Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

LCD monitör almadan önce mutlaka okuyun

xartal

Kayıtlı Üye
LCD monitör almadan önce mutlaka okuyun

Bilgisayarınızla görsel iletişim kurmanızı sağlayan LCD monitörleri satın alırken doğru seçim yapmalısınız. İşte dikkat etmeniz gerekenler.
116483.jpg

CRT monitörlerin arkasından hayatımıza giren LCD monitörler bilgisayar kullanırken birçok avantaj sunuyor. Birçok model 16:9 geniş ekran sunduğu için film keyfi artıyor. Kullanıcıya daha fazla çalışma alanı sağlıyor. Oyun oynarken alacağınız zevk de CRT'lere göre kat kat fazla.

Bu kadar avantaj sunan LCD monitörler monitör pazarında da liderliğini sürdürüyor. LCD'ler pazarın yüzde 95'ini elinde bulundururken CRT monitörler ise yüzde 5 satış oranı ile kaybolmaya yüz tutmuş durumda.

Ekran Büyüklüğü

LCD monitör alacaksanız ilk yapacağınız işlerden biri monitörünüzün büyüklüğünü belirlemek. LCD monitör piyasasında 16 inç ekran büyüklüğünden tutun da 28 inç büyüklüğe kadar 14 farklı ekran boyutu bulunuyor.

Bu boyutlar arasında seçim yaparken bilgisayarınızda kullanacağınız uygulamaları göz önüne getirmelisiniz. Mesela iki Word sayfasını yan yan görüntülemek istiyorsanız en az 20 inç büyüklüğe sahip bir monitör almalısınız.
4266811248185523.jpg

Çünkü 19 inç ekranlarda iki word sayfasını yüzde yüz boyutlarla yan yana görüntüleyemezsiniz. Bu örnekleri kendi ihtiyaçlarına göre çoğaltabilirsiniz. Kullanacağınız programların görsel sunumuna göre ekran büyüklüğünü hayal edin. Bu uygulamaların sunumlarına göre ölçümler de yapabilirsiniz.

aslında max. 20" almak lazım ben laptop kullanıyorum zaten ama kuzenimde var kocaman bişi resmen keyif değil de göz bozmaya 1'e 1 ya.. :S

En önemli nokta ise piyasada var olan vga girişli monitorler satılmakta bilmeyenler için yazayım sakın almayın ve aldırmayın onun yerine hdmi girişli monitorler bolca piyasada bulunmaktadır.
1. hdmi girişi olmasına dikkat edin
2.hdmi girişli monitor alacaksanız hdmi kablosu almayı unutmayın(Monster marka tavsiye edilir)
3.Ya ne gerek var hdmi'a demeyin çok fark var :)
4. 22''-24'' iyi bir monitor almayı düşünüyorsanız ortalama 1.000TL civarındadır onun yerine Samsung 82 ekran lcd 1500'TL'ye kadar bir televizyon almanız size fayda sağlayacaktır :) ben 1400 tl'ye samsung t.v. almıştım çok fazla olmadı max. 3 ay olmuştur.

Ben nedense bir türlü büyük ekranlı monitörlere alışamadım heleki 19" den büyükse :D kullansam belki alışırım

Benim senelerdir 17'' sorun yok yani :D laptoplar zaten malum :)

Ev kullanımı için bence en ideal 17 inch. 19+ lar cidden göz bozan cinsten.

Benim pc 19". Bence tam kararı. 17 de idare edio ama 17nin altı ve 19un üstüne gerek yok bence evde kullanmak için.

bende 22 inç samsung var evde , 70000:1 kontrast oranı var fakat hdmi girişi yok maalesef ... oyunlarda ve filmlerde inanılmaz keyifli ... ama büyük bir boyut seçicek iseniz ekran kartınızın da 1 gb gibi bir hafızanın olması ve ekran kartı ram ve işlemci hızlarının da o oranda iyi olması gerekmekte ki ; lcd den tam verim alabilelim ... ekran kartımız iyi değilse ; pc kasmaya başlamakta !

ya yukarıdaki yorumumu okudum 8 ay öncesine ait :) Şimdi ise 3d led'ler çıktı yahu bu ne hız yetişemiyoruz teknolijiyeye.Bir de artık call of tarzı oyunları 2 kişi oynarken ekran bölünmek zorunda kalıyordu ya artık a tek ekrandan 2 gözlükle 3 boyut teknolojisini kullanarak kullanıcıya ait ekran bölünmeden görüntü verebiliyor..Yani artık arkadaşın ekranına bakıp hile yapamıycaz :)

ya yukarıdaki yorumumu okudum 8 ay öncesine ait :) Şimdi ise 3d led'ler çıktı yahu bu ne hız yetişemiyoruz teknolijiyeye.Bir de artık call of tarzı oyunları 2 kişi oynarken ekran bölünmek zorunda kalıyordu ya artık a tek ekrandan 2 gözlükle 3 boyut teknolojisini kullanarak kullanıcıya ait ekran bölünmeden görüntü verebiliyor..Yani artık arkadaşın ekranına bakıp hile yapamıycaz :)

vay hileci :D

Geri
Üst Alt