Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon 1.4 fr mi Vw golf 1.4 tsi 122 hp highline mı ?

Bende Leon Stylance var, bugun satmis olsam Golf alirim.Goruntude Leon daha yakisikli ama...

Bence de görüntü olarak Leon, malzeme kalitesi açısından Golf.. Demiyorum ki Leon'un malzeme kalitesi kötüdür, sakın yanlış anlaşılmasın.. Sonuçta aynı fabrikada üretiliyorlar.. Fakat aracın güvenliğini, sessizliğini, yalıtımını, donanımını, ikinci elini(satarken) de düşünmek lazım.. Her ne kadar aynı fabrikadan çıksalar da beş parmağın beşi de bir değil, az biraz bir fark olacaktır muhakkak.. Golf'te belki daha rahat edebilirsin fakat servise/sanayiye gittiğinde aynı parça için Leon'dan 3 isterler Golf'ten 5..

Bence de görüntü olarak Leon, malzeme kalitesi açısından Golf.. Demiyorum ki Leon'un malzeme kalitesi kötüdür, sakın yanlış anlaşılmasın.. Sonuçta aynı fabrikada üretiliyorlar.. Fakat aracın güvenliğini, sessizliğini, yalıtımını, donanımını, ikinci elini(satarken) de düşünmek lazım.. Her ne kadar aynı fabrikadan çıksalar da beş parmağın beşi de bir değil, az biraz bir fark olacaktır muhakkak.. Golf'te belki daha rahat edebilirsin fakat servise/sanayiye gittiğinde aynı parça için Leon'dan 3 isterler Golf'ten 5..

Mesela leonun periyodik bakımı 300-350 iken golfün 400-450 :) yapılan işte bi fark var mı yok :D

Mesela leonun periyodik bakımı 300-350 iken golfün 400-450 :) yapılan işte bi fark var mı yok :D

Aynen öyle dostum.. Ama o fiyat farkı da ikinci ele yansıyor işte.. Oturup hesaplamak lazım 5 senede servise ne kadar veriyorsun, araç ne kadar değer kaybediyor, piyasası ne durumda vs.. Ne diyim alacak olan kişiye kolay gelsin.. Ben İbiza'yı alana kadar 1 seneye yakın araştırma yapmıştım..

Ticari amaçla alınıyorsa bişey demem de, araba bu sonuçta bi zevk, hangisi gönülünden geçiyorsa onu almalısın. 2.el fiyatı, servise vereceğim para. O arabayı alıyorsam onlara da katlanıcam. Elimdeki paranın elverdiği sürece istediğim arabayı hiçbir kaygı gözetmeksizin alırım. 3 lira zarar ederim ama ondan zevk alıcaksam onu alırım. 2 lira zarar edicem diye diğerini alıp gitmem. :) Araç alırken o kadar hesap kitaba gerek yok yani.

İstediğinizi alın, 2 aracı aldığınıza da kolay kolay pişman olmayacaksınız buna emin olun. Sırf ESP için leon alırım. Ama çok agresif kullanmıyorsam, sakin kullanıyorsam o zaman huzur için golf derdim :)

• Beğen
Reaksiyonlar: conz
olay bence biraz visa reklamı gibidir.araçların fiyatları,bakım maliyetleri felan filan vardır ama severek kullanmamanın yıkadıktan sonra karşısına geçip işte bu diyerek uzun uzun seyretmenin değeri paha biçilmez :)

FR

bu fotoğrafı benim konuya koymuştum (http://www.seatclubworld.com/uye-otomobilleri-88/kirmizi-1-4-fr-15426/) ama görmeyenler için bir de buraya koyayım dedim :D

Şimdi bahsedilen 2 adet araçtan Golf her zaman malzeme olarak önde görünüyor ama Fr, görsel olarak (bkz üstteki fotoğraf :) ekstara sadece lip var) bence çok üstün .Şimdi tabi bir çok golf fotoğrafı gelebilir. İşte böyle golfler var falan diye....Evet golf üstünde çalışıldığında şahane olabiliyor :eek:key:.Ama Fr ın üstünde daha çalışmadım ben ;) yani 2 aracın satandart halini karşılaştırıyorum. Ayrıca 1.4 olsada hem donananım hemde güvenlik olarak çok üst düzey bir araba.Seat sitesinde var ama sadece güvenliği buraya kopyalıyayım :
GÜVENLİK
ABS + TCS
S
ESP & EBA + DSR +XDS + Lastik Basınç Uyarısı+ Hill Holder (Yokuş Kalkış Desteği)
S
Sürücü / Yolcu Ön Hava Yastıkları
S
Sürücü / Yolcu Yan Hava Yastıkları
S
Perde Hava Yastıkları
S
Arka Yan Hava Yastıkları

S
Bildiğim kadarıyla Xds Cupra ve gti ler dışında sadece 1.4 fr da var ve aracın viraj kabiliyetine ve yere güç aktarımına bayağı etki ediyor. Aynı güçteki araçlarla gidişinde de fark yaratıyor(benim kişisel tecrübem, yanlış da olabilir)
Ben aracımı alalı 3,5 ay oldu ozaman açıkcası bu karşılaştırmayı kafamda yaşadım ama leon ve golf arasında yaptım .Fr ı görünce ... gerisini biliyorsunuz:eek:key:

ben leonu tercih ederim fr modelde kotluklar olsun direksiyon olsun şekil ama birçok insan golfu tercih eder

Yanlış biliyor olabilirim ama XDS, EDL'nin gelişmiş versiyonudur. EDL ise 25 mil hızdan sonra ( yaklaşık 40km/h ) otomatik kapanan bir sistem. Nasıl bir fark yaratacak ki gidişte? 200'le giderken sağ tekeri farklı sol tekeri farklı hızda mı çeviricek çekiş daha iyi olsun diye :) ESP'li ABS beynine ve o sensörlerle çalışan bir sistem. Yere aktarımı bayağı etkiliyor dediğinizde, ara hızlanmaların style'dan daha iyi olması gerekir, böyle bişeyde söz konusu değil. Virajda EDL'ye göre daha dinamik çalıştığı için etkilidir ki oda 80'le girdiğiniz virajda değil. Birde fren sistemi ısındığında otomatik kapanan bir sistemdir. Yani EDL kendini devreye aldığında frenler ısınırsa yine EDL'siz bir araç gibi çalışır arabanız. XDS'nin de çok büyük bir farkı yok bunlardan diye biliyorum.

Güvenlik sistemleriyle ilgili daha kapsamlı bir araştırma yapmak lazım tabi ama 40 km üstü olduğuna eminim bakırköy sahilden veli efendiye doğru dönen ve daha önce pasat ile 70-80 gibi km de bireyerleri öpme yehlikesi yaşadığım köprüde 70-80 kn hızda denedim viraja girdim fren yerine gaza bastım lastiklere(sırasını bilemiyorum tabi) patır patır gelen darbeleri ve arabanın nasıl yolu tuttuğunu gördüm. Auto motorsport un 2012 test yıllığı ocak sayısında 83 test ve 24 karşılaştırma yapılmış.Bir karşılaştırması polo gti ve scirocco 160 hp arasında burada aynen şöyle yazıyor;'' Gti adını sonuna kadar hakkeden direksiyon ve süspansiyon sistemi, motor gücünün yere aktarımı konusunda çok başarılı.Yüksek tork nedeniyle ön akslar ciddi bir şekilde etkileniyor ama XDS ismi veilen ve eloktoronik difransiyel kilidi işlevini torque vectorink özelliğiyle birleştiren sistem sayesinde bu sorun olmaktan çıkıyor.İçte kalan tekerleğe uygulanan fren basıncıyla güç dışta kalan tekerleğe aktarılıyor ve bu sayede gücün otomobilin ekekseninin çevrilmesinde kullanılması sağlanıyor. '' Ben başka yazılarda ya da otomobilin kullanım kitapçığında 40km üstünde ya da diskler sıcakken xds nin çalışmadığı gibi bir uyarı görmedim.Neden böyle bir şey olsunki böyle bir şey varsa abs de 40 km üstü çalışmayabilir tabi bunun uyarı olarak yapılması lazım.Diskler sıcakken abs çalışmayabilir , yada düzgün çalışmayabilir falan gibi?.Daha öncede yazdığım gibi gidişte fark yaratıyor benim tecrübem, yanlış olabilir birebir denemek lazım.Ben 122lik sicirocco ile ve golf ile denedim leon stil ile denemedim.Bahsettiğim fark da zaten HIzlanırken hissetiğim bir fark yüksek hızlarda değil ayrıca araba boyu değil yani, sürüşlede deneme yapılan yerin eğimi, viraj falanda etkili olabilir.Reelde denemek lazım düz bir yolda.

Geri
Üst Alt