Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon 1.6 TDI yakıt tüketimi

Şehiriçinde çok yakıyo... Fabrika verisi 4,6 diyo ama ben o rakamları bırak 5,8 in altına hiç inemedim... Şuan 6,2

Sent from my iPhone using Tapatalk

Anlık tüketim değerlerine pek önem vermiyorum. Yoldaki çok hafif eğim bile anlık tüketimi etkiler.
Ben bu yol güzergahında " ortalama yakıt tüketimizi " merak ediyorum.

leon için güzel değerler :) geçen 600 km yol kattettim 100 lira mazot yakmış :D

Anlık tüketim değerlerine pek önem vermiyorum. Yoldaki çok hafif eğim bile anlık tüketimi etkiler.
Ben bu yol güzergahında " ortalama yakıt tüketimizi " merak ediyorum.

O güzergahta tam ortalamamı bilmiyorum ama şöyle bir hesap yapabiliriz sanırım. Yakıt aldıktan sonra 90 km şehir içi, 610 km şehir dışı olmak üzere 700 km yol yaptıktan sonra yakıt aldım ve 41 litre motorin aldı depo. Bu durumda 41/700=0,0585 litre/km yani, 100 km' de 5,85 litre yakıt harcamış oldum. Cari fiyatlarla bu da yaklaşık 22 kuruş demektir. Umarım fikir verici bir bilgi olur.

O güzergahta tam ortalamamı bilmiyorum ama şöyle bir hesap yapabiliriz sanırım. Yakıt aldıktan sonra 90 km şehir içi, 610 km şehir dışı olmak üzere 700 km yol yaptıktan sonra yakıt aldım ve 41 litre motorin aldı depo. Bu durumda 41/700=0,0585 litre/km yani, 100 km' de 5,85 litre yakıt harcamış oldum. Cari fiyatlarla bu da yaklaşık 22 kuruş demektir. Umarım fikir verici bir bilgi olur.

Gayet açıklayıcı oldu teşekkür ederim. 100 kilometrede 5.8-6.0 litrelik yakıt tüketimi dizel için pek de ekonomik sayılmaz. Üstelik şehir dışı tüketimi bu. 140'ın altına inmeden yaptıysanız o zaman ekonomik olur ama ilk mesajınızda 120 ile video çektiğiniz için böyle yazıyorum. Otomobiliniz yeniyse daha da düşecektir. Yakıtınızı hangi şirketten alıyorsunuz ?

Gayet açıklayıcı oldu teşekkür ederim. 100 kilometrede 5.8-6.0 litrelik yakıt tüketimi dizel için pek de ekonomik sayılmaz. Üstelik şehir dışı tüketimi bu. 140'ın altına inmeden yaptıysanız o zaman ekonomik olur ama ilk mesajınızda 120 ile video çektiğiniz için böyle yazıyorum. Otomobiliniz yeniyse daha da düşecektir. Yakıtınızı hangi şirketten alıyorsunuz ?
Aslında bu tüketimin pek te ekonomik olmadığı görüşünüze katılıyorum, dizel motorların geldiği teknolojik noktada ve turbo bir motor ile daha düşük olmalıydı. Araç daha 11.000 km de belki ileride daha da düşer diye umuyorum. Yakıtı da Shell' den alıyorum.Eski aracıma çoklukla TP' den alıyordum hem devletin kurumu hem de fiyatı daha uygun diye; ancak Linea' da mesela Shell ya da BP den aldığım yakıta göre çekiş düşüklüğü hissetmiş, bu yüzden de yakıtın verimli yanmadığını düşünmeye başlamıştım, artık oradan almaktan vazgeçtim, Shell' e devam.

valla psikolojik de olabilir ama shell den benzin aldığımda neredeyse 80km daha erken bitiyor, PO'dan memnunum o konuda, şimdi biraz da mecburiyetten bp den aldım fena değil gibi 400 km oldu daha yeni indi yarıya 600'ü geçer heralde :p

valla psikolojik de olabilir ama shell den benzin aldığımda neredeyse 80km daha erken bitiyor, PO'dan memnunum o konuda, şimdi biraz da mecburiyetten bp den aldım fena değil gibi 400 km oldu daha yeni indi yarıya 600'ü geçer heralde :p
Ben de PO'yu tercih ediyorum. Bir kere İstanbul Zincirlikuyu Shell'den aldım arabananın devir saati yükseldi. Normalde rolantide 1.000 devirin altın 700-800 de seyrederken ibre, Shelle beraber 1.000 devire çıktı. Arabanın performansında gözle görülür bir artış da hissetmedim. PO ile ortalama ş.içi 6,2 - 6,4 lt/km tüketiyor. Bu da yaklaşık 780- 800 km yapıyor. Ama ben yine hoşnut değilim. Çünkü fabrika değerleri ş.içi 5 lt/km'nin altını veriyordu. Beklentim 5,5-5,8 lt/km idi ama maalesef durum böyle

Sent from my iPhone using Tapatalk

Geri
Üst Alt