Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

lgp dönüşümü önerisi ?

Ben BRC yetkili servisinde çalışıyorum fakat hiç Türkiyede üretilen brc lpg sistemi görmedim. Sizi nerde gördünüz merak ettim. :)

ustam ben de ilk piyasaya girdiğinde atiker üretiyordu brc'yi diye duydum..şimdikiler avrupaymış...peki bu duyduğum doğrumudur..

Ben 12 yıldır Brc servisinde çalışmaktayım. BRC olarak taktıgım her ürün orjinal italyan markasıdır. Son 1 yıldır bir değişiklik olsaydı üründe bunu anlamak ilk benim işim olurdu. 5 sene önceki üründe aynı menşei İtalya dün taktığım Brc de menşei İtalya.

Brc sadece fransız ve kore araçları için değil her türlü araça uyumludur. Hatta ve hatta VW grubu FSI motorlu araçlara için ayrıca çalışma yapmış ve bu FSI araçlara takılabilen tek sistemdir. Kısa zamn içinde isede TSI ve D-4 (D4=Toyota-Mitsubishi) motor grubu kullanan araçlarada takılabilecek sistemi piyasaya sürecektir.

Sizin bahsettiğiniz yerli üretim olarak yapılan Bravo marka sanırım. Ürün Bravo marka adı altında çıkıyor ve BRC die satılamaz satılsa bile bu yanlısı müşteriye uyaracak merciler den araç kontrole giriyor.Sızdırmazlık, Tüvtürk, ve BRC yetkili servisleri. Bu durumu müşterin ögrenmesi en fazla 1 hafta sürer ve kimsede orjinal die yerli üretim başka bir markayı brc die satamaz. Bu aslında her markada geçerli, Ne satın aldıysan o marka takılır. Farklılık kısa zamanda müşteriye söylenir belirttiğim mercilerce..

fiyat neden herzaman daha pahalı ? malzeme kalitesindenmi farklı bişeydenmi

ustam ben de ilk piyasaya girdiğinde atiker üretiyordu brc'yi diye duydum..şimdikiler avrupaymış...peki bu duyduğum doğrumudur..

Keşke üretebiliyor olsaydı bu kalitede bir cihazı bize daha ucuz maliyeti olurdu herkezde kaliteyi ucuza alabilirdi. amaöyle birsey yok. Dogma büyüme italyandır .

brc daha çok fransız ve kore arabalarında daha verimli bir sistem.. ayrıca türkiyede üretiliyor (!)
vag grubu için en uyumlu sistem Lovato bu konuda diğer sitelerden de araştırma yapabılırsın..

1.4 cordoba signoya biz lovato taktırdık 3yıl boyunca tık demedi denedik gördük :eek:key:

Dostum benim için tecrübe ve tavsiye çok önemlidir, Lovato sistemi denediniz, arıza lambası yakma çekiş kaybı vb. sorun yaşamadınız mı ? Ben atiker'de yaşıyorum ( benden önceki sahibi taktırmış) Araştırıyorum genellikle kullanıcılar BRC tavsiye ediyorlar... Senin tecrübene istinaden Lovato hakkında araştırma yapacağım... aracınla ilgili bana biraz daha bilgi verebilirmisin araç motor tipi modeli vb. :)

fiyat neden herzaman daha pahalı ? malzeme kalitesindenmi farklı bişeydenmi

Fiyat olaması gerekenden ucuzdur. Lakin yerli üretimlerle rakabet edebilesi için şuan minumum fiyatındadır. Ve bu minumum fiyata bayinin destegi çoktur. Atiker bayisi yerli üretim olarak 400 tl ye maal ettiği ürünü 1000 tl ye takabilirken Brc bayisi 1200 tl ye maal ettigi ürünü 1500Tl ye takabilmektedir. Ve bu montajına 2 yıl garantı ve ayar vs hizmetleri vermektedir. İtalyan üretimi kit satan servis 2 montaj yapabilirse atikerin 1 montajdan kazandıgını kazanabilir. Atiker montajcı için karlı birsecim fakat müşteri için çok karlı birsecim oldugunu düşünmüyorum.

atikerin tercih edilmesinin en büyük sebebi yerli malı olması ve ucuz olması
adamların en son reklamı yerli sermaye türk üretimi :) nerden çıkaracaklarını bılıyorlar memnun olanlar kadar şikayetçi olanlarda var..
burda sanırım iş ustaya düşüyor yani iyi bir ustanın montajıyla atikerde sorunsuz çalışıyor

Benim görüşüm Atiker markası yerli üretime göre gayet başarılı. Fakat uzun ömürlü olduğunu düşünmüyorum. Araçta kaliteyi zaman ve yapılan km belirler. Atiker kullanıcıları çok fazla aracını kullanmayan kişilerden oluşuyor az km yapanlarda yani.Çok fazla istisna olacagını düşünmüyorum. İkinci el olarak üzerinde atiker takılı alınan sorunsuz lpg sistemli bir araç Ticari taksi (sarı)' ye günde 300 km şekle girdiğinde en fazla 3. 4. ayında bize geliyor ve sökülüp brc takılıyor.

