Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon ve Simit LPG tankı düşünenler

Leonist

Kayıtlı Üye
Aracım 1 hafta içinde satılmazsa LPG'ye geçeceğim. Malumunuz Leona simit tank artık takılmıyor. Stepnem ince tip olduğu için, silindir tanka göre daha az yer kaplayacağından simit tank taktırmak istiyordum. BRC bayisi ile görüştüm, bana bir yöntem önerdiler:

Bizim Leonun sol arka yolcu koltuğunun altına denk gelen bölgede 50x35 cm ebatlarında bir bölge mevcutmuş. Aracın mevcut egzozu kesilecek ve bu bahsettiğim bölgeye ford focus egzozu cuk oturuyormuş. Daha önce bu şekilde uygulama yapmışlar ve MMO ile TUV'den sorunsuz geçmiş.

Yarın bir egzozcu tanıdığıma gidip derdimi anlatacağım, yalnız önce sizlere danışmak istedim. Egzozu kestirip bu şekilde işlem yaptırdığımda aracımda hissedilebilecek olumsuz bir durum meydana gelebilir mi? Yoksa hiçbir fark olmaz mı? Usta ağızlardan cevap bekliyorum.

o bayiye guveniyorsan bence yaptırabilirsin boyle ayrıntı bir konu hakkında en dogru bilgiyi bence sadece o bayi verebilir
o adamlarla konuş muayene de sorun çıkyacagının garantisini alırsan yaptır
egzoz un son susturucusunu değiştirmenin arabaya bir zararı olmaz son susturcuyu söküp gezenler var, araba nın sesi iki üç sokak öteden duyuluyor :) o ayrı bir konu tabi
sesde değişme olabilir yani gaza basınca leonun o tatlı sesi artık duyulmayabilir haberin olsun

o bayiye guveniyorsan bence yaptırabilirsin boyle ayrıntı bir konu hakkında en dogru bilgiyi bence sadece o bayi verebilir
o adamlarla konuş muayene de sorun çıkyacagının garantisini alırsan yaptır
egzoz un son susturucusunu değiştirmenin arabaya bir zararı olmaz son susturcuyu söküp gezenler var, araba nın sesi iki üç sokak öteden duyuluyor :) o ayrı bir konu tabi
sesde değişme olabilir yani gaza basınca leonun o tatlı sesi artık duyulmayabilir haberin olsun

Bayii daha önce de bu şekilde uygulama yaptıklarını söylüyor, garanti veriyor muayene için. O konuda sorun yok. Ben araçla ilgili bir olumsuzluk çıkar mı diye endişelenmiştim, arıza ışığı filan gibi..Ne bileyim her yerde bir sensörü var bunların :( Ses benim için çokta önemli değil, zaten LPG taktırıp arabadan ses beklemek de saçma geliyor bana, öyle basan biri değilim, araba sürerken ses duymak istemem zaten.

Belki simit tank taktırmak isteyen olur, bu şekilde bir çözümü olduğunu bilsinler istedim. Tüm bunların yaklaşık 150 TL ek maliyeti olacak ama bir sefer yapılıp içime sinmesi önemli benim için. Bagajı açtığımda tank görmektense stepne görmeyi tercih ederim:eek:

orasını kes burasını biç ne bileyim pek içime sinmezdi sanırım

bu bahsi geçen focus kaç hp lik bir motor turbomu? turbo ile atmosferik motor egzostları arasında fark varmı acaba yaptırdıktan sonra kasmasın arabayı eskiden kamyonlara kendimiz egzost yaptırırdık hazır egzosttan daha iyi olurdu ama şu an teknoloji çok ilerledi 1ampül takıyorsun araç arıza ışığı yakıyor çok iyi düşün ve öyle yaptır muayeneden geçer belki ama senden geçmez araç kullanmak zul gelmesin daha sonra hazır yapılmışını getirsinler bir bak öyle yaptır bence

Aracın orjinal şeklini asla bozmam... Hele ki LPG için mümkün değil... Ben tavsiye etmiyorum...

leonlara neden sımıt tank takılamıyor_?

