Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Motorun yıkanması doğru mu?

OMERFARUK

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar motoru tozdan kirden arındırmak için yıkamak doğru bir eylem mi? Yıkatılacaksa nelere dikkat etmek gerekir bu konuda fikri olan var mı?

"Motor yıkamak" kendini hala 1980 lerde araba kullandığını zanneden düşüncenin ürünüdür.
Birde müşterinin gözünü boyamayı seven otomobil bilgisi sıfır yıkamacıların uydurduğu bir olay.
Hiçbir yararı yoktur aksine araca zarar verebilirsiniz.
Hangi araç kullanma kılavuzunda "bakım temizlik" kısmında motoru yıkayın diye bilgi vardır?
Sadece koltuklar ve aracın dışını temizlemeyi anlatır kılavuzlar.

Araç tüplü ise tüpün ve aracın beynini muhafaza etmek gerekir (poşet vs. ile korumak.). Kış ve yaz bitimlerinde özellikle radyatör üzerine biriken toz, kir,taş vb. maddelerin temizlenmesi gerektiğini düşünüyorum. En fazla bujileri ıslatabilirsin. Onu da hava tabancası ile kurutup marşa basman yeterli olacaktır. . . .

Motorun temiz olması göze hoş geliyor, yani temizlik güzel tabi ama elektronik aksama su değmesi de insanı ürkütüyor.ya arıza verirse !..Ortak bir fikir yok araştırdığım kadarıyla...

Kardeşim, ben lise dönemimde 2 yıl kadarıyla oto kuaförde çalıştım. Kendi arabamda olmak üzere bir çok arabanın motorunu yıkadım. Ben bir zararını görmedim hiç. Müşterilerden de şikayet olmadı. Dediğim gibi beyinleri muhafaza ettiğin sürece tek problemin bujiler olur. Tabi oda yıkamayı abartırsan eğer ;);). Bence git bir kuaföre sıcak su ile yıkat derim. Sonra değme keyfine. Görüntü bambaşka.

Kardeşim, ben lise dönemimde 2 yıl kadarıyla oto kuaförde çalıştım. Kendi arabamda olmak üzere bir çok arabanın motorunu yıkadım. Ben bir zararını görmedim hiç. Müşterilerden de şikayet olmadı. Dediğim gibi beyinleri muhafaza ettiğin sürece tek problemin bujiler olur. Tabi oda yıkamayı abartırsan eğer ;);). Bence git bir kuaföre sıcak su ile yıkat derim. Sonra değme keyfine. Görüntü bambaşka.

öyle yapıcam herhalde, motorun rengi yerine gelsin:) sağol yardımın için.

Ömer Faruk kardeşim ilk mesajımdada belirttim tekrar ediyorum motor yıkanmaz.
Motor yıkamak göz boyamaktan başka bir şey değildir. Motor kapalı bir sistemdir.
Yağmurda selde birçok arabayı altgeçitlerde motoruna su kaçtığı için kaldığını unutma.
Ha illa yıkayacağım diyorsan arabanın burnunu bir dereye yada göle daldır fırçayla bol suda temizle.

Ömer Faruk kardeşim ilk mesajımdada belirttim tekrar ediyorum motor yıkanmaz.
Motor yıkamak göz boyamaktan başka bir şey değildir. Motor kapalı bir sistemdir.
Yağmurda selde birçok arabayı altgeçitlerde motoruna su kaçtığı için kaldığını unutma.
Ha illa yıkayacağım diyorsan arabanın burnunu bir dereye yada göle daldır fırçayla bol suda temizle.
Walla ben nemli bi bez ile silme taraftariyim ustad uzun da surse kafam rahat oldugu surece skinti yok :)

valla çok ihtilaflı bir konu:) sizede hak veriyorum, gerekçeleriniz geçerli lakin bezle silinecek gibi değil ne yazık ki..

Piyasada birçok motor temizleme ilaç ve spreyleri mevcut..SU özellikle kireçli su elektironik aksama zarar vermese bile elektirik kabloları ve aksamına zarar verir zamanla

Geri
Üst Alt