Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Mobese/Ceza?

Anarchist

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar malum artık her yanımız mobese hele izmitte o kadar abarttılarki bu işi görmelisiniz. birde bazı noktalarda her şeridi görebilecek şekilde (mesela 3 şeritli yolda köprüye koyulan 3 şeridi gören 3 kamera gibi) kameralar var... bunlardan hız cezası kesebiliyorlarmı... tahminimce bunların hiç biri kendi başına hız ölçüp ceza kesemiyorlar bu kanıya şurdan vardım; her zaman radar duran bi viraj var sonrasında da çevirme oluyordu şimdi tam o viraja bir mobese ve virajdan sonraki köprüyede 3 kamera koydular... radar arada bir yine orda duruyor ancak çevirme yapılmıyor. benim tahminimce radar hızı ölçüyor şeritlere bakan kameralardanda tespit edip cezayı postalıyorlar.. doğrumu düşünüyorum yoksa postalanmayı bekleyen bi çanta dolusu cezam mı var :D

o kamera kulelerinden Ankara'da da kaynıyor dostum ve evet hız cezası kesiyorlar ve eve postalıyorlar fotoğrafla birlikte.. lamba ihlali ve hız sınırı ihlallerine ceza kesiyorlar bildiğim kadarıyla, bir arkadaşım lamba ihlalinden ceza yedi mesela evine fotoğraf göndermişler elinde sigarayla babasına rezil oldu çocuk :D bir rivayete göre de her kameranın görüş açısı diğer kameraya kadarmış dolayısıyla kamerayı geçsen de diğer uzaktaki kamera yakalıyormuş.. buna inanmıyorum çünkü şimdiye kadar hiç bir ceza gelmedi bana.. ama kameraların yerini biliyorum ve yaklaşık bir kilometre uzaktan hızımı azaltıyorum..

İzmit'ten geçerken gördüm bahsettiğin kameraları da, gerçekten gereksiz fazla koymuşlar.. ama o yol da sakat ya kamyonlar falan sıkıntı yaratıyor.. şerit ihlaline ceza kesseler daha etikili olurdu körfez trafiği için..

bu arada mesajım yanlış anlaşılmasın yeterince açık yazamamış olabilirim, hız ihlaline ceza mı kesiyor yoksa yalnızca fotoğraf mı çekiyor bilmiyorum.. ama Ankara'daki kulelerde kamera dışında bi sürü bop* püsür daha var.. İzmit'te de durum aynı mı bilmiyorum..

onların üzerinde kutular var ve kutuların üstündeki yazıya göre işlem yapıyor..

PTS yazan kameralar---plaka tespit
HIZ '' '' ---adından da belli olduğu gibi HIZ ile ilgili

bir tane daha var..
onda da illerin 3 harfi var ne işe yaradıklarını bilmiyorum..
GZT --gaziantep demek
İST -- istanbul demek

artık o kutuları yana yada okunmayacak şekilde koyuyorlar..
bir ara iki kamera arası zaman ölçülüyor dendi ama uzun bir işlem ve bunu yapacak personel olması lazım..
kamera ve pc bunu şimdilik otomatik hesaplamıyor birisi başında bulunursa ve o mesafedeki süre gözüne kısa gelirse hesaplama yapıp ceza gönderiyorlar..

Evet gereksiz fazla var bence keşif yapılmadan şu kadar kamera koyduk demek için koymuşlar ama hala neden radar arabaları duruyor ve sonrasında çevirme yok bunu merak ediyorum... ve mobesenin hemen 50 mt gerisindeki o şeritleri gören kameralar ne?..

onların üzerinde kutular var ve kutuların üstündeki yazıya göre işlem yapıyor..

PTS yazan kameralar---plaka tespit
HIZ '' '' ---adından da belli olduğu gibi HIZ ile ilgili

bir tane daha var..
onda da illerin 3 harfi var ne işe yaradıklarını bilmiyorum..
GZT --gaziantep demek
İST -- istanbul demek

artık o kutuları yana yada okunmayacak şekilde koyuyorlar..
bir ara iki kamera arası zaman ölçülüyor dendi ama uzun bir işlem ve bunu yapacak personel olması lazım..
kamera ve pc bunu şimdilik otomatik hesaplamıyor birisi başında bulunursa ve o mesafedeki süre gözüne kısa gelirse hesaplama yapıp ceza gönderiyorlar..
Abi benim dediğim kameralar kutulu değil... Mobese kameraları bu yuvarlak olanlar şeritleri tek tek gören dediğim kameralarda bildiğin uzun güvenlik kameralarından işte... bi türlü anlam veremedim... ama diken üstünde yolculk yapmaktan bıktım...

Abi benim dediğim kameralar kutulu değil... Mobese kameraları bu yuvarlak olanlar şeritleri tek tek gören dediğim kameralarda bildiğin uzun güvenlik kameralarından işte... bi türlü anlam veremedim... ama diken üstünde yolculk yapmaktan bıktım...

onlar güvenlik kameraları..toplum güvenliğini sağlamak için..yoldaki kazalara acil müdehale edebilmek için bunun dışında çok büyük anlaşmazlıklarda da devreye girebiliyor..
ayrıca ölümcül olaylarda...kimin ne kadar sucunu gösteriyor..acil müdehaleler yapılabilmesi için..hız ölçemiyor onlar...
özellikle köprülerde çok intihar ve bunun gibi sabotaj olayları olabiliyor bunlara müdehale edebilmek için

:) yok abi benim dediğim gerçekten öyle bişi değil bak tarif edeyim biraz daha şimdi keskin bir viraj var viraja girerken hafif rampa çıkıyorsun rampanın üstüne çıktın mı hop radar aracı karşında radar aracının 10 mt önünde mobese kamerası var... radar aracını geçtin 50 metre sonra d100 karayolu otobanın altından geçmesi için körpü var işe o köprüde 2 şeritte 2 kamera var ve nerdeyse direk aşağı bakıyor yani altından geçen araçlardan başka bişi görmesi ilerden gelen aracı görmesi çevreyi görmesi mümkün değil...

Bende.İzmitli.olduğum.için.biliyorum.artık.çok.sıkı.takip.ediliyor.Bir.arkadaşıma.mobeseden.ceza.geldi.fakat.o.U.dönüşü.yaptığı.için.gelmiş.Yinede.benim.bildiğim.hız.cezası.kesebilen.belirli.noktalarda.radar.var.Örneğin.İzmitte.çenesuyundan-İzmit.yönüne.giderken.SSK.nın.önündeki.köprüde.hız.radarı.var.ve.hız.sınırıda.çok.gıcık.50Km.:).yavaşlayınca.sanki.koşsam.daha.iyi.diyorsun:)

hmmm
radar aracı radar aracı bildiğin üzere diğer kameraların radar alacı ile bir ilgisi olduğunu tahmin etmiyorum..
radar aracı orda yokken de mobese duruyor dimi..mobese ayrı..kendilerince ölü noktadır..kaçakçılık noktası falandır..
ama radar aracı radar yapmıyorsa bilemicem

Geri
Üst Alt