bencede aracı lpg ıcın bu kadar degıstırmek bence gereksız... 2008 vardı arkadasımda sımıt tank vardı

simit lpg taktır. izolasyon köpüklerinden 4 tabaka al ve arkanın kalbını bir kartonla çıkart. çıakrttığın kalıbı 4 adet izolasyon köpüğünden 2 adet üstte 2 adet altta oalcak şekilde kes (strafor sert olan cinsinden). orta simit tankın denk gedliği yerleri yuvarlak şekilde boşalt. ve bagaj paspasını üstüne koy. ilk aracımda yaptım ve orjinalinden hiçbir farkı yoktu. simit lpg takıdlıktan sonra bagajdan tahmini 8 cm yükseliyor. 2 adet extrafor 4 er cm den tam 8 cm edenk gelir. bu işlemi kontrtabladan da yapabilirsin ama marangoza götürmen gerekir. ben ses yapmaması için straforu öneririm.

orasını kes burasını biç ne bileyim pek içime sinmezdi sanırım

bu bahsi geçen focus kaç hp lik bir motor turbomu? turbo ile atmosferik motor egzostları arasında fark varmı acaba yaptırdıktan sonra kasmasın arabayı eskiden kamyonlara kendimiz egzost yaptırırdık hazır egzosttan daha iyi olurdu ama şu an teknoloji çok ilerledi 1ampül takıyorsun araç arıza ışığı yakıyor çok iyi düşün ve öyle yaptır muayeneden geçer belki ama senden geçmez araç kullanmak zul gelmesin daha sonra hazır yapılmışını getirsinler bir bak öyle yaptır bence

Yekta abi bahsedilen focus 1.6 atmosferik motor, yani focusun ilk kasası. 100 beygirlik motor. Sadece son susturucu kesilip bu takılacak. Yine de iyice emin olduktan sonra yaptırırım zaten. Ne yapayım abi satamadık arabayı ki seninkini alalım :) Bundan önce kazalı focusu 3.gün satmıştım, şimdi sağlam leonu 3 haftadır satamıyoruz. Bu millet markacı, boş focusa-astraya aynı parayı verir, full leona vermez. Öyle bir teklifler geliyor ki kafayı yersin, benzin döküp yakarsın arabayı ama yine satmazsın yani o derece. Yemin ediyorum nefret ettim, araba satmak zor almak daha kolay.. Neyse çok konuştum..

simit lpg taktır. izolasyon köpüklerinden 4 tabaka al ve arkanın kalbını bir kartonla çıkart. çıakrttığın kalıbı 4 adet izolasyon köpüğünden 2 adet üstte 2 adet altta oalcak şekilde kes (strafor sert olan cinsinden). orta simit tankın denk gedliği yerleri yuvarlak şekilde boşalt. ve bagaj paspasını üstüne koy. ilk aracımda yaptım ve orjinalinden hiçbir farkı yoktu. simit lpg takıdlıktan sonra bagajdan tahmini 8 cm yükseliyor. 2 adet extrafor 4 er cm den tam 8 cm edenk gelir. bu işlemi kontrtabladan da yapabilirsin ama marangoza götürmen gerekir. ben ses yapmaması için straforu öneririm.

Sorun izolasyon v.s değil, leonlarda son susturucu tam stepne havuzunun altına denk geliyormuş. Bu nedenle 1 ay kadar önce alınan bir kararla güvenlik için tehlike yarattığı gerekçesiyle simit tank takılmıyor, çünkü LPG boruları ile egzoz yanyana olması tehlikeli imiş. Tabi daha öncesinde bu gözardı edilmiş, onların muayene yapılırken akıbeti ne olur bilemiyorum ama artık simit tank montajı yapılmıyor. He yaptırmak için son susturucuyu kesip focus egzozu kullanarak yandan veriliyor. O zaman sorun olmuyor.

bence susturucuyu değiştirmenin bir zararı olmaz o arıza ışıgı katalizör den sonrasını algılamıyor katalizorden sonra orta susturucu da var sen en son susturucuyu değitireceksin millet onu kesi arabayı bagırtarak geziyor ortalıkta arıza falan olmaz yanlız kaynak tam olmazsa araba egzoz yokmuş gibi oter

Geri
Üst Alt