Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Lastiklere dair iki not

• Konbuyu başlatan swotr
  • Başlangıç tarihi
S

swotr

Guest
Arkadaşlar geçen haftaki AutoShow da lastiklerle ilgili detaylı bir yazıdan önemli gördüğüm 2 notu sizlerle paylaşmak istedim, özellikle park konusu ilginç geldi.

Yeni lastikler öne mi arkaya mı takılmalıdır
Lastik üreticilerinin son yıllarda yapmış olduğu araştırmalarda daha az kullanılmış lastiklerin arkaya takılmasının daha doğru oldugu ortaya cıkmaktadır. Direksiyon aksamı ön lastiklere bağlı oldugundan patlasada yön verebileceğinizi fakat arka lastiklerin patlaması esnasında herhangi bir müdahele yapılamıyacağınıdan dolayı yeni lastiklerin arkaya takılmasını tavsiye etmekteler.

Uzun süreli park etmelerde yapılması gerekenler:
1-2 haftayı aşan park etmelerde aracınız sürekli lastiğinizin aynı noktasına baskıda bulunacağından dolayı belirli bir süreden sonra taban kırılması dediğimiz olay gerçekleşmektedir. Yani lastigin içindeki teller bir müddet sonra kırılır ve kalıcı bir balans bozukluğu oluşur. Bu nedenle lastik üreticileri böyle durumlarda aracı park etmeden önce basıncın 7.5psi arttırılmasını tavsiye etmektedirler.

Ender abi düşünsene sürekli aynı yer yere basıyor..ben bunu küçükken bisikletimle öğrenmiştim ..teller yok bisiklet lastiğinde ama düzleşmişti..giderken ufak sekme yapıyodu..

Paylaşımın için teşekkürler :)

Arkadaşlar geçen haftaki AutoShow da lastiklerle ilgili detaylı bir yazıdan önemli gördüğüm 2 notu sizlerle paylaşmak istedim, özellikle park konusu ilginç geldi.

Yeni lastikler öne mi arkaya mı takılmalıdır
Lastik üreticilerinin son yıllarda yapmış olduğu araştırmalarda daha az kullanılmış lastiklerin arkaya takılmasının daha doğru oldugu ortaya cıkmaktadır. Direksiyon aksamı ön lastiklere bağlı oldugundan patlasada yön verebileceğinizi fakat arka lastiklerin patlaması esnasında herhangi bir müdahele yapılamıyacağınıdan dolayı yeni lastiklerin arkaya takılmasını tavsiye etmekteler.

Uzun süreli park etmelerde yapılması gerekenler:
1-2 haftayı aşan park etmelerde aracınız sürekli lastiğinizin aynı noktasına baskıda bulunacağından dolayı belirli bir süreden sonra taban kırılması dediğimiz olay gerçekleşmektedir. Yani lastigin içindeki teller bir müddet sonra kırılır ve kalıcı bir balans bozukluğu oluşur. Bu nedenle lastik üreticileri böyle durumlarda aracı park etmeden önce basıncın 7.5psi arttırılmasını tavsiye etmektedirler.

Nasıl yani eski lastik önde olucak, atıyorum sıcaktan yada herhangi bi sebepten patlıycak yada gümliycek, bizde 160 km/h ile giderken gayet rahat yön verip kurtulucaz, takla falanda atmıycaz, Nasıl olucakmış bu Ender abi onuda açıklamışlarmı?

neden arkaya takıyoruz yahu.. :)

Bence mantıklı olmadı cünkü araçlarımız önden cekişli bunu topluyacak tek sey ön tekerler bende artık cevabını merak ediyorum :)

valla daha fazla detay yok tüm bilgi bu :)
Yok yha burda bi yanlışlık war, bence bu açıklama pratiğe uygun değil, düşünsene Ender abi 120 ile gidiosun Ön lastik patlıyor, hele birde Gümleme şeklinde patladığını düşünürsek, bırak direksiyondan yön vermeyi, direksiyon hakimiyeti sağlanamaz zaten, aynı şeyin arkada olduğunu düşünelim, bu defa araç savrulur fakat önler sağlam olduğu için manevra kabiliyeti sağlanarak durumdan belki herhangi bir kaza olmadan kurtulunabilinir... o yüzden bence saçmalamışlar, Hayatın doğal ve olağan akışına aykırı bi tez de bulunmuşlar.. yada bizim göremediğimiz bir taraftan bakıyorlar olaya, öyle isede açıklama çok yetersiz ben şahsen katılmıyorum bu düşünceye..

