Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

LPG Hakkında Dikkat edilmesi gerekenler.

hades

Kayıtlı Üye
Lpg hakkinda aklınıza takılacak ne taksam, nasıl olsa daha iyi olur, sorularına kendinize göre cevabını belki yazacaklarımdan alabilrsiniz.

Şuan çogumuzun olmazsa olmazlarından hale gelen lpg taktırıken ve taktıktan sonrada bazı ufak ayrıntılara dikkat etmek gerekir.

Lpg dönüşümü sonrası motorun lpg den dolayı zarar görmesinin temel nedeni yanlış yapılan gaz kalibrasyonu ya da ürünün yetersizliğinden kaynaklanan motordaki yanlış yanmadır.Bu yanlış yanmalardan motor için tehlikeli olan Fakir Yakıt Karışımıdır.Fakir karışım ile çalışan motorun ısısı artacaktır ,artan ısı subabların fazla aşınmasına neden olacaktı bu ise motorun iç yapısında önemli sorunlara neden olabilir.Ayrıca yanlış yapılan lpg kalibrasyonu sonrası aracın LFT (LONG FUEL TRİM ) değeri bozulacak bu durumda aracınızın benzin çalışma prensibi değişecektir. Anlamı : Arac benzin püskürme oranlarıda araç tadafından lpg ayarını kopya yaparak sorunlu bir lpg enjekte tetiklemesini benzin ecü süde kopyalıyor ve benzin enjekte değerleri değişmeye başlıyor. Sonucunda araç ilk çalışma esnasında çalışma süresi uzayabilir 1-2 defa marş ihtiyacına geresinimi kalabilir, çalışma sonrasında benzinde motor sallanarak çalışabilir ve araç gazda daha iyi gidiyor durumu gerceklesebilir. Çünki benzin degerleri bozuk oldugundan lpg de bu deger araca zarar vermeye başlasada çekişten birşey kaybetmemektedir. Bunun gibi sıskıntısı olan araçalar 200 km sabit benzinde yolculuk yapmasını tavsiye ediyoruz ve araç kendi degerlerini 200 km benzinle gittiginde otamatik olarak düzletme yapıyor. Hatayı kendi düzletiyor. Bunların hiç yaşanmaması için

Yapılması gereken nedir? Öncelikle tercih edeceğiniz ürün üst sınıf bir ürün olmalıdır(BRC ,TELEFLEX,PRINS,ZAVOLLİ,LANDİ RENZO) çünkü ürün kalitesi artıkça lpg sistemlerinin kalibrasyon sonrası hata yapma olasığı düşecektir ,siz kaliteyi düşürdükçe motordaki AFR yi lpg ye göre ayarlayan lpg ecüsünün de hata aralığı artacaktır bu ise yukarda belirttiğim sorunlara neden olabilecektir.Doğru ürünü seçtikten sonra bu ürünü en doğru biçimde montajını yapacak tecrübeli servisi seçmelisiniz ;çünkü doğru ürün yanlış ellerde daha buyuk sorunlara neden olabilir.Doğru servisten sonra son iş lpg kalibrasyonun tam ve doğru olarak yapılmasıdır .

Tabiki ürünler arasında çok büyük kalite farklılıkları vardır.Bunlardan en önemlileri enjektör ve yazılımdır.Üst sınıf ürünler (BRC PRİNS TELEFLEX ZAVOLLİ LANDİ RENZO) in kullandığı enjektörler diğerlerinden ayrılır.Diğer markalar selenoıd valfli enjektörler kullanır ,bu enjektörin tepki süreleri yavaştır ,içlerindeki yaylar zamanla esner ve motora gönderilen lpg gazının debileri değişir ,bu ise araçta fazla yakıt ,sarsıntılı çalışma ,lpg ye geçişte stop ,arıza lambası yanması gibi sorunlara neden olabilir.Fakat piyasada da selenoıd valfli enjektörler kalite kalitedir.

BRC ino3 ,kehıne gibi enjektör benzin enjektörü prensibinde çalışır ,tepki süreleri çok hızlıdır ,belli bir süre sonra debileri değişip lpg ayarını bozmazlar.Biraz sesli çalışırlar evet kaputu açtıgınızda rahatsız edici olabilir fakat enjektörler gercek anlamda (Gas'ı pomplama ) enjekte görevi yaptıgı için bu sesi kesmek mümkün değildir. Gas'ın yanma odasına hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar pomplama sayesinde. Bu sesi araç içinde duymanız çok zordur birazda montajcıya baglıdır kaputu açtığınızda duyacaksınızdır.. Tabi ürün farklılığı sadece bu 2 üründe değil diğer tüm ürünler arasında da malzeme kalitesi ve güvenilirlik olarak büyük fark vardır.

Montaj da ustanın faktörü işçilik dışında kendini geliştirmesine göre sadece mapping yanı kalibrasyonda fark eder.Yol ayarı yapmayı bilen bır ustanın taktığı cihaz gerek motor sıhatı gerekse lpg tasarrufunda çok önemlidir.Fakat bir yere kadar.Usta kalitesi orta ya da düşük bir ürünü hatasız takıp hatasız ayarlayabilir fakat ürünün eksikliği zamanla bu ayarı bozacaktır(regulator basıncının değişmesi ,enjektör debilerinin farklılaşması vs vs ) bu durumda ustanın yaptığı ayar belli bir km gidecektir.Fakat üst sınıf ürünler iyi bir usta kadar mükemmel otokalibrasyon yapar fakat 0 hata ile hiç bir marka programlama yapamaz burda işe bir de ne yaptığını bilen bir usta girerse ,o araç uzun kmler sorunsuz lpg de kullanılabilir.

