Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon Kullanıcılarından bilgi ve destek bekliyorum..

bu nasıl bi iş yaa araba alacam vites değişirirken kitaba uyacağım..yani 4den 3 ya da 3den 2 alırken arabanın yavaşlamasını mı bekliyeceğim..zaten bu dsg anlamadığım bir konuda..dual shift olayında 1'e taktım 2 hazır bekliyor 2'ye geçtim 3 hazır bekliyor eeee ben 3'den 2'ye geçeceksem orda hazır bekleyen şanzıman nerde..yok..yani sadece frenle mi dur diyor..n demek bu ben spor araba yaparım buna 180-240 beygir koyarım bi de onu seri hale getirecek şanzıman koyarım ama sadece bakmak için:confused:..sakın ha kapışma arabayla agresif bir şey yapma..o koyduğum beygirler ileri teknoloji şanzıman sadece süs:(..bakma için konşurken hava atmak için.:p

bu nasıl bi iş yaa araba alacam vites değişirirken kitaba uyacağım..yani 4den 3 ya da 3den 2 alırken arabanın yavaşlamasını mı bekliyeceğim..zaten bu dsg anlamadığım bir konuda..dual shift olayında 1'e taktım 2 hazır bekliyor 2'ye geçtim 3 hazır bekliyor eeee ben 3'den 2'ye geçeceksem orda hazır bekleyen şanzıman nerde..yok..yani sadece frenle mi dur diyor..n demek bu ben spor araba yaparım buna 180-240 beygir koyarım bi de onu seri hale getirecek şanzıman koyarım ama sadece bakmak için:confused:..sakın ha kapışma arabayla agresif bir şey yapma..o koyduğum beygirler ileri teknoloji şanzıman sadece süs:(..bakma için konşurken hava atmak için.:p
Tam olarak şöyle oluyo.
1. 3. 5. vitesler bir mil üzerinde, 2. 4. 6. vitesler başka bir mil üzerinde dönüyor. Birinci mil üzerinden ikinci mil üzerindeki viteslere geçiş yaparken, o vitesler zaten hazır bekliyor. Eğer aynı mil üzerinde vites değişimi yapılacaksa, o mil zaten kullanıldığı için aynı şekilde geçiş sağlanıyo. Çalışma mantığı bu :)

Tam olarak şöyle oluyo.
1. 3. 5. vitesler bir mil üzerinde, 2. 4. 6. vitesler başka bir mil üzerinde dönüyor. Birinci mil üzerinden ikinci mil üzerindeki viteslere geçiş yaparken, o vitesler zaten hazır bekliyor. Eğer aynı mil üzerinde vites değişimi yapılacaksa, o mil zaten kullanıldığı için aynı şekilde geçiş sağlanıyo. Çalışma mantığı bu :)

:) ayberk aslında kinayeli konuşmuştum..biraz da dsg ye laf sokmuştum ama güzel bi açıklma yazmışsın..bu da bende başka bir soru gündeme getirdi bunların 6 sı da hazır değil benim bildiğim kadarı ile yanlışsam düzelt..dsg dual yani çift sanzıman var..bir tanesi bir mil diğeri de diğer şanzıman üzerinde dönüyor..4 e attığımda 5 de mi hazır bekliyor yoksa 3 de mi?? benim kafama takılan konu bu..eğer hepsinde hazır bekliyorsa multü şanzıman olmalı gibi geldi bana..:confused:

her zaman bi önceki ve bi sonraki dişli (1'de geri vites hazır beklemiyo ama bildiğim kadarıyla..) takılı ama güç iletilmez konumda bekliyo..bi önceki ya da bi sonraki vites seçildiğinde de kısa bi debriyaj süresiyle vites geçmiş oluyo..ama DSG'de debriyaj manuelin balatası gibi bişi değil tabii ki..volantın içinde 2 tane var ve ömürlük bildiğim kadarıyla..

selamlar yeniden nicedir araştırıyorum bildiğiniz gibi bu aracı ama nedense kullananlarda dahil olmak kaydıyla çok fazla kişiden dsg hakkında şikayet aldım.Nedendir bilmiyorum ama ben para vereceksem ki gökten değil de alnımın terinden kazandım :) bu şekilde olacaksa almayı tabiiki düşünmem !!!
ya nasi,p diyoruz bakalım yeni versiyonda ne olacak :)
SAygılar

Kitapçıktaki uyarının ne anlamı var ben anlamadım :) Hızlı vites geçişleri avantaj sağlasın diye DSG şanzıman aldıktan sonra, vites büyütmek küçültmek için aracın hareketinin bitmesini mi beklemek gerekiyomuş?
Ya da marka, bu şanzımanın reklamını yaparken, 0-100km hızlanmadaki iyileşmenin reklamını yaparken, ani kalkıştan nası kaçınıyo acaba?
Tek kelimeyle saçmalık.
Diğer konuya gelirsek, P'den D'ye vs. bu tür vites geçişlerinde "küt" sesinin gelmesi normaldir.

bu şanzıman duz vites gibi değil. vites geçişlerinden kastım p-r-n-d kısmıydı olay çok farklı bir boyuta gitmiş. ben steptronic kısmı için demedim. manevralarda vs arabayı tam durdurmadan vites değiştirmekten bahsettim. olay suratlere beygirlere çekilmiş. 8 sene bmw ve seat kullandım. bmwnin otomatik şanzımanından niye geçişlerde kütleme gelmiyor. yada mercedes benz ,renault,range rover,volvo.

kitapçıkta işin püf noktaları yazıyor. kitapçıktaki kullanım talimatına uyarak şanzımanı kullandığınızda ömrunu uzatırsınız ayrıca tum otomatik şanzımanlarda her zaman deparlı kalkış yaparsanız gunun birinde o şanzıma öyle bir dert açarki sora altından nasıl kalkacam diye duşunmeye başlarsın. ben gözlerimle bmw kosifler oto bostancıda gördum şanzımanı kopartmış adam gelmiş garanti diye bas bas bağırıyor. adamlar aracın beyin kontrol unitesinden arabanın kalkış devir aralıklarına bakıp kullanım hatasımı yoksa imalat hatasımı olup olmadığını kontrol ettiklerinde arabanın surekli deparlı kalkmasından dolayı şanzımanın zarar görmesi diye karar verdiler.

ya şu DSG şanzumandaki ses ne zaman ve nasıl geliyor birisi açıkyalabilirmi? 20 km boyunca 1.9 TDI DSG caddy kullandım 2 gün önce test ettim hiç ses yok kasılma yok çok şahaneydi ?

ben gözlerimle bmw kosifler oto bostancıda gördum şanzımanı kopartmış adam gelmiş garanti diye bas bas bağırıyor. adamlar aracın beyin kontrol unitesinden arabanın kalkış devir aralıklarına bakıp kullanım hatasımı yoksa imalat hatasımı olup olmadığını kontrol ettiklerinde arabanın surekli deparlı kalkmasından dolayı şanzımanın zarar görmesi diye karar verdiler.
Kusura bakmayın ancak servis böyle bir sebeple hiçbir aracı garantiden geri çeviremez. Aracı dizayn eden mühendis, nasıl araç seyir halindeyken geri vitese alınmaması için gerekli korumayı, önlemi koyuyorsa, sert kalkışlarda şanzımanı koruyacak gerekli korumayı da koyar. Hele hele BMW gibi bir marka söz konusu ise.
Adam bi araba üretmiş, 0-100km/h verisini 5 saniye olarak vermiş (örnek olarak veriyorum) ben aracımı kaldırırken, bu fabrika verisini elde edecek şekilde kaldırıyorum, aracın şanzımanı bozuluyo ve garanti bunu geri çeviriyo.
Kullanıcı aracını istediği gibi kullanır. İsterse 10.000km boyunca sürekli dur kalk yapar. Araca, garantisi bozulacak şekilde dışarıdan bir işlem yapılmadıysa garanti bunu karşılamak zorundadır.
Ki araçlar üretildikten sonra fabrika sürücüleri, araçların sınırlarını test etmek adına araçları "imha mühendisleri" ne verirler. Motoru patlatana kadar zorlarlar, şanzımanı zorlarlar vs. vs. Yani bir kullanıcının yapabileceği her şeyi en zorlu koşullar altında (kutuplarda, çöllerde) sonuna kadar denerler.

ben gözlerimle bmw kosifler oto bostancıda gördum şanzımanı kopartmış adam gelmiş garanti diye bas bas bağırıyor. adamlar aracın beyin kontrol unitesinden arabanın kalkış devir aralıklarına bakıp kullanım hatasımı yoksa imalat hatasımı olup olmadığını kontrol ettiklerinde arabanın surekli deparlı kalkmasından dolayı şanzımanın zarar görmesi diye karar verdiler.
Kusura bakmayın ancak servis böyle bir sebeple hiçbir aracı garantiden geri çeviremez. Aracı dizayn eden mühendis, nasıl araç seyir halindeyken geri vitese alınmaması için gerekli korumayı, önlemi koyuyorsa, sert kalkışlarda şanzımanı koruyacak gerekli korumayı da koyar. Hele hele BMW gibi bir marka söz konusu ise.
Adam bi araba üretmiş, 0-100km/h verisini 5 saniye olarak vermiş (örnek olarak veriyorum) ben aracımı kaldırırken, bu fabrika verisini elde edecek şekilde kaldırıyorum, aracın şanzımanı bozuluyo ve garanti bunu geri çeviriyo.
Kullanıcı aracını istediği gibi kullanır. İsterse 10.000km boyunca sürekli dur kalk yapar. Araca, garantisi bozulacak şekilde dışarıdan bir işlem yapılmadıysa garanti bunu karşılamak zorundadır.
Ki araçlar üretildikten sonra fabrika sürücüleri, araçların sınırlarını test etmek adına araçları "imha mühendisleri" ne verirler. Motoru patlatana kadar zorlarlar, şanzımanı zorlarlar vs. vs. Yani bir kullanıcının yapabileceği her şeyi en zorlu koşullar altında (kutuplarda, çöllerde) sonuna kadar denerler.

Geri
Üst Alt