagıdakı lınklerı ınceleyın hepsı gercek cok daha fazlası var

http://www.google.com.tr/images?hl=...esult_group&ct=title&resnum=1&ved=0CA8QsAQwAA

burada olayın kronolıjısı var
http://www.focusdergisi.com.tr/tarih/00377/
yada googleda prıpyat yazarak daha fazla resım bulabılırsınız.

Aslında turkıye bıraz daha beklesene toryum yada borla çalışan santralde olabılır.
Ülkemız dogal kaynaklar bakımından zengın ılk once bunları degerlendırmemız lazım bırılerının cebıne para gırsın cocuklarımızın gelecegı karasın dıye evet demeyın

Sadece bır kez daha dusunun ama ılk once arastırın neyın ne oldugunu ogrenın sonra bır daha dusunun o zaman gonul rahatlıgı ıle evet dıyebıleceksenız ben sıze bırsey demıyorum.
Ben cocuklarıma daha temız nukleersız bır turkıye bırakmak ıstıyorum

Yeni nesil sistemlerde çernobil gibi bir kazanın olması mümkün değil diye biliyoum yanılıyor muyum? Ben araştırdım körü körüne evet demiyorum ama hayır diyenlerin neden hayır dediğini merak ediyorum. Atıkları yok etmek de o kadar sorun değil yer altına gömülüyor. olduğu gibi gömülmüyor tabi. cam muhafazaların içinde etrafına beton dökülmüş şekilde. NNükleer santrallerde bacalarından tehlike saçan fabrikalar değil. Nükleer teknolojisi fazlasıyla gelişti, atık olarak da güvenlik olarak da. Bizim ülkemize kurulması düşünülen santralin aşılamamış şu tehlikesi var diyecek biri varsa ben de hayır diyorum. Ama bana bunu diyin greenpeacedeki bilgiler çok genel bilgiler. Ben araştırdığım kadarıyla gönül rahatlığıyla evet diyorum. Yenilenebilir enerji kullanımına da karşı değilim ve zaten mümkün mertebe de bunlarda hayata geçiriliyor, geçirilmeye çalışılıyor diye biliyorum.

Hiç bir nesil sistemde birşeyin kesinliğinden bahsedilmez Engin. Gerçekte hiçbirşey %100 olarak sağlanmaz, sağlanamaz.
Araştırmışsın eyvallah. Sana bişey sormak istiyorum peki. Yorumunda geçen şu kısmı hatırlatarak sormak istiyorum. "Bizim ülkemize kurulması düşünülen santralin aşılamamış şu tehlikesi var diyecek biri varsa ben de hayır diyorum. Ama bana bunu diyin greenpeacedeki bilgiler çok genel bilgiler."
Sen bize, neden evet dememiz için, bu genel bilgiler dışında başka sebepler söyleyebilir misin? Mesela, Türkiye'nin nükleer enerjiye illa ki ihtiyacı var. Çünkü..
Genel bilgiler olmazsa bende evet, kurulsun diyicem.

Yeni nesil sistemlerde çernobil gibi bir kazanın olması mümkün değil diye biliyoum yanılıyor muyum? Ben araştırdım körü körüne evet demiyorum ama hayır diyenlerin neden hayır dediğini merak ediyorum. Atıkları yok etmek de o kadar sorun değil yer altına gömülüyor. olduğu gibi gömülmüyor tabi. cam muhafazaların içinde etrafına beton dökülmüş şekilde. NNükleer santrallerde bacalarından tehlike saçan fabrikalar değil. Nükleer teknolojisi fazlasıyla gelişti, atık olarak da güvenlik olarak da. Bizim ülkemize kurulması düşünülen santralin aşılamamış şu tehlikesi var diyecek biri varsa ben de hayır diyorum. Ama bana bunu diyin greenpeacedeki bilgiler çok genel bilgiler. Ben araştırdığım kadarıyla gönül rahatlığıyla evet diyorum. Yenilenebilir enerji kullanımına da karşı değilim ve zaten mümkün mertebe de bunlarda hayata geçiriliyor, geçirilmeye çalışılıyor diye biliyorum.
engın emın ol senden daha fazla arastırma yaptım ve kesınlıkle emın dıyemem kurulması ayrı malıyet işletılmesı ayrı sorun turkıyede bu santralde kımı çalıştırmayı dusunuyorsun unılerde boyle bır bolum var mı bır bak rusyada daha 70 lı yıllarda adamlar egıtım almıs kısılerı çalıştırıyorlar neyse sen evet de ben hayır dıyeyım nukleer ucuz enerjı kaynagı degıl ılk msj ımda bahsı gecen 7 mılyar euroyu tam olarak okumamıssın

engın emın ol senden daha fazla arastırma yaptım ve kesınlıkle emın dıyemem kurulması ayrı malıyet işletılmesı ayrı sorun turkıyede bu santralde kımı çalıştırmayı dusunuyorsun unılerde boyle bır bolum var mı bır bak rusyada daha 70 lı yıllarda adamlar egıtım almıs kısılerı çalıştırıyorlar neyse sen evet de ben hayır dıyeyım nukleer ucuz enerjı kaynagı degıl ılk msj ımda bahsı gecen 7 mılyar euroyu tam olarak okumamıssın

