Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

leon 1.4 Fr'a lpg önerileri

şöyle diyelim FR aracınız 8lt ortalama yaksa ;

8 lt benzin X 4,72 TL / 100 = 0,38 KR
8 lt LPG X 2,69 TL / 100 = 0,22 KR

Aradaki fark 0,16 KR'dir. Aylık kaç km yol yapıyorsunuz ? Ayrıca aracınızı gözünüze kestirdiğiniz kadarıyla ne kadar daha elinizde tutarsınız? Bunu hesaplayalım.

Aylık en az 2.000 km yol yapmanız gerek 2.000 x 0,16 KR = 320 TL aylık. LPG alsanız 1 yıl kullanım sonucunda kafa kafaya gelir. Eğer 1 yıldan uzun süre aracınızı tutacaksanız veya km bu kadar değilse kesinlikle takmayız size faydası değil zararı var. Min. 2-2.5-3 yıl arasında elinde bulundurman gerek aracı 2.000 km aylık aşağıya düşmemek şartıyla. TSI araçlara artık LPG takıyorlar ama çok yaygın değil bu konudada henüz net bilgim yok ama PRİNS marka dünyada en iyisi şu anda. Fiyatı nerden baksan 4.000 TL civarındadır onu söyleyeyim.

sıvı lpg olarak dırek enjeksıyonlardan lpg yı veren sıstem var lpi denılen sıstem ısmını yanlısta hatlıyor olabılırım benzın kullanmıyor hıc ılk calıstırmada ve yuzde 50 tasarruf sagladıgı solenıyor bu aralar bıraz pahalı vialle dıye bır marka takıyor ama brcde bu ıse gırıcek dıye duymustum ne kadar dogrudur bılmem fıyatta yaklasık 4bın lıra cıvarında sıstemın kendını amortı edebılmesı ıcın yılda 10den fazla km yapmanız lazım dıye dusunuyorum bırde aracı kısa surede satmayı dusunmuyorsanız yaptrın derım :)

Arama sistemimize TSI LPG yazarsanız ciddi sonuçlar çıkıyor oraları incelemenizi tavsiye ederim

Mal sizin malınız ama lpg taktırcaksanız bu aracın son sahibi olma ihtimalinizde var.TSI motoru bilenler bu motorun lpg ile kullanılmayacağını ve hep diken üzerinde olucağını iyi bilirler...

şöyle diyelim FR aracınız 8lt ortalama yaksa ;

8 lt benzin X 4,72 TL / 100 = 0,38 KR
8 lt LPG X 2,69 TL / 100 = 0,22 KR

Aradaki fark 0,16 KR'dir. Aylık kaç km yol yapıyorsunuz ? Ayrıca aracınızı gözünüze kestirdiğiniz kadarıyla ne kadar daha elinizde tutarsınız? Bunu hesaplayalım.

Aylık en az 2.000 km yol yapmanız gerek 2.000 x 0,16 KR = 320 TL aylık. LPG alsanız 1 yıl kullanım sonucunda kafa kafaya gelir. Eğer 1 yıldan uzun süre aracınızı tutacaksanız veya km bu kadar değilse kesinlikle takmayız size faydası değil zararı var. Min. 2-2.5-3 yıl arasında elinde bulundurman gerek aracı 2.000 km aylık aşağıya düşmemek şartıyla. TSI araçlara artık LPG takıyorlar ama çok yaygın değil bu konudada henüz net bilgim yok ama PRİNS marka dünyada en iyisi şu anda. Fiyatı nerden baksan 4.000 TL civarındadır onu söyleyeyim.

yakın zamanda araştırdım PRİNS Marka TSI motorlara geyet uygun ama değermi tartışılır çünki siparişle gelen bir malzeme ayrıca biraz tuzlu 4500 tl civar bu fiyatlara lpg taktırana kadar dizel bir araç alınabilir.

Mal sizin malınız ama lpg taktırcaksanız bu aracın son sahibi olma ihtimalinizde var.TSI motoru bilenler bu motorun lpg ile kullanılmayacağını ve hep diken üzerinde olucağını iyi bilirler...

bence arastrmadan konusmamamk lazım bu sadece sehır efsanesıdır taktırıpta kullananlar var ve sımdıye kadar bole bırseyle hıc karsılasmadım forumlarda verımsız dersenız anlarımda yok son sahıbı sız olursunuz gbı soylemler bence yanlıs ve bosa solenmıs solemlerdır
Direkt Enjeksiyon Kit Teknolojisi
lovatonun tsı ya uyguladıgı lpg kıtlı aracı adanada gordum sorunsuz ve kac bın kmdır hıc sıkıntısız kullanılıyor

Gayet guzel aciklamalar yapilmis ... Karar sizin ama bence de taktirmayin

bence arastrmadan konusmamamk lazım bu sadece sehır efsanesıdır taktırıpta kullananlar var ve sımdıye kadar bole bırseyle hıc karsılasmadım forumlarda verımsız dersenız anlarımda yok son sahıbı sız olursunuz gbı soylemler bence yanlıs ve bosa solenmıs solemlerdır
Direkt Enjeksiyon Kit Teknolojisi
lovatonun tsı ya uyguladıgı lpg kıtlı aracı adanada gordum sorunsuz ve kac bın kmdır hıc sıkıntısız kullanılıyor

Burak kardeşim,çok değil daha 2 gün önce arkadaşıma aldığımız 1.6 motor Leon'a lpg taktırdığımızda(lavato bayisi ve yakın tanıdık) konuşulmuş bir konu bu.Takan kişi önermiyor 1.6 motordan başkasına tavsiye etmiyoruz çünkü 1.6 daki kadar sorunsuz değil henüz sistem tam oturmadı ama isteyene takıyoruz diyor.Ama taktığı araçlardan zamanla stop etme,titreme ve uyumluluk sorunları ile geri geldiğini söylüyor.Yani devamlı ayar yaptırmak gerekiyor.Sorunsuzda var tabikide ama 3 taneden 2 si sorunluysa bunuda burda bildirmek boynumuzun borcu.Şimdi böyle bir bilgi varken burda paylaşıyorum ve sen boşa söylenmiş bir laf diyorsun.Bir lafın boşa söylenmiş olması için uydurma bir şey olması gerekir.Ben kafamdan uydurduğum efsane birşeyi burda paylaşmam.Ne bilgi aldıysak onu söylüyoruz.Kaldı ki (piyasayı takip ediyorsan bilirsin tabi) kaç tane lpgli tsi satılık var ve ne kadar zamandır satılık onuda bir araştır derim.Fr dediğimiz araçtan bahsediyoruz.En kötüsü 40bin tl olan bir araç(bi-xenon sunroof saymıyorum onlar olsa 45bin üstü).Dizelleri ile hemen hemen aynı.Bu araca lpg taktırıp ruhsata işletmek 45 bin i bulucak.Bu parayada dizelleri geliyor.Bu şekilde düşünürsen lpg li aracı satmak çok daha zor olucaktır.Birde aracına lpg takınca garanti dışı kalıyor sanırım.Bildiğim kadarı ile servis lpg li aracı bakıma almıyor.Bunları bilen biri bu aracı almaz.100 müşteriden 1 kişiye satarsın.Umarım şimdi daha açıklayıcı oldu :eek:key:

Ve bir de öneri sunuyorum yetkili arkadaşlara.Daha önceden yapıldıysa affola bu konu için bir anket düzenleyebilirlerse en azından forumdaki arkadaşların düşüncelerini öğrenmiş oluruz.

Geri
Üst Alt