Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Motor Yağı Yardım.1.6 bse atmosferik hitler motor

Teachpol

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar motor yağımı motul 5-30 koydum 10bin km önce.yağ çubuğuna baktim 1 bucuk litre azalma var belki daha fazla.Araç seat altea.motul 10-60 çıkmış full sentetik.onu mu yağ değişiminde koysam.Yarı sentetik olan motul 10-40 mı?araç lpgli.

Arkadaslar konusu varken yeni konu acmak istemedim. Durumu kisaca ozetlersem.

Araci alali 6 bin km oldu. 5 bin km once yagi degistirdim. Degistirmeden bircok vw ustasina danistim 10w40 onerdiler. Forumlarda hep 5w30 mobil esp oneriliyordu ama eksiltir diye cesaret edemedim acikcasi ve servislerinde bu motora 10w40 koydugunu duyunca castrol 10w40 yag koydum. Simdiki yagda kapaga bakayim dedim kopurme olusmus. Vw forumlarina baktigimda castrol 10w40 koyanlarda ve kisa mesafe yol yapanlarda kopurme oluyormus. Benimde son bir ay sadece ise git gel yapiyorum motor bile isinmiyor desem yeridir 2km mesafede..

Yagi degiseli 5000 km oldu yaklasik 300-400ml ekleme yaptim. Cok eksiltme yok normal sinirlarda gibi ama ben yagi degistirecegim asagidaki yaglar arasinda kaldim.

Mobil super 3000 5w40
Mobil esp formula 5w30
Motul X-CESS 5w40

Hangisini onerirsiniz arkadaslar. Ustalara kulak tikadim kopurmeyide gorunce iyice killandim yagdan..

Yaga su karismadigindan eminim. Aracimda cok sukur 1gr su eksiltme yok.

Not: ARAC 200 BİN KMDE.

EDİT: Arastirdikca gomuluyorum. Mobil esp artik formula olarak uretilmiyormus dexos olarak uretiliyormus. Degerler tabiki formula olanla esdeger degil. En basitinden parlama noktasi formulada 254 iken dexos ta 239. Ustune de yetmezmis gibi simdi birde motul cikti basimiza. Motul 5w40 xcess siddetle oneriliyor. Kafam allak bullak oldu.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-03-01-12-31-29-932.jpeg
    Screenshot_2020-03-01-12-31-29-932.jpeg
    153.1 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Arkadaslar dusundum tasindim yasadigim yerin mevsim normallerini, yuksek kmyi ve lpgli oldugunu hesaba kattim ve 5w40 ta karar kildim. Motul 5w40 xcess 5lt tam sentetik siparisi gectim. Birde mahle filtre. Gelip denedigimde gelismeleri yazacagim insallah...

Arkadaslar konusu varken yeni konu acmak istemedim. Durumu kisaca ozetlersem.

Araci alali 6 bin km oldu. 5 bin km once yagi degistirdim. Degistirmeden bircok vw ustasina danistim 10w40 onerdiler. Forumlarda hep 5w30 mobil esp oneriliyordu ama eksiltir diye cesaret edemedim acikcasi ve servislerinde bu motora 10w40 koydugunu duyunca castrol 10w40 yag koydum. Simdiki yagda kapaga bakayim dedim kopurme olusmus. Vw forumlarina baktigimda castrol 10w40 koyanlarda ve kisa mesafe yol yapanlarda kopurme oluyormus. Benimde son bir ay sadece ise git gel yapiyorum motor bile isinmiyor desem yeridir 2km mesafede..

Yagi degiseli 5000 km oldu yaklasik 300-400ml ekleme yaptim. Cok eksiltme yok normal sinirlarda gibi ama ben yagi degistirecegim asagidaki yaglar arasinda kaldim.

Mobil super 3000 5w40
Mobil esp formula 5w30
Motul X-CESS 5w40

Hangisini onerirsiniz arkadaslar. Ustalara kulak tikadim kopurmeyide gorunce iyice killandim yagdan..

Yaga su karismadigindan eminim. Aracimda cok sukur 1gr su eksiltme yok.

Not: ARAC 200 BİN KMDE.

EDİT: Arastirdikca gomuluyorum. Mobil esp artik formula olarak uretilmiyormus dexos olarak uretiliyormus. Degerler tabiki formula olanla esdeger degil. En basitinden parlama noktasi formulada 254 iken dexos ta 239. Ustune de yetmezmis gibi simdi birde motul cikti basimiza. Motul 5w40 xcess siddetle oneriliyor. Kafam allak bullak oldu.

Castrol 10 40 yağ hem çok eksiliyor, hemde malesef acaip köpük yapıyor. Bütün bse vs 8v motorlarda böyle malesef. Ben onun yerine en ucuz yollu mobil 2000 10w40 koydum. Köpürme sıfır ancak eksiltme castrole göre biraz azaldı. 12 yıldır bse motor kullanıyorum. Tecrübelerimi yazayım. 10 60 mobil hiç eksiltmiyor. Bi sıkıntıda çıkarmadı ama kalın diye bidaha koymadım. Motul 5 30 dan çok memnundum ama malesef oda eksiltiyor. Eksileni tamamlamakta pahalı oluyor. Bana en mantıklı mobil 10w40 gelmişti. Şimdi son bakımda lubex 10w40 koyduk eksilme acaip azaldı. Nabarsanız yapın eksiltiyor bu motor. Yağa fazla para vermeniz boş yere olacaktır.

Cevap icin tesekkur ederim ustadim 10w60 muhtemelen isiya dayanikli oldugu icin buhar yapmayip eksiltmemistir. Ama dedigin gibi kalin bir yag motora uzun surede zarar verebilir. Aldigim yagin parlama noktasi 230 derece gorunuyor viskositeside 5w30 ile 10w40 arasinda bir deger. bakalim bende tecrubelerimi yazarim insallah. Castrolun kopuklu halini ve kullandigim km sonunda kivamini gorunce yagdan tiksindim. Aslinda eksiltmeyi cok dert etmiyorum vw motorlarin cogunda eksiltme normal oluyor :) benim amacim motor duzgun yaglansin normal sinirlar icinde eksiltme sorun degil.

Tecrubelerini dikkate alacagim ustadim bakalim benim bu konuda tecrubem nasil olacak. Test ettikce konuda guncelleme yapacagim insallah..

aracınızda lpg varsa 5w30 mukavemetli yag ilk calıştırmada yanmaya başlayacaktır bunun için 10w40 olan biraz daha kalın yağ tercih etmenizi öneririm.

10W40 ile 5w40 tam sentetik arasindaki farki yakinda test edip yazacagim insallah. Bakalim motorda nasil bir tepki olacak.

Son düzenleme:
Hadi bakalım benide etiketleyinde sonucu merak ediyorum. Ben castrol edge 5 40 denedim. Çok pis eksiktmişti. O kadar gıcık oldum ki 2 ay sonra komple yağı filtreyi değiştirmiştim. :)

Hadi bakalım benide etiketleyinde sonucu merak ediyorum. Ben castrol edge 5 40 denedim. Çok pis eksiktmişti. O kadar gıcık oldum ki 2 ay sonra komple yağı filtreyi değiştirmiştim. :)

Merak edip baktim castrol edge 5w40 yagin parlama noktasi (yani buharlasma noktasi) 202 derece. Mobil ve motule gore bayagi dusuk bir deger. Hatta suan kullandigim (servislerinde kullandigi) castrol magnatec yari sentetik yagdan bile dusuk bir deger. Magnatecte parlama noktasi 204 derece.. Suan gelmesini bekledigim yagin parlama noktasi 228 derece. Aracimda yag yakma yok bakalim sonuc nasil olacak mutlaka bilgilendirme yapacagim..

Asagida castrolun ve motulun sitesinden aldigim yag endexlerini kontrol edebilirsiniz.Screenshot_2020-03-05-02-52-17-003.jpegScreenshot_2020-03-05-02-51-52-645.jpegScreenshot_2020-03-05-02-58-59-935.jpeg

Geri
Üst Alt