Mimar Sinan'dan 400 sene sonrasına Mektup !! | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

 1. Ataşehir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Mimar Sinan'dan 400 sene sonrasına Mektup !!

Konu, 'Kültür Ve Sanat' kısmında dgkndmrr tarafından paylaşıldı.

 1. dgkndmrr

  dgkndmrr SCW Üyesi

  3.523
  584
  113
  [​IMG]


  Bir Mimar Sinan eseri olan Şehzadebası Cami´nin 1990´li yıllarda devam eden rest...orasyonunu yapan firma yetkililerinden bir inşaat mühendisi, caminin restorasyonu sırasında yaşadıkları bir olayı tv´de şöyle anlatmıştı.

  Cami bahçesini çevreleyen havale duvarında bulunan kapıların üzerindeki kemerleri oluşturan taşlarda yer yer çürümeler vardı. Restorasyon programında bu kemerlerin yenilenmesi de yer alıyordu. Biz inşaat fakültesinde teorik olarak kemerlerin nasıl inşaat edildiğini öğrenmiştik fakat taş kemer inşaası ile ilgili pratiğimiz yoktu. Kemerleri nasıl restore edeceğimiz konusunda ustalarla toplantı yaptık. Sonuç olarak kemeri alttan yalayan bir tahta kalıp çakacaktık. Daha sonra kemeri yavaş yavaş söküp yapım teknikleri ile ilgili notlar alacaktık ve yeniden yaparken bu notlardan faydalanacaktık.

  Kalıbı yaptık.

  Sökmeye kemerin kilit taşından başladık. Taşı yerinden çıkardığımızda hayretle iki taşın birleşme noktasında olan silindirik bir boşluğa yerleştirilmiş bir cam şişeye rastladık.

  Şişenin içinde dürülmüş beyaz bir kâğıt vardı. Şişeyi açıp kâğıda baktık. Osmanlıca bir şeyler yazıyordu. Hemen bir uzman bulup okuttuk. Bu bir mektup idi ve Mimar Sinan tarafından yazılmıştı. Şunları söylüyordu:

  "Bu kemeri oluşturan taşların ömrü yaklaşık 400 senedir. Bu müddet zarfında bu taşlar çürümüş olacağından siz bu kemeri yenilemek isteyeceksiniz. Büyük bir ihtimalle yapı teknikleri de değişeceğinden bu kemeri nasıl yeniden inşaa edeceğinizi bilemeyeceksiniz. İşte bu mektubu ben size, bu kemeri nasıl inşa edeceğinizi anlatmak için yazıyorum."

  Koca Sinan mektubunda böyle başladıktan sonra o kemeri inşa ettikleri taşları Anadolu´nun neresinden getirttiklerini söyleyerek izahlarına devam ediyor ve ayrıntılı bir biçimde kemerin inşaasını anlatıyordu.

  Bu mektup bir inşanın, yaptığı işin kalıcı olması için gösterebileceği çabanın insanüstü bir örneğidir. Bu mektubun ihtişamı, modern çağın insanlarının bile zorlanacağı taşın ömrünü bilmesi, yapı tekniğinin değişeceğini bilmesi, 400 sene dayanacak kâğıt ve mürekkep kullanması gibi yüksek bilgi seviyesinden gelmektedir. Şüphesiz bu yüksek bilgiler de o koca mimarin erişilmez özelliklerindendir. Ancak erişilmesi gerçekten zor olan bu bilgilerden çok daha muhteşem olan 400 sene sonraya çözüm üreten sorumluluk duygusudur.
   
 2. plajhavlusu

  plajhavlusu SCW Üyesi

  3.140
  205
  63
  tuylerım urperdı !!!! harika
   
  Bunu beğendi. OnurGungor bunu beğendi.
 3. dgkndmrr

  dgkndmrr SCW Üyesi

  3.523
  584
  113
  Gerçekten mükemmel ...
   
  Bunu beğendi. OnurGungor bunu beğendi.
 4. tuğra

  tuğra SCW Üyesi

  668
  96
  28
  Ruhu şad olsun
   
  Bunu beğendi. OnurGungor bunu beğendi.
 5. dgkndmrr

  dgkndmrr SCW Üyesi

  3.523
  584
  113
 6. hcaglak

  hcaglak SCW Üyesi

  572
  99
  28
  Osmanlı disiplininin ve Mimar Sinan'ın niye halen bu kadar (Dünya çapında) önem arz ettiğinin ufak bir o kadar da anlamlı bir örneği! Güzel bir paylaşım..
   
 7. ofb37

  ofb37 SCW Üyesi

  998
  190
  43
  işte mimar!mükemmel..
   
 8. dgkndmrr

  dgkndmrr SCW Üyesi

  3.523
  584
  113

  aynen katılıyorum sana Hüseyin abi ..:eek:key:
   
 9. dgkndmrr

  dgkndmrr SCW Üyesi

  3.523
  584
  113
  Dünyada kabul edilmiş birisi gerçekten de ... Düşünebiliyor musun 400 sene sonrasını düşünüyor . Biz 1 sene sonrasını zor düşünüyoruz:eek:key:
   
 10. LeonRider

  LeonRider SCW Üyesi

  1.950
  746
  113
  Gerçekten tüyler ürpertici işte mimari yapılarda şekilciliğin moda olduğu bu dönemde mimarlara ve bu işlerle uğraşanlara ders ve ibret niteliğinde bir anı bundan feyz alıcak olanlara ne mutlu....:eek:key:
   

Sayfayı Paylaş