Ustanın lpg kalibrasyonu yaptıktan sonra araca EOBD (Benzin Ecu Bağlantı Soketi) girisinden bağlanarak yaptıgı lpg ayarının oksijen sensörü tepkisinden kontrol etmesi ayrıca güzel bir uygulama olacagını düşünüyorum.

Her 10bin km'de lpg bakımlarını kaçırmayınız. 2 adet filitresi mevcuttur bu filitreleri zamnında değiştirmeye özen gösteriniz. Filitre Lpg tankının içerisinde bulununa metal parçalarının motora ulaşmasını engelleyen en önemli parcadır. Tankta metal parçası nasıl oluşur ne işi var die bir soru aklınıza geliyorsa onuda aydınlatayım . Siz istasyondan yaptığınız her lpg dolumu sırasında tankınıza giren - derecedeki otogaz, lpg tankınızın içinde metal kırılmaları yapmaktadır. Bazen lpg filitresini değiştiriken hiç dikkat edenler filitrenin içinde toz halinde metal parçacıkları (Yarın bu metal parcalarını ilk degiştirdğm filitrenin forğrafını çekip sizlere sunacağım) görecektir. Bu metal parçacıkların motora girmemesi çok önemlidir ki bu yüzden filitreleriniz değişim zamanınıza özen gösteriniz.
Hepinize iyi formlar,

çok sağol emeğine sağlık bilinmesi gereken faydalı bilgi hele benım gibi LPG ye geçmek isteyenler için

dikkatimi çeken internet ortamında Lovatonon çok övgü ve beğeni görmesi ama sizin bunu tercihlerinizin arasında bulundurmamanız ? Bunun özel bir sebebi var mı ? Onca kişi Lovato kullanıp mutluyken memnunken siz neden bunu yukarıda seçenekler arasında belirtmediniz ???

dikkatimi çeken internet ortamında Lovatonon çok övgü ve beğeni görmesi ama sizin bunu tercihlerinizin arasında bulundurmamanız ? Bunun özel bir sebebi var mı ? Onca kişi Lovato kullanıp mutluyken memnunken siz neden bunu yukarıda seçenekler arasında belirtmediniz ???

:) Özel bir sebep yok. Neden olsun. Sizin sorunuzun cevabı burda :
Diğer markalar selenoid valfli enjektörler kullanır ,bu enjektörin tepki süreleri yavaştır ,içlerindeki yaylar zamanla esner ve motora gönderilen lpg gazının debileri değişir ,bu ise araçta fazla yakıt ,sarsıntılı çalışma ,lpg ye geçişte stop ,arıza lambası yanması gibi sorunlara neden olabilir.Fakat piyasada da selenoıd valfli enjektörler kalite kalitedir.

İyibir emisyon degeri olabilmesi için Lpg enjektörünün benzin enjektörü prensibinde çalışan enjektörler gerekir. Bu enjektörlerde yukarda yazdıgım sistemlerde mevcuttur.

:) Özel bir sebep yok. Neden olsun. Sizin sorunuzun cevabı burda :
Diğer markalar selenoid valfli enjektörler kullanır ,bu enjektörin tepki süreleri yavaştır ,içlerindeki yaylar zamanla esner ve motora gönderilen lpg gazının debileri değişir ,bu ise araçta fazla yakıt ,sarsıntılı çalışma ,lpg ye geçişte stop ,arıza lambası yanması gibi sorunlara neden olabilir.Fakat piyasada da selenoıd valfli enjektörler kalite kalitedir.

İyibir emisyon degeri olabilmesi için Lpg enjektörünün benzin enjektörü prensibinde çalışan enjektörler gerekir. Bu enjektörlerde yukarda yazdıgım sistemlerde mevcuttur.

o kısmını anladım ama dediğiniz sorunları yaşamayan en az 10 tane lovato kullanıcısı tanıyorum .. aslında tam olarak bunu sormak istedim yani sizinki bir varsayımdan ibaret zannediyorum

Benim burda yazdıklarım için kendim'de ispatlama zorunlugu hissetmiyorum. Geçmişten bugune ki tecrübelerimden ve aldıgım egtimlere dayanarak kendi inandıgım düşüncelerimi burda yazdım. Bundan sonra ki kısım size düşmektedir. Lavoto kötü bir markadır die hiçbir zaman yazmadım. Ama Lpg kiti'nin en yegane parcası ecu ve enjektör dür ki benim görüşüm olması gereken enj. lavotada olmadıgı kanatindeyim. Burda yazdıklarım ön bilgidir devamını sizin araştırmanızı öneririm.

Lavato veya başka bir sitem çok kötü bir sistemdir aman ha takmayın gibi birşey diyemem üstüme düşmez. Siz menunsanız sorun olamdıgını düşünüyorum sizin adınıza . fakat bu durum inandıklarımı burda yazmama engel değil.

Geri
Üst Alt