Bir kaç üniversite de var mı bilmiyorum ama hacettepe de nükleer enerji mühendisliği bölümü var. Abi been senden daha fazla araştırma yapmadım da demedim ki araştırdığım kadarıyla karşı çıkılması gereken bir şey gibi görünmüyor. Peki ucuz enerji kaynağı değilse önceden yenilenebilir enerji kaynaklarının verimi düşüktü nükleer enerjiyi seçiyorlardı. Peki hala ülkeler neden nükleer enerji santrali kurmak için uğraşıyorlar? İnternette ses tonu mimik gibi ifadeler olmuyor lütfen beni yanlış anlamayın ben bu konu yada herangi bir konu yüzünden brinizle tartışmayı isterim ne de küsüşmeyi, amacım konuşmak fikrinizi öğrenmek sadece.

Bir kaç üniversite de var mı bilmiyorum ama hacettepe de nükleer enerji mühendisliği bölümü var. Abi been senden daha fazla araştırma yapmadım da demedim ki araştırdığım kadarıyla karşı çıkılması gereken bir şey gibi görünmüyor. Peki ucuz enerji kaynağı değilse önceden yenilenebilir enerji kaynaklarının verimi düşüktü nükleer enerjiyi seçiyorlardı. Peki hala ülkeler neden nükleer enerji santrali kurmak için uğraşıyorlar? İnternette ses tonu mimik gibi ifadeler olmuyor lütfen beni yanlış anlamayın ben bu konu yada herangi bir konu yüzünden brinizle tartışmayı isterim ne de küsüşmeyi, amacım konuşmak fikrinizi öğrenmek sadece.
nukleer santral işleten ülkeleri iyi incelersen aslında çözebilirsin

Hiç bir nesil sistemde birşeyin kesinliğinden bahsedilmez Engin. Gerçekte hiçbirşey %100 olarak sağlanmaz, sağlanamaz.
Araştırmışsın eyvallah. Sana bişey sormak istiyorum peki. Yorumunda geçen şu kısmı hatırlatarak sormak istiyorum. "Bizim ülkemize kurulması düşünülen santralin aşılamamış şu tehlikesi var diyecek biri varsa ben de hayır diyorum. Ama bana bunu diyin greenpeacedeki bilgiler çok genel bilgiler."
Sen bize, neden evet dememiz için, bu genel bilgiler dışında başka sebepler söyleyebilir misin? Mesela, Türkiye'nin nükleer enerjiye illa ki ihtiyacı var. Çünkü..
Genel bilgiler olmazsa bende evet, kurulsun diyicem.

Genel bilgilerden farklı olarak sana şunları söyleyebilirim. Dün cevap vermemişim kusura bakma

Prof. Mark Z. JACOBSON, (Prof. Of Civil & Enviromental Engineering & Prof. Of Energy Resources Engineering) yazdığı “Review of solutions to global warming, air pollution and energy security” adlı raporda enerji kaynaklarının çevreye verdiği zararlar şu şekilde sıralanmış;

ilk iki elektrik kaynağı rüzgar, 3. sırada güneş enerjisi, 4.sırada jeotermal enerji, 5.sırada gelgit dalga enerjisi, 6.sırada güneş fotovoltik, 7. sırada deniz yüzeyi dalga enerjisi, 8. sırada hidrolik, 9. sırada nükleer enerji ve gene aynı sırada karbon fitreli kömür santrali,11. sırada mısır biyoenerji, 12. sırada selusolik meteor enerji

kaza konusun da kurulacak santral mekanik diye biliyorum yani bir sorun anında sistem otomatik olarak duruyor. Çevre olarak araştırdığım kadarıyla durum bu maliyet olarak dersen hiç bir kaynağa dayanmıyacağım ama ucuz olmasa tüm dünya tarafından tercih edilmezdi diye düşünüyorum. Benden önce bizim ülkemizde olsun diğer ülkeler olsun verimliliğini araştırıp ucuz buldukları için tercih ediyorlardır. Ama istersen bu konuyu da iyice araştırıp yazıyım.

Geri
Üst Alt