Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

LPG modeli?

İSPİRLİdadaş

Kayıtlı Üye
2002 Toledo aracıma bağlı olan Atiker marka Lpg sisteminin modelini/ismini servise/bayiye gitmeden kendim nasıl öğrenebilirim? Mümkün müdür?Ayrıca aracımda far açık uyarısı, kapı - kaput vb. açık bunun gibi uyarı ikaz sistemi gibi şeyler var mıdır?Birde kontağı ilk çevirdiğimde birkaç defa ikaz sinyal sesi alıyorum, motoru çalıştırmak için bu sinyal sesinin kesilmesini beklemeli miyim, beklemeden çalıştırsam herhangi bir sıkıntıya, arızaya sebebiyet verir mi?Sorularım ve ben çok olduk biraz ama kusuruma bakmayınız :agla:

2002 Toledo aracıma bağlı olan Atiker marka Lpg sisteminin modelini/ismini servise/bayiye gitmeden kendim nasıl öğrenebilirim? Mümkün müdür?Ayrıca aracımda far açık uyarısı, kapı - kaput vb. açık bunun gibi uyarı ikaz sistemi gibi şeyler var mıdır?Birde kontağı ilk çevirdiğimde birkaç defa ikaz sinyal sesi alıyorum, motoru çalıştırmak için bu sinyal sesinin kesilmesini beklemeli miyim, beklemeden çalıştırsam herhangi bir sıkıntıya, arızaya sebebiyet verir mi?Sorularım ve ben çok olduk biraz ama kusuruma bakmayınız :agla:
atiker'in 1.6 motorlar için standart model sıralı sistem lpg takılmıştır muhtemelen. herhangi modeli yada türü yok diyebilirim
kaput ve kapı açık uyarı ikazı benim aracımda (2001 1.6 toledo) yok muhtemelen senin aracındada olmayabilir
sinyal kolu ortada iken (sol yada sağda iken kontak kapatılırsa tek tarafın park lambalarını yakma özelliği aktif oluyor aktifken ikaz sesi verir) kontak açılınca ve kapanınca 2 sn süren ikaz sesiyse lpg filtresini değiştirme zamanı gelmiş demektir
yanlışım varsa SCW deki arkadaşlar düzeltsinler lütfen

kaput ve kapı açık uyarı ikazı benim aracımda (2001 1.6 toledo) yok muhtemelen senin aracındada olmayabilir
sinyal kolu ortada iken (sol yada sağda iken kontak kapatılırsa tek tarafın park lambalarını yakma özelliği aktif oluyor aktifken ikaz sesi verir) kontak açılınca ve kapanınca 2 sn süren ikaz sesiyse lpg filtresini değiştirme zamanı gelmiş demektir
yanlışım varsa SCW deki arkadaşlar düzeltsinler lütfen

Aynen kontak açılınca ve kapanınca 2 - 3 sn kadar süren bir ikaz sesi var. Aralıklı ötüyor. Aynı tondaki ses geçen gün tüpün bittiğini ikaz vermişti biraz daha farklı şekilde ötmüştü diye hatırlıyorum ama, aynı sırada LPG göstergesi yanıp söndüğü için onun ikazı olduğu kanısına varmıştım. SCW'deki arkadaşlar da durumu teyit ederler mi acaba? LPG filtresi değişimi basit bir işlem midir? Maliyeti nedir acaba?

20-30 lira civarında degiştirilir
lpg işiyle ugraşan herhangi bir yer 10dk da degiştirip bilgisayardan sonraki degişim km yi girer km dolunca yine ikaz verir

kontak anahtarı elindeyken sinyal sağ yada solda kalıp kapı açılınca, kontak anahtarı elindeyken farlar açıkken kapı açılınca ikaz sesi alıyorum. bagaj kapaı haricinde açık kapı göstergesi yok. 4 kapının açık kaldığını kapı iç (kırmızı beyaz) ışıklardan anlayabilirsin.

Hocam bendede 2004 signo var , servis ikazıdır o ikaz. Dikkatle bakarsan aracı çalıştırmadan önce kontağı açtığında km göstergesinde services yazısı yanıp söner ve öter. Bunu için kontağı tak ama açma sonra paneldeki km sıfırlama düğmesine basılı tut kontağı aç sonra bırakmadan düğmeyi sağa çevir ve bırak ve bir defa bas sonra kontağı kapat aç servis yazısı gider ve ikaz durur. her 10000 de bir oluyor galiba servis bakım zamanını ikaz ediyor. Birde aracı akü takviyesi ile çalıştırdığımda arıza Arıza ışığını yanmıştır onuda söndürüyor.

kardeş dosyalarımın arasından bişiler buldum senin için.bende lpg filtresi sandım ama vatandaş çözmüş işi :) yorumu da alt tarafta
Çınar Erdoğan 4 gün önce
Bende filtre değişimi olarak düşünmüştüm. Benimkinde gaza geçmeme olayı da vardı. Filtreyi değiştirdim. Aynı hatayı vermeye devam etti. Depo üzerindeki gaz kesme vanasının kablosunu kontrol ettiğimde baklonun kopmak izere olduğunu farkettim. Kabloyu kesip yeniden bağladım sorun çözüldü.

kardeş dosyalarımın arasından bişiler buldum senin için.bende lpg filtresi sandım ama vatandaş çözmüş işi :) yorumu da alt tarafta
Çınar Erdoğan 4 gün önce
Bende filtre değişimi olarak düşünmüştüm. Benimkinde gaza geçmeme olayı da vardı. Filtreyi değiştirdim. Aynı hatayı vermeye devam etti. Depo üzerindeki gaz kesme vanasının kablosunu kontrol ettiğimde baklonun kopmak izere olduğunu farkettim. Kabloyu kesip yeniden bağladım sorun çözüldü.

Aylar sonra cevap yazıyor olduğum için k. Bakmayınız hocam :oops:

Vallahi zahmet edip arşivden video çıkarmışsınız o kadar, teşekkür ederim.
Sıkıntıya gelecek olursak aynen videodaki gıcık sesi birebir alıyordum. Yetkili servise gittiğimde 10.000km bakım sinyali olduğunu öğrendim. Her 10bin de bir ötüyormuş böyle ciyak ciyak. Filtre temizliği istiyormuş. Birde eğer tanımlı arıza olursa yine benzer biçimde ikazları oluyormuş.

Vs vs vs yalnız şunu anladım, Türkiyede atiker pek kaliteli görülmez vs ama diğer lpg sistemlere göre ustalar sanki daha çok öz evlat muamelesi yapıyorlar atikere. ustalar Atiker hakkında daha donanımlı bilgili gibi bir izlenim veriyorlar sanki.

mars gezegeninden Tapatalk vesilesi ile vusûl ettirildi.

Geri
Üst Alt