Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon Cupra için hangi jantı almalı?

otomobilsever

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar,

Yaz lastikleriyle kulanmak için aracıma yeni jant almayı istiyorum. Jattan beklentim görsellik değil, işlevsel olması. Yani performansa, yol tutuşa olumlu etkisinin olması ve sağlam olması. Bir de siyah olsa tadından yenmez tabi. Konu hakkında bilgili arkadaşlar yanlış biliyorsam beni lütfen düzeltsinler. Jant ne kadar hafifse performansa katkısı o kadar fazla oluyor, ancak sağlamlığı azalıyor. Offset (ET) değeri de 0'a yaklaştıkça jantın mukavemeti artıyor. Ancak offset değerinin aracın tasarımına uygun değerlede olması yol tutuşun olumsuz etkilenmemesi için önemli.

Leon Cupra için oradan buradan, kulaktan-forumlardan bulabiildiğim değerler şöyle:
18 çap, 5x112, 7.5 genişliğinde, ET değeri bir muamma, 45-55 arası olabilir diyen var. 35 de olur diyen var.

Volk RE30, Enkei RPF1 gibi modeller iyi gibi geldi, ancak bunları Türkiye'de nasıl nereden bulabilirim hiçbir fikrim yok.

Aklım iyice karışmış bulunuyor. ET değeri mümkün olan en düşük ve en hafif jantı almak istiyorum. Hangi değerlerdeki hangi jantı almak doğru olur ve bu jantı nasıl temin edebileceğim konusunda yardıma ihtiyacım var.

18 inch jantta 40 yanak olmasi sart. Hatta almaniz gereken olculer 225/40/18

2. el düşünmüyorum. OZ Racing, Enkei, Volk, BBS markaları için iyi şeyler söylenmiş her yerde. Ancak hangi modeli, hangi ölçülerde ve nereden alabileceğim konusunda yardıma, yönlendirmeye ihtiyaç duyuyorum.

orjinal jantlarla kullansan daha hoş olmazmı

Orjinal jatlar çok ağır. Her sökme takma sırasında çiziliyorlar. Lastik balansını ayarlatmakla daha az uğraşmak istiyorum. Son yaptığımda 3. kere de istediğim gibi bir sonuca ulaştım. Yılda 2 defa bunlarla uğraşmak istemiyorum.

Orjinal jantlari BBS uretiyor, en azindan VW de oyle. BBS agirdir, O.Z veya Enkei hafiftir. Ancak bana sorarsan bizim araclarda en guzel BBS duruyor..

Evet BBS'nin bulabildiğim bilgilerinde ağırlıklar hep yüksek. Volkswagen Golf GTI (Huffeisen) 13.1 kg, Volk RE30 7.16 kg. Cupra jantının da GTI'dan farklı bir ağırlığı olmadığını düşünüyorum. Performans farkı büyük olmalı.

ogün satıyor bbs seat spor jantlarda ankarada bir bak istersen harika jantlar

Geri
Üst Alt