Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

LPG yakıt oranları ???

LoXoL

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar, yol bilgisayarında benzin L/KM görebiliyoruz ya, LPG de gösterir mi?
Benim araç yeni, 1 hafta oldu, hala çözemediğim yerler var.
Mesela, 1.6 Stylance 2008 model olup Lavoto LPG kullanan arkadaşlar.
Forumu o kadar incelememe rağmen herhangi bir değer veya yorum göremedim.
Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum. Ne kadar yakar? Simit depo bunlarda da 34 Lt. midir.
Mesela full bir depo ile normal kullanımda ortalama kaç km yol alırsınız. Gibilerinden.

Hatta tekrar tekrar konu açmayayım bir kaç soru daha yazayım burada :eek:key:

1- Aracın klimasını açtığım zaman çok fazla soğuk üflemiyor. Çok hafif hissediliyor soğuk. Yaz kış ayarı varmıdır? Yoksa sadece Auto butonumu ?
2- Araç 76.ooo km. Kullanan çok temiz kullanmış ama dün durup dururken su seviye ikaz ışığı yandı. Depoda su eksilmişti. Bir tahmini olan?
3- Aracı stop ettikten bir kaç saniye sonra fan devreye giriyor kendiliğinden. Normal seyirde de giriyor. stop ettikten sonra çalışması normal midir?

hakan abi ben bilgim oldugu kadarıyla sana yardımcı olayım benım arabamda da Lovato lpg var va leon değil toledo aracım..

Öncelikle yol bilgisayarında lpg oranını göremezsin henüz bunu kimse yapmadı.. Mecburen LPG göstergesıne bakıcaksın..
1.6 leonlar lpg de 240 ile 300 kuruş arası yakıyor.. Tabiki bu arabanı kullanmana ve trafiğe göre değişir ama ortalaması 250-270 kuruş..
Simit tanklar 35-40-45 lt olarak değişiyor senın taktıracağın tank tahmınımce 35lt liklerden olur bunu full doldurursan 30-32lt gaz alır
( Gazın genleşme oranı hesaplandığından bire bire dolum yapamazsın yani 35lt depo 35lt gaz almaz birkaç lt boşluk kalır deponda)

Kaba taslak olarak full depo ile gideceğin yolu ortalama olarak ben sana hesaplayım..
30lt gaz alırsan litresi 2.40TL den 72 TL yapar depoyu fulledik ortalamamız 260krş olsun
270km yol gidersin bu 300km de olabılır 250km de olabılır ben sana kaba taslak ortalama rakamları söyluyorum..

1-) Klimayı açtığında soğuk üflemiyorsa büyük ihtimalle klima gazın bitmiştir 70-80 liraya dolduruyorlar
2-) Rutin bir su azalması olabilir suyu ekledikten sonra takip et kısa sürede yine azaltma yaparsa derhal servise git..
( ki ben bunun kısa zamanda tekrarlayacağını sanmıyorum )
3-) Fanın devreye girmesi normal seatlarda diğer arabalara kıyasla fan daha çok çalışıyor stop ettikten sonra fan belli bir süre
çalışmaya devam eder burdada herhangi bir anormallik yok.. arabayı yüksek devirde kullanıyosan fan sürekli açık kalır

bildiklerim bukadar :)

Teşekkürler sağolasın. Daha öğreneceğim çok şey var bu aslan hakkında :) :eek:key:

hakan abi ben bilgim oldugu kadarıyla sana yardımcı olayım benım arabamda da Lovato lpg var va leon değil toledo aracım..

