Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

LEON 1.6 TDI Otomatik & Manuel Arasındaki Fark

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
sırf az yakacak diye 1.2 TSI' lar el sallayarak yanımızdan geçerse zoruma gider arabamı satmak zaten kıyamıyorum... :(

Senede 20k km yol gitmiyosam dizelin kapısını açmam arkadaş:eek:key:

Amortisman Yada Amorti diye bişey var...

Bi dizeli birde benzinliyi ele alalım sıfırda arasında aynı donanımda 15 bin lira varmı.. (dizel daha pahalı)

ben senede 10k km yol gittiğimi varsayarak hesaplıyayım;

Benzinlide 40 kuruş yakayım ortalama (ki bu biraz abartı olur); 40*10k=4.000 TL

Dizelde de 25 kuruş yaktığımı düşüneyim yine ortalama; 25*10k=2.500 TL

Fark nedir 1.500 tl

Arkadaşım ben dizele biniyorum ve kardayım senden daha ucuza yol gidiyorum diye bilmen için benzinliye; en az 10 sene o arabaya binmiş ve fazladan ödediğin parayı amorti etmiş olman gerekir.. ha aldığın yıl yaparsın bi 100k km ozaman dersin eyvallah.. yoksa dizel furyasına kapılıpta benim cebimden senden daha az para çıkıyor demek sanki biraz yanlış:eek:key:

burak bendede aynı araçtan var biraz fazla yakıyor diye aracımı 1 senelik olmadan satışa çıkardım dizel almak için ama neyazıkki soran yok! geçende bir konuda gördüm 230 tl ye 700 km giden dizel leon dsg di sanırım, baktım bizimkide aynı kmler gidiyor ama uzun yol olunca dizel karlı tabiki arada kaldım zaten satması zormuş kalsın.

Emre senin dediğine göre 33 kuruş yakar araç...Benim aracım 2012 mayıs çıkışlı şehir içi 6,5 litre ortalamayı geçmedi..Çokta sakin kullanmam yerine görede basarım aracıma...uzun yolda 4,5ler 4,8 leri çok rahat yakaladım..Şehir içi sakin kullanımda 5,5 litreleri görürken tempolu kullanımda 6,5lara kadar çıktım ama öyle bahsettiğin gibi 230 tl ye 700km çok yuksek değerler..Bir yanlışlık var kardeşim..

http://www.seatclubworld.com/leon-1...ma-yakit-tuketimi-degerleri-15398/index5.html buradada benim ve arkadaşların yakıt tüketimleri mevcut...

Bi dizeli birde benzinliyi ele alalım sıfırda arasında aynı donanımda 15 bin lira varmı.. (dizel daha pahalı)

Fark nedir 1.500 tl

Arkadaşım ben dizele biniyorum ve kardayım senden daha ucuza yol gidiyorum diye bilmen için benzinliye; en az 10 sene o arabaya binmiş ve fazladan ödediğin parayı amorti etmiş olman gerekir.. ha aldığın yıl yaparsın bi 100k km ozaman dersin eyvallah.. yoksa dizel furyasına kapılıpta benim cebimden senden daha az para çıkıyor demek sanki biraz yanlış:eek:key:

karar veremedim kardeşim yahu bazı arkadaşlar 1.2 ile performans olarak fark var diyolar bazılarıda yok fazla diyolar leona binip gitmeyecekse bi anlamı yok daha uygun bi dizel alırım ne bileyim karar veremedim açıkcası :confused:

Emre senin dediğine göre 33 kuruş yakar araç...Benim aracım 2012 mayıs çıkışlı şehir içi 6,5 litre ortalamayı geçmedi..Çokta sakin kullanmam yerine görede basarım aracıma...uzun yolda 4,5ler 4,8 leri çok rahat yakaladım..Şehir içi sakin kullanımda 5,5 litreleri görürken tempolu kullanımda 6,5lara kadar çıktım ama öyle bahsettiğin gibi 230 tl ye 700km çok yuksek değerler..Bir yanlışlık var kardeşim..

http://www.seatclubworld.com/leon-1...ma-yakit-tuketimi-degerleri-15398/index5.html buradada benim ve arkadaşların yakıt tüketimleri mevcut...

Yazın Antalya'ya gittim Sakarya/Hendek'ten 280tl ye fulledim aracı 610 km yolu 120 km ye sabitleyerek gittim arada 160 a cıkardığım da oldu ama çoğunlukla 120 sabitleyerek gittim peki sizce bu değerler iyi mi ?

benim 6,5 lt yakmam için çok sakın kullanmam lazım

benim 6,5 lt yakmam için çok sakın kullanmam lazım

100-120 aralığında bu yakıtı tuketiyor olman lazım..ben 170-180 altına düşmüyorum şehir içinde her kalkışda devir sayacını sona vuruyorum mu dıyorsun?? 1100 km malatya istanbul arası 170 altına hiç düşmedim 911 km yakıt almaya girdiğimde range halen 65 km gösteriyordu..(verdiğim örnek şehir dışı ancak hız limitlerini baz alırsak üst devir bandında şehir içi şehirler arası farketmez) Şehir dışı üst devir bandında bu araç 986 km yapıyorsa şehiriçide basabas sürüşde yapacagı 800 olsun 700lere düşmez kardeşim...

yok ben sabit hızlarda 100-110 kmh 5,5 lt de gordum ama şehir içinde sokak araları e-5 te harici ana yollarda 7,5 den aşagı pek inmiyor bu haric ettiğim yollara girersem zaten bayağı düşüyor

Fark nedir 1.500 tl

Hesabının mantığı doğru ama şu 15 bin TL biraz abartı olmuş be :)

yok ben sabit hızlarda 100-110 kmh 5,5 lt de gordum ama şehir içinde sokak araları e-5 te harici ana yollarda 7,5 den aşagı pek inmiyor bu haric ettiğim yollara girersem zaten bayağı düşüyor

Doğrudur dur kalklarda sıkışık trafikte bu deger artış göstermiş olsada genel ortalamaya vurduğunda düşüyor.Zaten baz aldığımız kriterde genel ortalama..Ama 7.5 altına inemıyorum dıyorsan yınede belli oranda sert sürüyorsun benim kanaatim..
Bu araç kalkışta vakumluyor hızını aldımı stabil hale dönüyor 7 ileri şanzumanında artısıyla tabiri caizze uyuyor yolda asıl ekonomiyı bu arada yapıyorsun..Kalkışta çok abanma surat aldıktan sonra çok gazla oynama yaptığın süratin pek hukmu yok..Asıl ekonomiyı sabıt bır hızda ve değişmeden kullanmaktan geçior...Ha ben duramıyorum onumdekı arac benı darlandırıyor,kalkışta emdi zaten bide adamı solla makasla yuklen gaza dibinde frenle çek s moduna kokle bir daha o zaman 7.5da oluyor 8 de kardeşim:D:D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt