• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

Model yılı yine değişiyor

ZGR

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
14,928
Beğeniler
525
Yaş
26
İsim
Özgür Gönül
Nereden
İstanbul
Plaka
EM6084
#1
SIFIR otolarda bu yıl yürürlüğe giren, ‘yeni model yılına ait olması için aracın Türkiye veya yurtdışında 1 Ağustos’ta üretilmesi’ şartı, 2013’te yeniden değişiyor. Buna göre, 1 Ocak 2013’te üretilen araç ile 15 Aralık 2013’te üretilenin model yılı aynı olacak. Böylece 2012 model yılı 1.5 yıla uzayacak.

Sıfır kilometre otomobillerdeki yeni model yılı uygulaması yeniden değişiyor. 2011’de uygulanmaya başlanan, bir aracın yıl içinde bir sonraki yılın modeli olarak kabul görüp tescil edilebilmesi için, 1 Ağustos tarihinden sonra uygunluk belgesi almış olması şartı, silbaştan yenilenecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ithal otoda model yılıyla ilgili yapılan sahtekarlığın ortaya çıkmasından sonra düğmeye bastı. Buna göre, 1 Ocak 2013’ten itibaren yıl içinde bir araç hangi tarihte üretilirse üretilsin o model yılına ait olacak. Yeni düzenlemeyle 1 Ocak 2013’te üretilerek piyasaya sunulan bir oto ile 15 Ağustos 2013’te üretilen aracın ruhsatına aynı model yılı işlenecek.

Fiat Marka Direktörü Okan Baş, model yılıyla ilgili yeni düzenlemenin 2013’ten itibaren yürürlüğe gireceğini belirterek, “Bu yüzden 2012 yılı ilginç geçecek. 2012 model yılı 1.5 yıla uzamış olacak. Hatırlanacağı üzere 2011’de model yılı takvimi değiştirildi. Artık yerli veya yabancı 1 Ağustos’ta üretilen araçlar 2012 model yılı olacak. Böylece 1 Ocak 2013’e kadar satılacak araçlar 2012 model yılı olacak” dedi.

2012 model araçları tüketicilerin beğenisine sunmak için Bursa Tofaş fabrikasının yaz tatiline 1 hafta geç çıkacağını belirten Baş, 8 Ağustos’a kadar üretimin devam edeceğini ifade etti. Okan Baş, yeni model yılı uygulamasını ilk kez yaşayacakları için bir sıkıntı olup olmayacağına dair henüz bir öngörülerinin olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Yerli üreticiler burada biraz daha avantajlı. Talebe daha çabuk cevap verebilecek. Uzak yerlerden ithalat yapan markalar lojistikte zaman kaybedecek. Ancak 2011 model yılıyla ilgili hangi markanın nasıl bir strateji izleyeceği bilinmiyor. Satış kampanyaları düzenlenebilir. Bir sonraki model yılı her zaman yüzde 2-3 pahalıdır. Tabii mevcut stoklar da önemli.”

Bu yıl devreye giren uygulamadan önce 1 Haziran-1 Ağustos tarihleri arasında Türkiye’de üretilerek irsaliyesi kesilen veya yurtdışından gelen ve gümrük beyannamesi olan araçlar, bir sonraki yılın modeli olarak kabul ediliyordu.

Yeni modeller gecikecek

Yürürlüğe giren yeni model yılıyla ilgili tebliğ otomotiv sektöründe sıkıntı yaratmıştı. Otomotiv Distribütörleri Derneği Genel Sekreteri Dr. Hayri Erce, çekincelerini şöyle anlatmıştı: “Eskiden 1 Haziran-1 Ağustos tarihleri arasında şirketler bir sonraki model yılının stoğunu yapabiliyordu. 1 Ağustos’ta yeni model yılına ait bir otomobil almak istediğinizde sıkıntı çıkmıyordu. Ancak şimdi araç bulunamayacak, tüketicilerin eli boş dönecek. En büyük problem Ağustos ayında hem Türkiye’de hem de yurtdışında fabrikaların tatil yapması. Fabrikalar 2-3 hafta tatile girer. Bir de buna gemiyle 15-20 günlük nakliye süresini ekleyin. Bu yüzden örneğin 1 Ağustos’ta yeni model yılı araç satın almak isteyecek olan müşteri, Ekim 15’e kadar beklemek zorunda kalacak. Yürürlükteki tebliği bir yanda da otomotiv satışlarını olumsuz etkileyecek.”

kaynak: VATAN