Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon 1.2 TSI Ortalama Yakıt Tüketimi Değerleri

Ironlord

Kayıtlı Üye
Herkese selamlar,

Aracımı alalı yaklaşık 1 ay oldu. Bu aracın (Leon 1.2 TSI) tüketim değerlerini merak edenler için paylaşayım dedim.

Aracımı işe gidip gelirken kullanıyorum. Gidip geldiğim güzergahta trafikten dolayı bekleme yok.
Sadece yol üzerinde 9-10 tane trafik ışığı var. (Ankarayı bilenler için: Çayyolu'ndan Gölbaşı'na).

Hafta sonları ise yoğun trafik içerisinde kullandığım zamanlar oluyor.
Özetle toplam yaptığım yol ortalama %85 akıcı %15 yoğun trafikte diyebilirim.
Genelde sakin kullanımı tercih ediyorum. Aracın vites önerilerini (çoğu zaman) dikkate alarak vites değiştiriyorum.
Henüz 4000 devir üzerine çıkmadım.

IMAG0171.jpg IMAG0172.jpg

763.2km olarak gözüken sayacı tam depo benzin aldığımda sıfırlamıştım. Resimde görüldüğü gibi çeyrek depodan az benzin kaldı.
Yol bilgisayarı da 80km kaldığını gösteriyor.
* Yani bir depo benzinle 850km menzile ulaşabiliyorum.
* Ortalama yakıt tüketimimi yol bilgisayarı genellikle 6.1-6.3 arasında gösteriyor.

Eski aracım olan Cordoba 1.4 TDI ile bu güzergahta yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimimi 5.5 olarak ölçmüştü.
Dolayısıyla Leon 1.2 TSI'ı benzinli bir araç için tüketim açısından başarılı buldum.

* Bu veriler yukarıda söylediğim güzergah ve koşullarda geçerli olduğu için bu kapsamda değerlendirirseniz daha sağlıklı olacaktır.

Ekli dosyalar

• IMAG0171.jpg
    IMAG0171.jpg
    84.6 KB · Görüntüleme: 71
  • IMAG0172.jpg
    IMAG0172.jpg
    84.5 KB · Görüntüleme: 60
bence sizin yol güzergahınız 1.2 tsi lar için şehiriçi yakıt tüketimine örnek olamaz.Karma yakıt tüketimine girer kanımca.internetten teknik verisine baktığımda karmanın 5.7lt olduğunu gördüm.o anlamda değeriniz normal.Ayrıca arabanız zaten motorunun küçük olmasından dolayı tasarruf anlamında ve de vergi anlamında kullanıcısını üzmeme amaçlı bir araç.Sizde anladığım kadarıyla memnunsunuz.Allah kaza bela vermesin.Hayırlı sürüşler

Evet araçtan memnunum, iyi dilekleriniz için teşekkür ederim, bilmukabele.

1.2 ler gerçekten gerektiği gibi kullanıldığında çok makul yakıtı olan araçlar. bende daha son fullememden itibaren 380 km yapmışım. hala yarım deponun bir küçük çizgi üstünde. yani 1 depo ile 800 km civarı yapacak. 150 km şehir dışı, gerisi şehir içi (trafiğin yoğun olduğu yerde var sakin olduğu yerde)

Karma kullanim icin uygun bir arac ama tamamen sehir ici kullanimda hele ki yokuslu bir yerde oturuyorsaniz o zaman sikinti oluyor. 8 lt den asagi dusmuyor arac. tabi ki tamamen sehir ici kulanimda. ama uzun yolda ornegin istanbula 5.7 ort ile gidiyorum cok kasmadan.

Aracınızı güle güle kullanın kazasız belasız.
Tamamen şehir içinde kullandığımda 8-8.5 lt yakıyor ortalama birde benim evin civarı hep yokuş gelirkende giderkende mutlaka 1-2 yokuş çıkıyorum.Ama genel ortalama yakıt tüketimim 6.3 ile 7.3 arası değişiyor.Sizin güzergahınızı biliyorum Ankara'da değerleriniz normal ve anladığım kadarıylada sakin kullanıyorsunuz.

Geri
Üst Alt