Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leonum her haftasonu akü bitiriyor :(

1- sarj dinamosu sarj etmiyordur
2- si ses sistemi var demişsin..kapasitör takrırdın mı taktırmadı isen boşaltır
3- sü de ses sisteminin bütün elektrik kablolarını direk aküye bağlmışlarsa sen kontağı kapattığında..amfiler hala açık kalıyordur..belki teyp bile açık kalıyordur..onları ya kontağa bağlattır yada bütün enerjiyi teybin açma kapama düğmesine böylelikle enerji çekmez..ama sub varsa ve amfi kullanıyorsan kapsitör gerekli..eğer kapasitör varsa büyük ihtimalle dürek enerji alıyordur sen arabayı kapatıp gittiğinde hala amfiler enerji çekirdur..onları birkontrol et..stop et arabayı in anfiye bak..ışığı yanıyor mu diye....
eğer tesisat çok yüklü ise ikinci jel akü tavisye ederim..

kapasitörüm yok malesef ama kapasitörlük bi durumum da yok anladığım kadarıyla çünkü sistemi hiç kullanmasam bile akü bi şekilde bitiyor :( ses sistemim orjinal teybimin bağlı olduğu kablolara bağlı bununla bir ilgisi olabilir mi acaba bende direk aküden mi bağlatsam diye düşünüyordum aslında

yok kontağı kapattığımda ne teybim ne de amfim açık kalıyor ona çok dikkat ettim hatta dediğim gibi amfimin üzerindeki sigortaları bile söktüm

Benim eski arabam Golf 5 te orjinal teybe anfi ve subw, bağladım orjinal teybin sub çıkışı olamdığında çıkışı sağlayan ufak bi aparat bide anfiye giden kablosuna düğme bağlandı, sub çalıştırmak isteyince düğmeyi açıyordum, açık unuttuğum zaman akü boşalıyordu :)

orjinal teyp de tetikleme olmadığı için siz direk aküden almışsınız yani o düğmeyi açık unuttuğunuz da amfide açık kalıyor benim teypde tetikleme mevcut yani kapattığım da amfimde kapanıyor

kapasitörüm yok malesef ama kapasitörlük bi durumum da yok anladığım kadarıyla çünkü sistemi hiç kullanmasam bile akü bi şekilde bitiyor :( ses sistemim orjinal teybimin bağlı olduğu kablolara bağlı bununla bir ilgisi olabilir mi acaba bende direk aküden mi bağlatsam diye düşünüyordum aslında

yok kontağı kapattığımda ne teybim ne de amfim açık kalıyor ona çok dikkat ettim hatta dediğim gibi amfimin üzerindeki sigortaları bile söktüm

kapasitör aslında önemli ama çoğumuz kullanmıyoruz..
ama buradan okuduğum kadarı ile senin kapasitörlük bir sorunun yok....
durum biraz daha karışık..
bunun için aracını bir bilgisayara bağlat ordan mutlaka görünecektir neyin arıza verdiği..
servise götür aküm bitiyor de..sebebini bir öğren..garantiyi düşünme..şu an..istersen görünenleri sök kabloları gizle..diyeceğim..ama sorun sistemin yanlış bağlanmasından kaynaklanıyorsa..bu o zaman ortaya çıkmaz..
geçmiş olsun üzücü bir durum tez zamanda çözülür umarım

teşekkür ederim varol abi bi yarım saat önce servisle görüştüm aracımı götürmem gerektiğini bir gün orada kalacağını söylediler :( tabi ses sistemimden hiç bahsetmedim bakalım müsait bir zaman da götürecem çok sıkıntılı bir durum hakikaten bir de aracınız garanti dışı ellemeyiz derlerse yandığımın resmidir :(

teşekkür ederim varol abi bi yarım saat önce servisle görüştüm aracımı götürmem gerektiğini bir gün orada kalacağını söylediler :( tabi ses sistemimden hiç bahsetmedim bakalım müsait bir zaman da götürecem çok sıkıntılı bir durum hakikaten bir de aracınız garanti dışı ellemeyiz derlerse yandığımın resmidir :(

senin se sistemin garanti dışı kaldı..onlar ona dokunmazlar..ben burda gittiğimde biz orjinal parçanın dışında bir şey takmıyoruz dediler..eğer bozulmya ses sistemi yol açtı ise o zaman başka..bide dürüste rastlamak lazım..olaya ses sistemin yol açmamış olsa bile bundan dolayı da diyebilirler

-aynı sorun benim leonda da vardı, servise telefonla danıştığımda ilk sordukları ektra ses sistemi var mı? diye sormuşlardı.. ses sistemi yoktu ama tüp taktırmıştım cihaza bağladıklarında tüpün beyninin normalden fazla akım çektiği anlaşıldı o yüzden bitiyormuş aküm.sende aynı yollardan geçeceksin enes..
-bu konuda servisdeki bağlanan cihaz kesin çözüm, sanayide çok tecrübeli iki farklı oto elektrikçisi (biri yaşlı kurtlardan,biride resmen kırık bisişik tiplerden :) ) herşeyine bakıp bulamamıştı, servisde çocuk denecek yaştaki çırak alete bağladı anında çözdü para bile almamışlardı..

Geçmiş olsun aynı sorun arkadaşımın leonunda da vardı eski sahibi bu sorun yüzden satmış arabayı expertizde bir şey çıkmadı arabayı aldıkdan 1 hafta sonra araç çalışmadı aküyü değişti bir hafta sonra yine bitti 2nci bir akü aldı yetkili servisin çok uğraşları sonunda ön sol kapının beyninde problem varmış beyin değişince problem ortadan kalktı.

Geçmiş olsun
1. Her zaman basitten başlanmalı, öncelikle tesisatta kaçak var mı diye kontrol edilir : 5 saniyelik iş
2. Akü yük altında ne kadar akım verebiliyor kontrol edilir : 5saniyelik iş
3. Şarj doğru ve yeterli mi diye kontrol edilir : 3 sanyelik iş
4. Kaçak vs. var ise; servisteki zat-ı muhterem, müşteriyi sıkıştırıpta, ses sistemi var vs. kavehane sohbetine dalarsa, sigortaları sökükken de nasıl kaçak oluyormuşu açıklasın da, Einstein yerine onun fotoğrafını odamıza asalım
Bu arada, kapasitör, temelde bir kondansatördür, akünün depolama kapasitesine etki etmez, çookkk iri kıyım anfinin , anlık akım ihtiyacını karşılar, daha sonra da tekrar üstüne akımı toplar ve beklemede kalır. İçinde bir arıza varsa, aksine beklemede iken aküyü boşaltır.

bence ses sistemini söküp servise bırakmak en rahatı..

Geri
Üst Alt