Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Lastikte Nitrojenle İlgili

leon17

Kayıtlı Üye
Selam, bu yaz lastiklerimi yeni değiştirdim ve nitrojen bastırdım. Bu lastiklerle yaklaşık 4000 km yol yaptım.
Bugün giderken lastik basınç uyarısı yandı. Panikledim (daha ilk arabam) daha önce başıma gelmediği için benzinliğe çektim lastiklerde görünürde bişey yoktu.

Bundan sonraysa kafama bi kaç soru takıldı, bu sorular hakkında fikir sahibi olan arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim. Sorularım:
1-Uzun yolda bu uyarıyı aldık nitrojen olan bir benzinlik bulmak zor. Bu durumda basıncı normal hava ile ayarlamak yani nitrojenin üzerine hava koymak sorun yaratır mı?
2-Nitrojen olan bir lastikçi bulana kadar basınç değerlerini kaydedip uyarının kapanmasını sağladım. Lastikçi de 3 lastikte 1-2 bar arası bir lastikte 4 bar basınç kaybı çıktı. Üzerine nitrojen basılıp eski değerine getirildi ama basınç değişmesine ragmen arabayı çalıştırınca basınç uyarısı almadım,bunun nedeni ne olabilir?
3-Nitrojenin bansınç kaybı yaratmadıgını duymuştum,bunun nedeni lastikle ilgili bir problem olabilirmi? yoksa nitrojende olsa basınç kaybı olabilir mi?

Nitrojen bastırdıktan sonra veya basıncları ayarladıktan sonra bi kere o hatayı verir kalibre gibi bi olay kaydettiriyosun bi daha vermez sıkıntı yok yani

Sent from my iPhone using Tapatalk

arkadaşlar lastiklere nitrojen basmayın izleyen varmı bilmiyorum.yapılan testlerde nitrojen basılı lastiklerle normal hava basılı araçların yoltutuşu çok fark ediyor.nitrojen lastiği ısıtmadığı için lastiğin yol tutuşu bozuluyor.firenlemede bile nitrojen kötü.bu testi topgear da yapmışlardı

Nitrojen bastırdıktan sonra veya basıncları ayarladıktan sonra bi kere o hatayı verir kalibre gibi bi olay kaydettiriyosun bi daha vermez sıkıntı yok yani

Yanlış anladınız ben hatayı verdiginde kalibre ettim ve uyarıyı kapandı daha sonra lastikçiye gidip lastiklere nitrojen bastırdım basınç degerleri değişmesine ragmen bu sefer uyarı vermedi. Bu bana saçma geldi.

Bendekilerin 4 üde 32 nitrojen 2 ayda bi falan alıyorum o uyarıyı bakıyorum normal yine kaydediyorm kronik bişi galiba cevabını bende merak ediyorum

Ben ilk aldığımda nitrojen le dolduralım dedi usta tamam dedim bir iki hafta kullandım ama yolda sıkıntılar yaşadım hep lastik kötü kayıyor dedim
Başka bir lastikçiye gittim adam nitrojeni boşalttı yerine normal hava bastı senin sıkıntın bundan dedi ve düzeldi bende bir daha hiç kullanmadım
basınç uyarısı ps yüksek olunca değilde düşünce ikaz ışığı yanıyor
Kaybettikten sonra hava basıncı inmeye başlamasa bile belirli bir sürat yapınca yine yanmaya başlar
Yazlık ve kışlık lastik kullanan olarak kışlık lastikleri takıp ayarları kaydediyorum birkaç gün içinde lastik basınç uyarısı alıyorum kontrol edince hepsi normal görünüyor yeniden kaydediyorum ve birdaha almıyorum bu uyarıyı

kurye ile elden teslime verildi

Arkadaşım Lastik üretim firmasından kalite kontrol mühendisi kendisine sorarak bilgilendiriyorum;

1- Jant 'ın lastik ile değen kısımlarındaki oksitlenmeyi önler ,oksitlenme kaynaklı hava eksiltme problemini azaltır
2- Lastik basıncını stabil kalmasını sağlar
3- Lastik patlama riskini Azaltır
4- Lastik içindeki malzeme ile tam tepkime göstererek iç malzemede aşınma ,nem gibi problemlerin olmasını önler lastik ömrünü uzatır
5- Daha iyi yol tutuş ve daha iyi frenleme sağlar
6- Uzun yolda lastiklerinde nitrojen var iken hava üstüne basılır mı (zorunlu ise evet yanlız ilk benzinlik yada lastikçiden o hava tamamen boşaltılarak isteğe göre hava veya nitrojen ile yeniden doldurulmalı)

Konuya ilave nitrojen Formula1 ,Uçak ve Ağır sanayide kullanılan araçların lastiklerinde tercih edilirmiş

Yaklaşık 2 yıldır hem yaz hemde kış lastiklerimde nitrojen kullanıyorum arkadaşım bilgilendirmesi ile Yazlık lastiklerim BridgestoneTuranza T001 , kışlık lastiklerim ise Bridgestone Blizzak Lm 32 açıkcası ve toplamda 100.000 km yol yaptım herhangi bir problem yaşamadım

performans lastiklere basık araclara nıtrojen yakışır :D düz normal lastiklere ntrojen basmak yoldan seni atar nerden geldiğini anlayamazsınız tehlikeli bır durum :)

Selam, bu yaz lastiklerimi yeni değiştirdim ve nitrojen bastırdım. Bu lastiklerle yaklaşık 4000 km yol yaptım.
Bugün giderken lastik basınç uyarısı yandı. Panikledim (daha ilk arabam) daha önce başıma gelmediği için benzinliğe çektim lastiklerde görünürde bişey yoktu.

Bundan sonraysa kafama bi kaç soru takıldı, bu sorular hakkında fikir sahibi olan arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim. Sorularım:
1-Uzun yolda bu uyarıyı aldık nitrojen olan bir benzinlik bulmak zor. Bu durumda basıncı normal hava ile ayarlamak yani nitrojenin üzerine hava koymak sorun yaratır mı?
2-Nitrojen olan bir lastikçi bulana kadar basınç değerlerini kaydedip uyarının kapanmasını sağladım. Lastikçi de 3 lastikte 1-2 bar arası bir lastikte 4 bar basınç kaybı çıktı. Üzerine nitrojen basılıp eski değerine getirildi ama basınç değişmesine ragmen arabayı çalıştırınca basınç uyarısı almadım,bunun nedeni ne olabilir?
3-Nitrojenin bansınç kaybı yaratmadıgını duymuştum,bunun nedeni lastikle ilgili bir problem olabilirmi? yoksa nitrojende olsa basınç kaybı olabilir mi?

Arkadaşım Lastik üretim firmasından kalite kontrol mühendisi kendisine sorarak bilgilendiriyorum;

1- Jant 'ın lastik ile değen kısımlarındaki oksitlenmeyi önler ,oksitlenme kaynaklı hava eksiltme problemini azaltır
2- Lastik basıncını stabil kalmasını sağlar
3- Lastik patlama riskini Azaltır
4- Lastik içindeki malzeme ile tam tepkime göstererek iç malzemede aşınma ,nem gibi problemlerin olmasını önler lastik ömrünü uzatır
5- Daha iyi yol tutuş ve daha iyi frenleme sağlar
6- Uzun yolda lastiklerinde nitrojen var iken hava üstüne basılır mı (zorunlu ise evet yanlız ilk benzinlik yada lastikçiden o hava tamamen boşaltılarak isteğe göre hava veya nitrojen ile yeniden doldurulmalı)

Konuya ilave nitrojen Formula1 ,Uçak ve Ağır sanayide kullanılan araçların lastiklerinde tercih edilirmiş

Yaklaşık 2 yıldır hem yaz hemde kış lastiklerimde nitrojen kullanıyorum arkadaşım bilgilendirmesi ile Yazlık lastiklerim BridgestoneTuranza T001 , kışlık lastiklerim ise Bridgestone Blizzak Lm 32 açıkcası ve toplamda 100.000 km yol yaptım herhangi bir problem yaşamadım

Sorularınız hakkındaki düşüncelerim şöyledir.
1) Nitrojen + Hava şeklinde bir lastik kullanımının bir zarar olmayacaktır. zaten havada azot bulunuyor.
2) Bizim araçlardaki basınç uyarı sistemleri çevresel hıza göre çalışır. Yani tekerlekler arasındaki hız farkını ölçer fark var ise alarm verir. Bu hem zaman alır hemde aralarında fark olmaz ise her şeyi yolunda zanneder.
3) Basınç kaybı olmaz.

Genel olarak nitrojen kullanımı le ilgili Ahmet beyin söylediklerine katılmamak mümkün değil. zaten uzmanı söylemiş. Ancak ben şahsen tercih etmiyorum. Boşuna para vermekten başka bir şey değil. Bizim lastikler ısınıp soğuması esnasındaki ısı farkı azdır. Yoğuşma pek olmaz. Ancak Uçak ve ağır sanayi için durum farklı. Mühendis gözü ile gereksiz lüks. hangimiz jantın oksitlenmesinden dolayı jantı değiştirdik, kimin aracında lastik ısınarak deforme oldu, nitrojen basmadığımız için lastik patladı, fren mesafasindeki azalma kaç cm, araçların çok azında nitrojen basılı bunlar frende sorun yaşamıyor da kalanların hepsinde sorun mu çıktı gibi uzar gider bu konu. Bunlar uzak ihtimaller. Özet ile tercih eden nitrojen kullanır etmeyen hava.
Saygılarımla.

1M leonda 4 sene, 1P1 leonda 2 sene nitrojen basılı kullandım. Kesinlikle tavsiye ederim. Zaten gerekli açıklamalar yukarıda yapılmış.

Geri
Üst Alt