Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Lise Eğitiminde Köklü Değişiklik ..

dgkndmrr

Kayıtlı Üye

Sınıf yerine ders sistemi getiriliyor. Ezberin yerini uygulama alıyor. Başarılı öğrenciler, 3 yılda mezun olabilecek.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, lise sisteminin yeniden yapılandırılmasına ilişkin yeni bir çalışmanın olduğunu açıkladı ve “Sistemi inceliyor, analiz ediyoruz. Dünyaya bakıyoruz, yapılması gerekenleri yapacağız” dedi.

Çalışma kapsamında “Dersleri tamamlayıp 3 yılda erken mezuniyet”, “başarısız olanların 6 yılda mezun olmaları”, “sınıf yerine derslik sistemine geçilmesi” gibi düzenlemelerin olduğu belirtiliyor.

NELER DEĞİŞECEK?

Lise sistemindeki yeni yapılandırmayla ilgili çalışmalar kapsamında şu değişikliklerin ön plana çıktığı belirtildi:

- Öğrenciler istedikleri dersi erken alıp, başarılı oldukları takdirde 3 yılda mezun olabilecek.

- Başarısız olan öğrenciler 6 yıla kadar derse devam edebilecek.

- Lisede sınıf yerine derslik sistemine geçilecek. Öğrenciler matematik ders saatinde dersliğe gidecek, Türkçe dersi saatinde diğer dersliğe gidecek.

- Ezber derslerinden ziyade uygulamalı derslere geçilecek.

TRTHBR​

lise matematik öğretmeniyim.bu dönem bakanlık müfettişi geldi ve derste etkinlik yapmam gerektiğini uygulamaya dönük ezbere dayanmayan bir ders işlememi söyledi.bende etkinliğie dayalı ders işlediğimde öğrencinin 'hocam bunlar ygs de lys de işimize yaramıyor bize kısa yolları öğretseniz işin çakallığı nasıl?' tarzında bir nevi haklı söylemlerni müfettişe ilettim.bu değişikliği ösym de ygs ve lys de uygulamadığı müddetçe bir işe yaramayacak.

lise matematik öğretmeniyim.bu dönem bakanlık müfettişi geldi ve derste etkinlik yapmam gerektiğini uygulamaya dönük ezbere dayanmayan bir ders işlememi söyledi.bende etkinliğie dayalı ders işlediğimde öğrencinin 'hocam bunlar ygs de lys de işimize yaramıyor bize kısa yolları öğretseniz işin çakallığı nasıl?' tarzında bir nevi haklı söylemlerni müfettişe ilettim.bu değişikliği ösym de ygs ve lys de uygulamadığı müddetçe bir işe yaramayacak.

bakalım hocam :)

haklısınız hocam.

ayrıca benim lisemde derslik sistemi vardı biz hariç. öğrenciler derslikten dersliğe geçerken tenefüsleri bitiyordu ve okul dışında gereksiz bir kalabalık oluşturuyor.
normal eğitim olarak zaten 3 yıl yeter hatta 2 bile yeter.ilk yıl zaten hep ingilzice gösteriyorlar son sene zatenn ygs lys çalıştırtıyorlar boşa 2 yıl

derslik sistemi şu durumda öğretmeni rahatlatır.yerinden kıpırdamıyorsun işte öğrenci geliyor:) ki bazı okullarda var bu sistem.teneffüsleri uzatıp öğrenciye vakit tanınırsa bir şeye benzer.ama bu da çıkış saatlerini uzatır.öğrenci yine memnun olmaz.eğitimi gerçekten düzeltmek istiyorlarsa ücretli öğretmenliği bitirmeli sürekli öğretmen değiştirmek zorunda kalan öğrencileri kurtarmalılar.bu da ata ata bitmiyor diye tabir edilen!! öğretmenleri atamakla olur.çünkü gerçekten öğretmen açığı çok fazla.

haklısınız hocam.

ayrıca benim lisemde derslik sistemi vardı biz hariç. öğrenciler derslikten dersliğe geçerken tenefüsleri bitiyordu ve okul dışında gereksiz bir kalabalık oluşturuyor.
normal eğitim olarak zaten 3 yıl yeter hatta 2 bile yeter.ilk yıl zaten hep ingilzice gösteriyorlar son sene zatenn ygs lys çalıştırtıyorlar boşa 2 yıl

haklısın alper

hocam ben anadolu teknik lisesi mezunuyum benimm hergün 9 dersti okulum. 12. sınıfta benim 8.40 ta dersim başlıyodu 5 te anca bitiyordu ben akşam dershaneye gidemiyordum (gerçi ben gitmiyodum ama arkadaşlarım gidemiyordu :D) tenefüsleri uzattığını düşünürsen piüfff biz kısmaya çalıştık okulu erkene aldık falan filan(dedik hocam bari izin verin biz çıkalım kaçalım damgası yemeye razıyız yok yazın devamsızlığımızdan gitsin falan onada izin vermediler okulun sorumluluğunda olduğumuz için) gene ucu ucuna ha yetişiyoruz ha yetişemiyoduk..

ayrıca benim şuan 6 ders yerine gördüğüm 9 dersin hiç bir değeri yok benim lisede gördüğüm meslek derslerini üniversite 1-2 de tekrar görücem benim 2 yılım gene boşa gidecek öncelikle şu meslek liselerini düzeltsinler sonra 3 yılda 5 yılda mezun ederler

teknik liselerin yoğunluğunu biliyorum gerçekten sıkıntılı.teneffüsleri uzatması yapacakları sisteme çözüm yoksa genel bir çözüm yine olmayacaktır.meslek liseleri hiçbir ülkede bizde olduğu kadar değersiz değil o da ayrı bir konu.

Bizde okuldayken matematik hocasına öyle yapıyoruz bu sistem asla değişmez :D:D

yeterl dersliğe sahip kaç okul var...branş dersliğini uygulamak için öğrenci mevcudu cok fazla

Geri
Üst Alt