Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Motor Klima İlişkisi

jokerfb41

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. Dün bir arkadaştan duyduğum şeyin doğruluğunu sizlerden öğrenmek istiyorum.
Arkadaş 80 km üstü hızlarda klima açmanın motora zararı olabileceğini ifade etti. Eğer yüksek bir hızdaysan yavaşlayıp klima açmanın daha doğru olduğunu söyledi.
Sizlerin fikri nedir? Teşekkürler şimdiden..

Merhaba arkadaşlar. Dün bir arkadaştan duyduğum şeyin doğruluğunu sizlerden öğrenmek istiyorum.
Arkadaş 80 km üstü hızlarda klima açmanın motora zararı olabileceğini ifade etti. Eğer yüksek bir hızdaysan yavaşlayıp klima açmanın daha doğru olduğunu söyledi.
Sizlerin fikri nedir? Teşekkürler şimdiden..

Yok öyle birşey ;)

Beni "EDS"ler iyi tanır....

Yüksek hızda değil; yüksek devirde klima açmak zararlıdır ve ayrıca motora değil klima ünitesine zarar verir..

Valla söyleyen kişi yalan söylemiştir onu bilemem ama ben de bir passat'ın 180 km/s civarı giderken klimayı açınca kompresörü patlattığını duymuştum ani güç verimi konusunda. Tabi passat 180'i 2000 d/dk da yapmıyor :)

aracı yapan mühendis bilmiyor bizim millet çok biliyor. geçen yaz mersin antalya yolunda devir yüksek kullanmak gerekiyor biraz, bir sıkıntı olmadı ama tutupda 5-6 bin devirlerde sıkıştırmadım. kayseri adana otobanında uzun süre 160-190 km arası kullandım sıkıntı olmadı, illaki çekişi düşürüyor sadece ona katılırım

Klima kesinlikle rolantide acikir ve arac oyle hareket ettirilir yoksa klima kompressörü arizalanir

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aracı yapan mühendis bilmiyor bizim millet çok biliyor. geçen yaz mersin antalya yolunda devir yüksek kullanmak gerekiyor biraz, bir sıkıntı olmadı ama tutupda 5-6 bin devirlerde sıkıştırmadım. kayseri adana otobanında uzun süre 160-190 km arası kullandım sıkıntı olmadı, illaki çekişi düşürüyor sadece ona katılırım

Ahmet hocam yanlış anladın herhalde, klima yüksek devirde kullanılınca sorun çıkıyor denmiyor, yüksek devirde açılınca diyor. İlk starttan bahsediliyor.

bizzat bu soruya benzer soruyu oto klima tamircisine sormuştum,sıfır araç dahi olsa klimanın 2 yılda bir cihaza bağlanıp periyodik olarak bakımı yani: eski yağı boşaltılıp temizleme işleme sonrasında yeni yağı eklenip ve gazı tamamlanırsa hangi hızda çalıştırılırsa hiç bir sorun olmaz demişti,

yeni sistem klima cihazlarıyla 2 yılda bir periyodik bakımı öneriyorum klima sorunsuz oluyor,
bilgilerinize...

Ahmet hocam yanlış anladın herhalde, klima yüksek devirde kullanılınca sorun çıkıyor denmiyor, yüksek devirde açılınca diyor. İlk starttan bahsediliyor.
emre kardeş sende yanlış anlamışsın arkadaş yüksek hızda yazmış yavaşlayıp açmak demiş :) yüksek hız da açmaya gelince, acaba rüzgar alımında fanın devreye girip zarar vermesiylemi alakalı ? bir çok açıp kez kapamışımdır ama bişey olmadı.

emre kardeş sende yanlış anlamışsın arkadaş yüksek hızda yazmış yavaşlayıp açmak demiş :) yüksek hız da açmaya gelince, acaba rüzgar alımında fanın devreye girip zarar vermesiylemi alakalı ? bir çok açıp kez kapamışımdır ama bişey olmadı.
doğrudur hocam, yüksek hız deyince yüksek devir olarak geliyor bana :) 180 km/s'yi genelde 4500 d/dk üzerinde gördüğüm için :)

Geri
Üst Alt