LPG de gaz sızdırmazlık raporu mecburiyeti kalkıyor.... | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

 1. Ataşehir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

LPG de gaz sızdırmazlık raporu mecburiyeti kalkıyor....

Konu, 'Yurttan Haberler' kısmında habildinar tarafından paylaşıldı.

 1. habildinar

  habildinar SCW Üyesi

  1.419
  638
  113
  Ulaştırma Bakanlığı’nın yayınladığı bir genelge ile özellikle muayene sırasında istenen ve TMMOB tarafından verilen LPG’li araçlara yönelik periyodik gaz sızdırmazlık raporunu yılbaşından itibaren zorunlu evraklar listesinden çıkardı. TÜV Türk, bundan böyle LPG’li araçlarda sızdırmazlığı hafif kusur olarak değerlendirecek.
  LPG’li araçlarda denetim 1999 yılından itibaren makina mühendisleri odalarına verilmiş, bu araçlar için de sızdırmazlık raporu alma zorunluluğu getirilmişti.

  ‘Her parça inceleniyor’
  TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Arslan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Sanayi ve Ticaret Bakanlığı AİTM Yönetmeliği uyarınca, araçların muayene istasyonlarında fenni periyodik muayeneleri öncesinde istenmesi gereken LPG Gaz Sızdırmazlık Raporu düzenleme çalışması 1999 yılından beri; TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) tarafından başarıyla yürütülmekteydi” hatırlatmasını yaptı. Arslan, açıklamasına şöyle devam etti:

  Makina Mühendisleri Odası’na bağlı Makina ve Uçak Mühendisleri tarafından yapılan sızdırmazlık kontrollerinde, LPG tankından gaz borularına kadar her parçanın titizlikle ve en son teknolojikullanılarak incelenmekte, standartlara uygun olmayan dönüşümlerin düzeltilmesi sağlanmakta ve kayıt altına alınmaktadır. Ulaştırma Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile LPG’li araçlara yönelik periyodik gaz sızdırmazlık raporunun yılbaşından itibaren zorunlu evraklar listesinden çıkarılması ve araç muayene istasyonlarında hafif kusur olarak nitelendirilmesi, büyük bir tehlikeye ve karmaşaya neden olacağı gibi, bu genelge ile birlikte ‘merdiven altı’ imalatın yolu açılacak, birçok araç patlamaya hazır bomba gibi karayolunda dolaşacaktır.”
  Bu arada, TÜKTURK bundan sonra sızdırmazlığın hafif kusur olarak sayılacağını, mevcut kontrollerin TÜVTURK tarafından da yapıldığını belirtti.

  Milliyet 'ten alıntıdır....
   
  REİS38, scgnbsl, Ali ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. hades

  hades SCW Üyesi

  352
  127
  43
  Yılbaşından buyana ilk montaj hariç sızdırmazlık almadn muayene oluyor. Şuan sistem öyle sızdırmazlıga gitmek yok tüvtürk ten geçebilmek için. Yalnızca sıfır yeni montaj yapılan araçlarda proje onayını makine müh. odası yapmak zorunda olduğu için zıdırmazlık bürolarına gitmek mecburidir.
   
  Bunu beğendi. REİS38 bunu beğendi.
 3. Ali

  Ali SCW Üyesi

  1.661
  366
  83
  güzel haber..sağolun
   
 4. dgkndmrr

  dgkndmrr SCW Üyesi

  3.523
  584
  113
  Bunu birisi tam olarak açıklayabilir mi ?
   
 5. REİS38

  REİS38 SCW Üyesi

  6.334
  1.469
  113
  İlk takıldığında sızdırmazlık yapılıyor devamındaki muayenelerde sızdırmazlık yapıtırmaya gerek yok ama güvenlik açısından araç sahiplerinin en fazla 6 ayda bir ken canları ve malları için kontrol ettirmelerinde fayda vardır. ama bence hiç iyi bir uygulama değil bizim vatandaşta vurdum duymaz çok sızdırmazlığın ne olduğunu bilmeyende çok allah yardımcımız olsun.
   
  tugra kazım ve habildinar bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş