Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon Hakkında

nazamarya

Kayıtlı Üye
Merhabalar. Foruma yeni katıldım. Aracım peugeot 206 1.4 HDI. İlanlarımı verdim bekliyorum. Foruma katılma amacım Leon almaya karar verdim. Amacım araç hakkında bilgi toplamak, bilgi paylaşımı ile araçta doğru işlemler yapmak.

İlk olarak bütçem 45.000TL rahat, 50.000TL yi de zorlayabilirim. 55.000TL gemileri yakarsam üst sınırım.

TSI FR modelini çok beğendim. Bi xenon, arka stoplar, tamponlar vs. Fakat yakıt tüketimi beni korkutuyor. 2015 TSİ yakıt tüketimine baktığımda ise MOTORLAR | SEAT Türkiye korkutmuyor. Acaba 2011 2012 modellerle ne kadar sapma olur?

Kullanıcı olarak yakıt tüketimi hakkında bilgi rica ediyorum.

Diğer öğrenmek istediğim konu ise, şu günlerde birkaç araç bakacağım. Nelere dikkat etmeliyim? Kronik olarak bir arızası var mı?

Ve son olarak otomatik DSG şanzıman önerir misiniz? DSG şanzıman için çok sıkıntılıdır duyumlarını almıştım ama Leonda nasıl bilmiyorum?

Yardım için şimdiden teşekkürler. İnşallah en kısa sürede Leon ailesine katılırım.

yakıt tüketimi konusunda dün başka bir başlıkta değerlerimi yazmıştım ben. uzun uzun onu tekrar yazmayayım. şehir içi şu aralar 32 kuruş yakıyor araç bende istanbulda, şehirler arası yollarda da 24 kuruşa kadar indirdim tatile gidip gelirken ve ekonomi yapmak gibi bi dert ile kullanmadım gidip gelirken.

şanzıman ise tamamen keyfe bağlı diye düşünüyorum. ben manuel şanzımanlı tercih ettim. DSG konusunda DSG'li kullanan arkadaşlar bilgi verecektir leon ile ilgili. hayırlı olsun tekrar.

yakıt tüketimi konusunda dün başka bir başlıkta değerlerimi yazmıştım ben. uzun uzun onu tekrar yazmayayım. şehir içi şu aralar 32 kuruş yakıyor araç bende istanbulda, şehirler arası yollarda da 24 kuruşa kadar indirdim tatile gidip gelirken ve ekonomi yapmak gibi bi dert ile kullanmadım gidip gelirken.

şanzıman ise tamamen keyfe bağlı diye düşünüyorum. ben manuel şanzımanlı tercih ettim. DSG konusunda DSG'li kullanan arkadaşlar bilgi verecektir leon ile ilgili. hayırlı olsun tekrar.

Bilgi için teşekkür ederim. Sanırım 1.2 TSI için bu bilgiyi paylaşmışsınız. Ben 2011 ve üzeri 1.4 TSI ya da 1.6 TDI düşünüyorum.

Bilgi için teşekkür ederim. Sanırım 1.2 TSI için bu bilgiyi paylaşmışsınız. Ben 2011 ve üzeri 1.4 TSI ya da 1.6 TDI düşünüyorum.
evet 1.2 TSI 110HP EU6 Start&Stop manuel şanzımanlı için verdim bu bilgiyi. Diğerleri hakkında bir fikrim yok tabi :D

şimdiden tekrar hayırlı olsun gönlünüze göre alırsınız inşallah güzel bi makine.

Öncelikle hayırlı satışlar.. 2012 tsi kullanıcısı olarak şunu belirteeyim.. Şehir içi 30-35 krş yakıt tüketimi var litreye vurursak ortalam 7.5-8 lt.. Uzun yolda ise 25 krş a kadar düşüyor tabi 110 sabit klima acık 5 kişi.. Sert kullanmayı ve hızı seviyorsan 50 kuruşa kadar çıkar yakıtın.. Dizelden gelmen büyük dezavantaj olacaktır.. Yakıt dışında arac kendine aşık ettiriyor insanı seriliği donanımları ve spor görünüşüyle harika bir arac.. Merak ettiğin bir şey olursa seve seve cevaplandırım...

2012 Seat leon 1.4 TSİ 125 hp Copa plus

Canım kardeşim dizel arabadan inmişsin benzinliye binme üzülürsün, tsi az yakıyor ayaklarına kanma tsi ın kralı gelsin safkan şehir içi yolda 7 den aşağı düşmez amerikanın oyunları bunlar Türkiye de dizel arabaya binilir dizel araba alınır dizel araba satılır dizel araba kiralanır . Al sana bide gaz olsun yakıt paylaşıyorum yakma kndini20150807_220017.jpg

Eklemeyi unuttum 2012 ve üzeri model dsg ler daha alt modellere göre daha sorunsuzdur dsg nin en büyük 2 düşmanı geri kaçırma ve trafiktir. Hiç bir zaman cvt dayanıklılığı bekleme.

Ben 1.4 tsi 140hp FR 2015 kullanıcısıyım, 3000 km benzinde ortalama yakıtım 6,5lt, bende bundan önce ibiza vardı gazlı 85 beygir aracım 20-25 kr arası yakıyordu, ibizadan leon fr a geçtim yakıt konusunda hiç üzülmedim gayet güzel araç..

6,5lt genelde şehir içi ve zaman zaman performanslı olarak kullandım,

FR almanı tavsiye ederim, alıpta pişman olanını görmedim...

Ben 1.4 tsi 140hp FR 2015 kullanıcısıyım, 3000 km benzinde ortalama yakıtım 6,5lt, bende bundan önce ibiza vardı gazlı 85 beygir aracım 20-25 kr arası yakıyordu, ibizadan leon fr a geçtim yakıt konusunda hiç üzülmedim gayet güzel araç..

6,5lt genelde şehir içi ve zaman zaman performanslı olarak kullandım,

FR almanı tavsiye ederim, alıpta pişman olanını görmedim...

Aynı araç bende de var, tek farkı 35.000 km de olması :) benim de ortalamam 6.5 7 civarlarında, (son 3000 km 6.8) eski kasa 1.4 122 ler de hemen hemen aynı tüketimdeler, bu arada aracı kullanırken hiç ekonomi kasan birisi değilimdir, otomatik honda civic'ten buna geçince yakıt konusunda baya rahatladım.

Ekonomi kasıp 100 km altı süratlerde sürülürse 5 litrenin altına inebiliyor (kadıköy-sancaktepe gidiş dönüş 4.6 görmüşlüğüm var) ama sürüş çok sıkıcı bir hal alıyor :D

Bütçeniz kapsamında yeni leon fr biraz zor ama eski kasalarda 50.000 civarı bulursunuz, DSG doğru kullanılırsa sorun çıkaran bir şanzıman değil, ama eski nesil tam otomatikler gibi bas git şeklinde kullanım da dsg için biraz sıkıntılı bir durum, yani 4-5 km/sa te 2. vitese 15-20 km/sa te 3. vitese atan bir karakteri var, bu da dur kalk trafikte çok fazla vites değiştirmesi anlamına geliyor, örneğin düz bir araçta siz 100 kere vites değiştirecekken dsg bir araç 300-400 kere vites değiştiriyor, bu da şanzımanın ek baskı altına girmesine, sonunda da arıza yapmasına sebep oluyor, eğer siz böyle durumlarda aracı manuele alır, tam durmadan R'ye takmaz, yokuşlarda gaza basarak aracı durdurmaya çalışmazsanız (ki aslında bunların hiç biri zaten yapılmamalı DSG'den yana bir sorun yaşamazsınız ama 2. el araç alacaksanız siz dikkat etseniz bile önceki sahibinin nasıl kullandığını bilemezsiniz, bu da risk olduğu anlamına gelir.

1.4 tsi lar şehir içi kullanım için gerçekten keyifli motorlar, tavsiye ederim :)

dizel bir aracı bırakıp bir üst sınıfta benzinli araca geçmek yakıt konusunda hayal kırıklığı yaratacaktır. 2014 Leon TDI kullanıcısı olarak şehir içi maksimum 4.7lt civarında geziyorum. şehir dışı sanırım SCW ailesinde rekor bende 3.5lt. tek depo 1300km. :)
DSG mi manuel mi? ben tercihimi manuelden yana kullandım DSG için kullanan arkadaşlar daha sağlıklı yorum yapacaklardır.

Geri
Üst Alt