Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisini gib.gov.tr'den Ödeyecekler İçin Bilgi

ims

Kayıtlı Üye
Dün 2. dönem vergimi gib.gov.tr'den cardfinans kredi kartımla yatırdım. İşlem sonucunda bana İnertnet Vergi Dairesi Ödeme Alındısı'nı verdi, bugün bankaya dekontun aslını almak için gittim ancak işlemi gib.gov.tr üzerinden yaptığım içn dekontu veremiyorlarmış, dolayısıyla vergi dairesinden almam gerekiyormuş. İnternet şubesinden yapsaymışım verebiliyorlarmış. Tabi bu sorun tüm bankalarda mı var yoksa sadece Finansbank'ta mı bilemiyorum.

Bu arada elinizdeki belge geçerli dediler ama o belgenin resmi bir geçerliliğinin olmadığı gib.gov.tr'de açıkça yazılı. Şimdi işin yoksa git vergi dairesini bul da uğraş.

Bu şekilde ödeme yapacakların bilgisine.

abi bende şirketteki tahsildar abilere söledım allah razı olsunlar yatırdılar 350 kusurlu bısey cız ettı içimde dekontumu getırdıler ama hangı banka veye nereye yatırdıklarını bılmıyorum acıkcası dekontta tutara bakıp dosyaladım :D

gib.gov.tr den yaptığınız ödeme karşılığında size elektronik çıktı ve referans numarası veriliyor. bu referans numarası resmi belge niteliğinde

tahmin ediyorum ki hiç bir banka o şekilde vermez dekont.

neden dekont almak istiyorsunuz ki? almasanız da olur. gib.gov.tr.ye tekrardan girip borcunuz yoktur yazısını görüyorsanız sorun yok, yola devam. artık çoğu şey elektronik ortamda.

neden dekont almak istiyorsunuz ki? almasanız da olur. gib.gov.tr.ye tekrardan girip borcunuz yoktur yazısını görüyorsanız sorun yok, yola devam. artık çoğu şey elektronik ortamda.

babam garantıcı bı ınsan abi belge olcak dıo baska bısey demıyo elektronık bozulan bı sey ama belge saklanabılır baba işte ne dıyebılırımkı :D

evet, dekonta niye ihtiyaç duydunuz ki..polis felan sormuyor artık bildiğim kadarıyla..

gib.gov.tr den yaptığınız ödeme karşılığında size elektronik çıktı ve referans numarası veriliyor. bu referans numarası resmi belge niteliğinde

Haklisiniz, verdikleri rferans numarasi resmi olabilir ancak, malum burasi Turkiye yarin bir gun cikar derler nerde makbuzun ondan sonra ugras dur.

http://www.ivdb.gov.tr/guncel/htmlduyuru/mtv_sss.htm#15

Yukaridaki linki incelerseniz Bankadan alinan dekontun gecerli oldugunu ancak internet alinan ciktinin gecersiz oldugunu soyluyor. Daha once basimiza soyle bir olay geldigi icin banka ya da vergi dairesinin urettigi dekontun pesine dustum.

2005 yilinda sifir bir Corsa aldik, bayi ilk MTV'sini odemisti, biz de sonraki zamani geldikce odedik, gelgelelim muayene zamani geldiginde TUVTurk istasyonuna gittim, ruhsat bilgilerini girince 2005 yilindan vergi borcunuz var dediler bilmem ne kadar da faiz gelmis ustune. Butun hepsinin dekontu var, oyle bir sey olamaz dedim, dekontunuzla vergi dairesine gidip duzelttirmeniz gerek biz burdan mudahale edemiyoruz dediler, dekontu bulup vergi dairesine gittim, fotokopisine alip orijinalini onlara teslim ettim sistemden duzelttiler, ogleden sonra tekrar gidip muayeneyi yaptirdim.

Butun bunlar Gaziantep'te olmasina ragmen butun gunum gitmis oldu, bir de bunun Istanbul'da oldugunu dusunursek yandik. :)

Onun icin her zaman resmi bir dokumani basili kopya olarak elde bulundurmak lazim.

babam garantıcı bı ınsan abi belge olcak dıo baska bısey demıyo elektronık bozulan bı sey ama belge saklanabılır baba işte ne dıyebılırımkı :D

Baban hakli, kagit iyidir. Ben de her seyi elektronik ortamda saklamayi sever ve tercih ederim ancak bu tur devlet islerinde saglamci olmak en iyisi.

Cenem dustu basimdan gecen bir olayi daha anlatayim, pek konuyla alakali degil ama sistemler elektronik bile olsa sevgili ulkemizde neler olabildiginin bir ornegi.

2002-2003 yili filandi sanirim, o zamanlar 92 model bir Sahin'imiz var ve 93'ten beri bizde idi. Yine birgun muayeneye gidecegim, gittim muayene harcini yatirdim, o zaman bir de o dert vardi. Neyse muayene izin belgesini aldim, meraktan ne yaziyormus diye okuyordum ki bir de ne goreyim arac modeli Renault 19 Europe A/C yaziyor model yili dogru, plaka dogru ama araba modeli yanlis. Geri gittim dedim ki bakin burda yanlis yaziyor bunu duzeltin, baktilar dediler ki bilmem ne formunu doldurup trafige gidip arabanin dosyasini getirmeniz lazim, kardesim dalga mi geciyorsunuz dedim elimde ruhsatim var al bak duzelt, trafige niye gideyim. Yok illa ki gidip dosyasini getireceksiniz dediler. O gun de Antep'te kar var iyi mi, trafige gidersin dosyayi buldurursun, memur sana yanlis dosya verir icinden 99 model Mitsubishi minibus cikar, geri onu verip dogrusunu alirsin, memur emin olmak icin bu sefer icini acar bakar, bir de trafik cezaniz varmis onu da odeyin der, o ceza aslinda bir kac ay once polisin isguzarligindan dolayi benim yemis oldugum park cezasidir ve odenmistir, ustune de pederden fircasi da yenmistir. :) Gitmisken makbuzun arkasini yazdirin cezanizi da sildirelim dediler.

O karli gunde tekrar vergi dairesine gittim, adam dosyadan ruhsatin fotokopisi kadar ruhsata benzeyen bir belgeyi aldi duzeltmeleri yapti, yeniden muayene izin belgesini verdi. Ondan sonra trafige gidip dosyayi teslim edip kimligimi aldim muayneye giderken saat ogleden sonra 3'tu. Sabah erkenden gidip 1 saatte hallederim dedigim is yine butun gunumu yedi.

Kafanizi sisiridm ama bence her halukarda basili belgeniz olsun elinizde, burasi Turkiye.

Geri
Üst Alt