Brc 0 araçların istemiş oldugu emisyon degerlerini veren 1 numaralı sistemdir ve o yuzden 0 araç satıcıları garantisi bozulmadan BRC yi araçlara takılmasına yetki veriyor. Hyundai,Fiat,Chevrolet,Honda ve şuan aklıma gelmeyen birden çok marka Brc montajlarında aracı garantiden cıkarmamaktadır. Enjektörleri Boch marka enjektörlerdir ve gazı her ms' de aynı oranda yanma odasına püskürtme özelliği vardır. Birde Valtek enj. tipi (yani grup enketör) kullanan sitemler vardır(atiker,lavato,milano,aldesa,landi, gibi). Bu enjektör tipleri monifoltun emiş gücünü kullanarak yakıtın oranını ayarlamaya çalısır. manifolt basıncı bu enjk. tipleri için çok önemlidir, Klima açıldıgında ve ya araçta elkrikle calısan ekipmanlarıın yogun kullanıldıgı dönemde arçta siz farketmesenizde manifol basıncındaki değişiklik yüzünden yanma odasına olması gereken gazdan ayarsız yakıt gider. Bu ölcümü ancak emisyon kontrollerinde anlayabilirsiniz. Bu kontroller 0 araç satıcıları tarafından defalarca yapılmaktadır. Bu testerden sizin yerli üretim die adlandırdınız brc markası gecebilmektedir.

Lpg montajı yaptıracak arkadaşlarıma önerim araçlarına uzun vade binmeyi hedefliyorsa Bosch marka enjektör kullanan sitemleri tercih etmeleridir. Nedeni ise bu enjektörler de gası püskürtme özelliği vardır. Hep aynı oranda gası püskürtür ve emisyon degerlerini oksijen sensöründen alınan degere göre her zaman düzletme içindedir ve bu işlev sayesinde emsiyon degerleri istenilen degrleden 10 gün sonrada 10 ay sonrada değişmez. Bu enjektörleri kullanan sitemler Brc, Landi-Renzo, Prinss, zavolli suan aklımdakiler. Biraz sesli çalışır fakat bu ses görevlerini gerçek anlamda yaptıklarındandır. fakat sesi aracın içinde duymazsınız kaputu actıgınızda duyacaksınızdır.

atiker sizin bahsettiğiniz kadar da kötü değil uzun vade dediğiniz mesela kaç yıl ? en az 5 yıl diyelim ama siz atikere 1-2 yıl ömür biçiyorsunuz
bunun sebebi nedir ? yani atiker tesisatı söküp brcyi neden takıyorsunuz bana ondan bahsedin emisyon değeriyle sizinde dediğiniz gibi sadece
üreticler ilgilenıyor ki ilgilenmek zorunda.. siz emisyon değerini soran bir müşteriye denk geldinizmi :)) neyse konuyu dağıtmayalım

atiker neden sökülüp yerine brc takılıyor ?? okadar eskiyormu işlevinimi kaybediyor arabayamı zarar vermeye başlıyor çokmu yakıyor nedir ?

atiker sizin bahsettiğiniz kadar da kötü değil uzun vade dediğiniz mesela kaç yıl ? en az 5 yıl diyelim ama siz atikere 1-2 yıl ömür biçiyorsunuz
bunun sebebi nedir ? yani atiker tesisatı söküp brcyi neden takıyorsunuz bana ondan bahsedin emisyon değeriyle sizinde dediğiniz gibi sadece
üreticler ilgilenıyor ki ilgilenmek zorunda.. siz emisyon değerini soran bir müşteriye denk geldinizmi :)) neyse konuyu dağıtmayalım

atiker neden sökülüp yerine brc takılıyor ?? okadar eskiyormu işlevinimi kaybediyor arabayamı zarar vermeye başlıyor çokmu yakıyor nedir ?

Emisyon değeri araçı olan herkezi ilgilendirmektedir, sadece 0 araç satıcıların değil. Sizin aracınızın da emisyon degerleri sisin için önemli olmalıdır, başkası içinde aynı. Aracın performans ve motora zarar vermeksizin lpg tüketimin asıl 1 numaralı konu başlığıdır.

Sorunuzun cevabı için yukarıda yazdıgım 2-3 post mesajda düşüncelerimi belirttim, dikkatli okunursa ve anlamak istenirse içinde var.

Tek kelime ile şu şekilde cevabı var zaten Kaliteyi zaman ve Km belirler.

Geri
Üst Alt