Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon 1.4 TSI 95 oktan 97 oktan farkı

Turhal

Kayıtlı Üye
Selam arkadaşlar;

Aracımı bayiden ilk teslim aldığımda bana hep 95 oktan benzin almam söylendi. 97 oktan alırsam içeriğindeki katkı maddelerinin
ileride bir arızaya sebep olabileceği hakkında beni uyardılar. bende bu sebepten hep 95 oktan kullanıyorum ve genelde OPET ten alıyorum.

Aracımım performansından gayet memnunum. Acaba aramızda 97 oktan kullanıp problem yaşayan varmı.
Eğer bu mevzu teknik bir probleme yol açmıyor ise 97 oktan kullanmak avantajlımı değilmi yorumlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

arabam 2 yaşına basmak üzere ve 1 senedir sürekli 97 oktan alıyorum..
depo kapağında 95 alın yazmıyo zaten hatırladığım kadarıyla "min. 95" yazıyo.. :)

97 oktan kullandiginiz zaman kesinlikle bir sorun cikar diye bir kaide yok. fakat sorun yasama ihtimaliniz muhtemel.

araciniz 95 oktana gore yapilmis bir motora (beyine) sahip. kullanmaniz gereken 95 oktandir. 95ten yukarisini da kullanabilirsiniz, motorunuz calismamazlik yapmaz ama uzun vadede sorun cikartabilir. ayrica performans olarak da 97 oktan stock motorunuza hic bir performans katkisinda bulunmaz. tek etkisi fazla odediginiz para olur.

araciniza yazilim yaptirmadiginiz surece 95 oktan kullanmaniz dogru olacaktir. cunku mevcut yaziliminiz 125 hp uretmeye programli ve ister 98 ister 100 oktan kullanin gucte farklilik olmaz.

ben kendi dizel aracim icin shellin GTL teknolojili dizelini denedim ama aracimin yazilimi stock oldugu icin hic bir performans etkisi goremedim.
ayrica yazilimli araclar icin de yazilim yuksek oktanli benzine gore yapilmaz ise yine fayda saglanmaz.

benzinlik icin BP , shell ve opetten sasmayin derim.

97 oktan kullandiginiz zaman kesinlikle bir sorun cikar diye bir kaide yok. fakat sorun yasama ihtimaliniz muhtemel.

araciniz 95 oktana gore yapilmis bir motora (beyine) sahip. kullanmaniz gereken 95 oktandir. 95ten yukarisini da kullanabilirsiniz, motorunuz calismamazlik yapmaz ama uzun vadede sorun cikartabilir. ayrica performans olarak da 97 oktan stock motorunuza hic bir performans katkisinda bulunmaz. tek etkisi fazla odediginiz para olur.

araciniza yazilim yaptirmadiginiz surece 95 oktan kullanmaniz dogru olacaktir. cunku mevcut yaziliminiz 125 hp uretmeye programli ve ister 98 ister 100 oktan kullanin gucte farklilik olmaz.

ben kendi dizel aracim icin shellin GTL teknolojili dizelini denedim ama aracimin yazilimi stock oldugu icin hic bir performans etkisi goremedim.
ayrica yazilimli araclar icin de yazilim yuksek oktanli benzine gore yapilmaz ise yine fayda saglanmaz.

benzinlik icin BP , shell ve opetten sasmayin derim.

97 oktandan neden zarar görsün kardeşim.. :)
122'lik hariç diğer TSI'lar oktan konusunda daha hassas okuduğum kadarıyla 97 gerekiyo onlara..

yigit valla servisten duydugum bildigim kadariyla 97 oktan bir arti saglamiyor araca. 140lik 160 lik veya 170 lik icin durum farkli mi bilmiyorum ama ben 122lik-125likler icin konustum.
uzun vadede sorun cikartir demiyorum, sadece ihtimali var diyorum :) bende bu sekilde cevap aldim cunku.

Cuprada 97 alip oktan yükseltici atiyorum 1 senedir sıkıntı yok

şu BP Shell Opet tarzı yorumlara hiç sıcak bakmıyorum. bu firmaların hepsi rafineriden aynı benzini alıyor. içine konulan markerler farklı ve hepsi kendi deposuna götürüp ordan dağıtıma başlıyor. Yani her zaman aynı benzini sadece farklı depolardan alıyoruz. deposunun temizliği ve bakımı düzgün yapılan herhangi bir bayiden almanızda fayda var. doğru benzinciyi bulursanız bozulana kadar devam edin ve markaya da takılmayın. Marka takıntınız şöyle olabilir, zorda kalırsanız bir önceki aldığınız markaya bağlı kalmaya çalışın ki katkı maddesindeki farklılıklardan etkilenmeyesiniz.

Bende 97 oktana geçtim artık. genelde opetten alıyordum, geçenlerde PO'dan aldım. şu anda şikayet edeceğim bir bayi yada marka yok. burada sorun yaşarsam şu bayi diye adres veririm ama aksi halde bir bayiyi karalamam. Ha siyasi fikrimdendir, Shell BP Total Balpet Bpet gibi bayilerden yakıt almamaya alışveriş yapmamaya çalışırım zorda kalmadıkça, kimseye de buralardan yakıt almayın diyemem.

herzaman aynı bayıden benzın almaya dıkkat et.ben yaklasık 5 yıldır hep aynı yerden alıyorum (shell)95 -97 oktan da hıc bı halt farketmıyo kendı acımdan 125 lık falan bı arac ıcınde cok bısı farkedıcegını sanmıyorum.ama daha performans ıstıyosan shell ın yakıtı herzman daha ıyıdır.bunu hatta red shark cağların akrabası ıle bp ıstasyonunda bızzat konusmustuk.

İşin özü şu:
Oktan, bilinenin aksine daha yanıcı benzin demek değildir. Tam tersi, yanmadan önce daha fazla kontrol edilebilir. Bunun avantajı, en ideal yanma koşullarına en yakın koşulları sağlayana kadar benzinin yanmamasını sağlamaktır.
Araç, yüksek oktan benzini desteklediği sürece (katolog veya depo kapağı, kapı eşiği, vb. gibi yerlerde yazar) yüksek oktan benzin daha iyi performans sağlar. Ancak her tip araç bundan verimli şekilde artış sağlayamaz.
Mesela günlük kullanımda konfor ve ekonomi için dizayn edilmiş bir araçta yüksek oktan yakıtın yararını göremezsiniz. Örnek: Seat Leon 1.6 8V
Biraz daha performansa yönelik dizayn edilmiş ekonomi de sağlamak amacıyla dizayn edilmiş araçlarda azda olsa güç artışı sağlanabilir. Örnek: Seat Leon 1.4 TSI, 2.0 TFSI (185hp)
Saf performans için üretilmiş araçlarda çok daha fazla güç artışı sağlanabilir. Örnek: Seat Leon Cupra R
Ayrıca araca yüklenen yazılım sayesinde de, istenilen oktana göre ayarlamak mümkündür. Bu şekilde her tür motordan, o oktandaki yakıtla alınabilecek optimum güç elde edilmiş olur.
Aracın desteklemediği oktandaki yakıtı kullanmak motorun vuruntu yapmasına neden olur (avans vurma). Bunun sebebi, aracın programlandığı ateşleme zamanından daha farklı bi zamanda yanan yakıttır.

Cuprada 97 alip oktan yükseltici atiyorum 1 senedir sıkıntı yok

Katkıların hepsi güç düşürüyo Ahmet Abi. Bilim adamları HKS vs. gibi birçok markayı dyno üzerinde deniyolar. Youtube'da videosu var. Hepsi güç düşürüyo.

Geri
Üst Alt