Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon 1.2 tsi devamlı stop ediyor

psyc54

Kayıtlı Üye
3 haftalık sıfır araç.
Sık sık dur kalk yapmam gereken 2.vitesi de geçemediğim dar sokaklarda gidiyorum..

Araç ışıklarda, düz yolda, sıkışık trafikte frene basıp boşa alıp durduğumda, kalkmak isterken habire stop ediyor. kalkmak isteyip 1e attığımda kalkmıyor, ilerlemiyor bi türlü ve sarsılarak stop ediyor.
Hele yokuşlarda 10uncu denemede filan kaldırabiliyorum.
Start-stop özelliğini kapatın alışıncaya kadar dedi servis. HER binişte direk onu kapatıyorum

Şimdi düz yolda stop etmeler azaldı nadiren oluyor. Ama yokuşlarda resmen kitleniyor. Duruyorum. debriyajı az kaldırıp gaz veriyorum sanki gaza basmamışım bi gram ilerlemiyor geri kaçıyor.
Eski aracım dizeldi debriyajı kaldırdığımda yürümeye başlıyordu.

Benzinlinin kavramasının aşağıdamı yukarıdamı olduğunu anlayamadım,azıcık kaldırsanız gider dedi servis.

SErvis testleri yapıldı siz alışamamışsınızdır diyor.
Araçta arıza olması mümkün mü daha 80 kmde. Yokuşlar kabusum oldu!inadına da işyerim arazi gibi bir yerde yokuş çıkma ve dur kalk yapmak zorundayım!

HEvesle aldığım leondan soğudum şuan:confused:
Allaşkına kullananlar nasıl kullanıyorsunuz bunu stop ettirmeden yollarda karizma yerlerde geri kaçırıyorum:mad:

Ben dizel kullanıyorum manuel start stop sürekli aktif ve çok memnunum bu özellikten sizin boş bir yere gidip iyice kavrama noktasını bulmanız gerekecek ondan sonra daha rahat ve güzel kullanırsınız sıkıntı yapmayın sakin bindiginiz araç çok güzel alışınca daha seveceksiniz

hocam hakikaten ayağınızı debriyajdan çok az kaldırınca gider araba, benimki gidiyor, dur kalk trafikte gaza bile basmıyorum, yokuşta zaten hiç sorun yok, ilk başlarda bir kaç kere stop ettirmiştim ama şimdi o sorun da yok, start&stopla alakalı olacağını sanmıyorum, en azından S&S devrede iken debriyaja bastığınızda çalışır stop etse bile.

@memet_one 'ın dediği gibi biraz antrenman yapın düz yolda ve gazsız kaldırın arabayı, ayağınızı debriyajdan yavaşça kaldırın, gitmeye başlar.

not: çok hafif bir rampada bile olsa hill hold devreye girerse gaza ufakça bir dokunun yoksa stop eder :)

Bizim ibizaların kavrama noktası biraz yukarıda kalıyor. Bilmem leonlarda nasıl.

benim arkadaşımda 1.4 benzinli İbiza var aracı kaldırırken hep stop ediyorum hele yokuşlar kabus araştırdım debriyaj biraz sert ve kavrama noktası bir acayip yüksek gazla kalkmak zorunda kalıyorum ama kendi aracımda Leon da dizel hiç bir sıkıntı yok sırf bu yüzden 1.2 tsı almadım ben dizel aldım bu debriyajı zor ve adamı yoruyor diye çok pratik ile alışman lazım yada durum cidden sıkıntı...Benzinde debriyaj cidden baya uyuz iyi arkadaşın ibiza yı test ettim kullandım Leon almaya gidince baktım oda aynı en iyisi Dizel dedim doğru tercih yapmışım.

Benzinli Leon alsaydım Led paket alıcaktım sırf şu debriyaj yüzünden dizel aldım Led paketten vazgeçtim maddi durum ona el veriyordu zorladım dizel aldım.

:)Hay Allah razı olsun.
başkalarının da yaşadığını, dizelden benzinliye geçince yaşanabileceğini okuyunca içime su serpildi!
Hiç deneme yapmadan aldım arabayı,ertesi gün yola çıkardım, yollarda rezillik halinde marş basıyorum devamlı stop edip:confused:
Dizel çok istedim bulamadım aylarca. bileydim bu kadar fark edeceğini daha beklerdim.

45derece üstü yokuşlarla imtihandayımo_O
Stop ettirmediğim günüm olmadı:mad:

alışman uzun sürer ama halledersin biraz fazla gaz ver öyle kalk araç kullanma kalitesini çok düşüren bir olay tavsiye etmiyorum istanbuldaysan birde trafikte off off... Arkadaşım bacağım ağrıyor trafikte diyor gözünü korkutmak gibi olmasın ama böyle... sırf bu yüzden FR yada 1.2 tsı almaktan vazgeçtim

Sizin yokuşlarda zorlanma sebebiniz bence yokuş kalkış asistanı freni bırakmadığından stop ediyorsunuz. Debriyajdan çekmek üzereyken biraz gaz verince araba otomatik freni bırakıcaktır. Frende tuttuğu için siz stop ediyorsunuz olaiblir mi acaba..

o ihtimali arkadaşlar söyleyince düşündüm.nası bi sistem bilmiyorum
özelliklerini bilmediğim için 'bozuk bu araba' modundaydım.
o zaman gazı erken vericem, gazda biraz tutup öyle debriyajı bırakıcam?

Yokuşta aracı kaldırmaya çalışırken şuna alıştır kendini... Debriyaj ve frene aynı anda basıyorsun sonra kalkarken ayağını frenden kaldırıp gaz verip hareket etmeye çalıştığında araç kendi kendine fren yapmaya devam ettiğinden ilerlemiyor ve stop ediyor... o zamanlamayı boş bir meyilli yolda ölç nekadar sonra salıyor fren kendini ondan sonra çek ayağını debriyajdan... :)

Geri
Üst Alt