Öncelikle yol bilgisayarında lpg oranını göremezsin henüz bunu kimse yapmadı.. Mecburen LPG göstergesıne bakıcaksın..
1.6 leonlar lpg de 240 ile 300 kuruş arası yakıyor.. Tabiki bu arabanı kullanmana ve trafiğe göre değişir ama ortalaması 250-270 kuruş..
Simit tanklar 35-40-45 lt olarak değişiyor senın taktıracağın tank tahmınımce 35lt liklerden olur bunu full doldurursan 30-32lt gaz alır
( Gazın genleşme oranı hesaplandığından bire bire dolum yapamazsın yani 35lt depo 35lt gaz almaz birkaç lt boşluk kalır deponda)

Kaba taslak olarak full depo ile gideceğin yolu ortalama olarak ben sana hesaplayım..
30lt gaz alırsan litresi 2.40TL den 72 TL yapar depoyu fulledik ortalamamız 260krş olsun
270km yol gidersin bu 300km de olabılır 250km de olabılır ben sana kaba taslak ortalama rakamları söyluyorum..

1-) Klimayı açtığında soğuk üflemiyorsa büyük ihtimalle klima gazın bitmiştir 70-80 liraya dolduruyorlar
2-) Rutin bir su azalması olabilir suyu ekledikten sonra takip et kısa sürede yine azaltma yaparsa derhal servise git..
( ki ben bunun kısa zamanda tekrarlayacağını sanmıyorum )
3-) Fanın devreye girmesi normal seatlarda diğer arabalara kıyasla fan daha çok çalışıyor stop ettikten sonra fan belli bir süre
çalışmaya devam eder burdada herhangi bir anormallik yok.. arabayı yüksek devirde kullanıyosan fan sürekli açık kalır

bildiklerim bukadar :)

mevlur abı 112 hızır acil gibisn hemen yetiştin olaya:)

Hakan Bey bendede 2008 leon stylance war. Lpgyi kendim taktırdım Lovato'nun Plus modelini taktırdım. Çok şükür hiç bi sıkıntı yaşamadım. 35 lik simit tank war. Kaba taslak yaptığım ölçümde şehir içi 230 civarı, uzun yoldada 190 civarı yakıyo

Evet arkadaşlar. Cumartesi Pazar aracı uzun yolda deneme fırsatı buldum.
Bursa-Eskişehir-Kütahya-Manisa-Bursa yolu, aşağı yukarı 900-950 km.
Ortalam 110-120 km hız ile yaktığım gaz ise 180 TL. Yani ortalama 200-220 krş. civarında.
Ayrıca aracın yol tutuşuna bittim. Çok iyi. Fakat rampa performansı pek hoşuma gitmedi.
Araçta 5 kişi+bagaj ile bazı normal rampalarda 4. hatta 3. vitese düşme yaşadım.
Yağmur Sensörünü çözemedim.
Fakat kurcalarken anladığım kadarıyla 1. kademede tuttuğum zaman ve kol üzerindeki seviyeyi ortada ayarladığım zaman yağmur şiddetine göre çalışıyor. Yağmur yağmayı kesince duruyor, cama su geldikten sonra tekrar başlıyor. Herhalde bu ve doğru kullandım. :rolleyes:
Ayrıca bir sorunum daha var. Yağmur sensörünün üzerindeki kapak benim araçta yok. Camda sacece metal kısımları görünen bir sensör duruyor :D
Kapağı nasıl bulurum ve tahmini fiyatı nedir? Ayrıca yakıt oranı iyimi?

arkadaşlar bu kapak konusunda yardımcı olabilecek arkadaş yokmudur? çok kötü duruyor :(((

O yükle ve ortalama hız düşünüldüğünde gayet iyi yakmış. Az yükle ve 100 ü geçmeden sürülse daha az yakardı fakat eziyet olurdu. O yükle benzinde de 4-3 viteslere düşülebilir. Gazda çok diretirseniz araç cayır cayır yakar:) vites düşmeniz menfaatinize olmuş. Tabi daha devirli tırmanabilseydiniz o vitesleri görmeyebilirdiniz. araç ve lpg yeniyse alışınca daha iyi olacaktır.

Evet araç'da LPG'de bana yeni :)
LPG yeni takılmış ve ilk defa seat kullanıyorum. Yavaş yavaş alıştım sayılır. Ortalama yakarı ise 220-230 civarında şehi içi şu anda.
Dediğin gibi alışınca dahada iyi oluyor :)

Geri
Üst Alt