Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

LPG sızdırmazlık + Muayene

arkadaşlar ben dün yeni araç aldım.2009 model 2008 ağustos trafiğe çıkışlı.ilk muaynesini 4 gün önce falan satın aldığım adam yaptırmış.bunun egzos muaynesi nasıl oluyor.egzos muaaynesi ile ilgili hiçbir belge yok.tüv de mi yaptılar acaba egzos muaynesi olmasa tüvden geçemezdi sanırım.bir de asıl sormak istediğim ben bu araca lpg taktırcgım.yeni muayne olmasına ragmen lpg işlemi sonrası tekrar muayneye girmesi lazım mı?elimde şuan geçici ruhsat var.plaka değişimi için 30 gün süre verdiler.izlemem gereken yol lpg taktırma işlemi sonra gerekiyorsa muayne ve en son trafiğe gitmek mi olacak?

LPG taktıracaksan önceki muayene zamanı önemli değil ben sana izleyeceğin yolu söyleyım..

1- LPG taktırıyosun
2- LPG taktırdığın yerden projesini çizdiriyosun ( Bu işlem lpg taktırırken verdiğin paranın içine dahildir)
3- LPG sızdırmazlık belgesi alıyorsun.
4- EK-1 formu dolduruyosun bunu şahsi yapamazsın sigortacılar muameleciler yapıyor
5- Muayeneye giriyosun
6- Emniyete evrakları veriyosun 3 gün sonra ruhsatında benzin + lpg yazısı ile kurallara uygun bir araçsın :)))

NOT; Şayet kasko yaptırdıysan LPG yi ruhsata işlettikten sonra mutlaka kasko firmasına bunu bildir
Aksi takdirde LPG kaynaklı oluşabilecek herhangi bir maddi kaybı ödemezler..

çok sağol mevlüt hocam.yok kasko yaptırmadım.aracı bursadan aldım memlekete cuma günü döneceğim kaskoyuda orda halledeceğim.artık tüm işlemlerden sonra kasko yaptırırım.peki egzos muaynesi hakkında bilgin varmı.nasıl bileceğim egzos muaynesi olduğunu.aldığım adam ben öyle birşeyle karşılaşmadım zaten bu ilk muayneydi diyor.

egzos emisyon pulu muayene gibi 2 yıllık diye biliyorum yanlışım varsa arkadaşlar düzeltir..
bunu yapan özel servisler var yetkili servislerde yapıyor egzos emisyon pulu olmadan muayeneden geçemezsin

dipnot : ruhsat içerisinde egzos emisyon pulun olmadan çevirmeye girersen ve kıl bir polise denk gelirsen
arabanı direk bağlarlar bilgin olsun..

Egzos muayenesi 2 yılda bir yapılıyor, araç sıfır ise araç çıkış tarihinden itibaren 2 yıl sonrasını sayabilirsin muhtemelen. Servisler de artık yapabiliyor.

egzos emisyon pulu muayene gibi 2 yıllık diye biliyorum yanlışım varsa arkadaşlar düzeltir..
bunu yapan özel servisler var yetkili servislerde yapıyor egzos emisyon pulu olmadan muayeneden geçemezsin

dipnot : ruhsat içerisinde egzos emisyon pulun olmadan çevirmeye girersen ve kıl bir polise denk gelirsen
arabanı direk bağlarlar bilgin olsun..
adam daha 16 ağustosta muayne yaptırmış 4 günlük muayne.ama ortada egzos muayne pulu yok.adama soruyorum bende bilmiyorum diyor.benimde korktuğum cuma memlekete geçicem ama bi çevirme olsa egzos muayne pulu yok.şuan elimde geçisi ruhsat var zaten noterin verdiği.noter ruhsatın bir sayfasını almıştı acaba o sayfayamı yapıştırılmıştı bu pul

Egzos muayenesi 2 yılda bir yapılıyor, araç sıfır ise araç çıkış tarihinden itibaren 2 yıl sonrasını sayabilirsin muhtemelen. Servisler de artık yapabiliyor.

2008 ağustos trafiğe çıkışlı ilk muaynesini 4 gün önce olmuş ama dediğim gibi egzos muayne pulu ortada yok.artık bu işi yapan bi özel servise soracağım dökümü çıkabilir belki nezaman yapıldığına dair

Geri
Üst Alt