yazmış ya nedenini Yiğit :)

ben de onun nedenini anlamadım ya.. :)

ön lastiklerden biri patlayınca müdahale edecek 1 lastik kalıyo ki diğerinin de eski lastik olması durumları daha da zorlaştırır..bunun yanında hadi diyelim arkadaki lastikler daha iyi yol tutar konumda..arkalardan biri gitti öndekilerin bu durum karşısında zaten önemi daha da artmış oluyo..bunu da geçtim arkada sağ kalan bi lastik mi her şeyi yolunda tutacak..bunu da geçtim (vol2.) arkalardan biri patlarsa virajda vs. değilse araç arkadaki bi lastiğin patlama durumunda araba önden patlayan bi lastiğe göre daha düz gitmeye eğilimlidir..bunu da geçtim (vol3.) trafikteki araçların çok büyük bi çoğunluğunun ağırlık dağılımı önde %60-70 oranında yük olan araca yön verilmesini sağlayan bi lastiğin olmaması öne taşınan daha fazla ağırlık anlamına geliyo..bunu da geçtim (vol4.) patlayan arka tekerin yol açtığı düzensizliği direksiyonla müdahale etmek, önden patlayan bi lastiğe göre daha kolaydır daha doğrusu daha imkan dahilindedir.. :)

arkadaşlar bu da Michelin'in yanıtı:

Neden yeni veya daha az kullanılmış lastikler aracın arka tarafına takılır?

Aracınız ister arkadan çekişli, ister önden çekişli olsun, beklenmedik zor durumlarda (ani fren, sert viraj) ve özellikle ıslak zeminde daha fazla güvenlik için daha yeni lastikleri arka tarafa takmanızı tavsiye ederiz.

Çok sayıda test, aracın ön tarafının kontrolünün, arka tarafın kontrolünden daha kolay olduğunu kanıtlamıştır. Özellikle günümüz araçlarının çoğunluğunun önden çekişli araçlar olması sebebiyle, genellikle ön lastikler arka lastiklere oranla daha çabuk aşınır.

Yeni lastikler aracın ön tarafına takıldığında:
* Aracın yol tutuşu değişecektir çünkü ÖN / ARKA dengesi tersine çevrilmiş olacaktır.
* Aracın ön tarafında daha az yol tutuş hakimiyetine alışmış olan sürücü bu durumda şaşıracaktır.
* Kaygan yolda, arka taraf, aracın ön tarafına göre daha az yol tutuşa sahip olacaktır.

Bu durumda sürücünün arka tarafı kontrol etme şansı kalmayacak ve hızlanmaya çalışacaktır ki, bu da aracın arka tarafının savrulmasına yol açacaktır. Yalnızca deneyimli bir sürücü bu kötü durumla başa çıkabilir...

Arka tarafa takılmış yeni lastikler :
* Aracın yol tutuşu, sürücünün lastik değişiminden önceki, bildiği yol tutuşuyla aynı olacaktır; çünkü yol tutuş dengesi aynı olacaktır.
* Arka lastiklerin yol tutuşu daha iyi olacak ve sürücü, direksiyonu viraj yönünde çevirerek ve yavaşlayarak, tamamen sorunsuz bir şekilde aracı kontrol edecek ve yönlendirecektir.

İşte bu nedenle Michelin, yeni veya daha az kullanılmış lastikleri arka tarafa takarak riski azaltmanızı tavsiye eder :
* Virajda daha yüksek yol tutuş
* Arttırılmış bir güvenlik

link: http://www.michelin.com.tr/tr/front/affich.jsp?codeRubrique=920050909105250&lang=TR

o yazıda ki asıl açıklama şu cümle: "Bu durumda sürücünün arka tarafı kontrol etme şansı kalmayacak ve hızlanmaya çalışacaktır..."
neden arkaya takılmasını istediklerini açıklıyo.. :)

şöyle bi gerçeği de görmezden gelmek bence doğru değil..bi arabanın burnunun virajın içine bakması, virajın dışına bakmasından her daim daha iyidir..zaten virajın dışına bakan ön taraf aracın önden kaydığını gösterir..ve bi arabanın burnunun virajın içine bakmasının 2 yolu var..ilki güzel tutanan bi ön taraf diğeri de gevşek arka taraf..
bunun yanında daha iyi tutunan arka taraf kafadan kaymaya sebep olur doğal olarak..bunları kendi deneyimlerimden değil motorsporlarında yıllardır bu yönde ayar yapıldığından söylüyorum.. :)

Geri
Üst Alt