Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Lastiklere dair iki not

• Konbuyu başlatan swotr
  • Başlangıç tarihi
Ben arka lastiğin yüksek hızlarda patlamasının çok daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum :confused:

xx

o yazıda ki asıl açıklama şu cümle: "Bu durumda sürücünün arka tarafı kontrol etme şansı kalmayacak ve hızlanmaya çalışacaktır..."
neden arkaya takılmasını istediklerini açıklıyo.. :)

şöyle bi gerçeği de görmezden gelmek bence doğru değil..bi arabanın burnunun virajın içine bakması, virajın dışına bakmasından her daim daha iyidir..zaten virajın dışına bakan ön taraf aracın önden kaydığını gösterir..ve bi arabanın burnunun virajın içine bakmasının 2 yolu var..ilki güzel tutanan bi ön taraf diğeri de gevşek arka taraf..
bunun yanında daha iyi tutunan arka taraf kafadan kaymaya sebep olur doğal olarak..bunları kendi deneyimlerimden değil motorsporlarında yıllardır bu yönde ayar yapıldığından söylüyorum.. :)

evet viraj içine baktıgında arka savrulsada kontrayla kontrol altına alabilirsin, önden kayarsa zor..

ek olarak..

FWD araçlar için ivmelenme, bütün araçlar için yön verme ve frenlemenin çok büyük bi kısmı ön 2 tekeri ilgilendirir..
bütün bunları göz ardı edip neden arkaya yeni takıyoruz anlamamadım tatmin edici bi yazı yazmamışlar..

ek olarak..

FWD araçlar için ivmelenme, bütün araçlar için yön verme ve frenlemenin çok büyük bi kısmı ön 2 tekeri ilgilendirir..
bütün bunları göz ardı edip neden arkaya yeni takıyoruz anlamamadım tatmin edici bi yazı yazmamışlar..

Michelin'de kesmedi diyosun :D

Michelin'de kesmedi diyosun :D

Michelin neden öyle düşündüğünü açıklamış.. :)

Bu durumda sürücünün arka tarafı kontrol etme şansı kalmayacak ve hızlanmaya çalışacaktır ki, bu da aracın arka tarafının savrulmasına yol açacaktır. Yalnızca deneyimli bir sürücü bu kötü durumla başa çıkabilir...

artan yol tutuşla sürücüler daha hızlı gitmesin..amaç bu ben mi yanlış anlam çıkartıyorum.. :)
hea bi de sürücüler şaşırmasın diye artan yol tutuşla.. :D :D

yigit videoyu izledin mi :) bak orda (1:30) da diyor ki ; ön lastikler kaymaya başladıgında sürücü bunu direksiyonda hissedecek ve spin atmamak için hızını düşürerek gerekli manevrayı yapabilecektir, ama arka lastiklere kontrol imkanın yok

bu da video niye arkaya takılmasına dair :)

videoda söylediklerimden farklı bişi yok ki abi.. :)
videoda fren performanslarından bahsetmemiş zaten..bi de anlamadığım ön tarafı kızaklamış vaziyetteki bi arabayı kim yavaşlatabilir ki.. :)
arka tarafın gevşek olmasını ön tarafın yol tutmamasına tercih ederim..neden aşağıda..

:)

ya sen öne takarım diyosun, video arkaya takın diyo nasıl farlklılk yok yigit :)

bu goodyear ve dunlop sitesinden

When buying just two new tires, should they be put on the front or rear?

When radial tires are used with bias or bias belted tires on the same car, the radials must always be placed on the rear axle. Never mix radial and bias-ply tires on the same axle. When you select a pair of replacement tires in the same size and construction as those on the car, we recommend you put them on the rear axle. A single new tire should be paired on the rear axle with the tire having the most tread depth of the other three.

http://www.goodyeartires.com/faqs/care/#9
http://www.dunloptires.com/care/faqs.html#frontRear

bu TireReview sitesinden detayı açıklama linkte
http://www.tirereview.com/article/81718/always_install_two_new_tires_on_the_rear_axle.aspx

Always Install Two New Tires on the Rear Axle
When it’s time to replace only two tires on passenger vehicles, logic should take a back seat to physics – or in this case, a rear axle.

When installing two new tires, always place them on the rear axle and move the older tires to the front. This applies to front-, rear-, four- and all-wheel drive vehicles.

bu TireRack sitesinden detayı açıklama linkte
http://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=52

When tires are replaced in pairs in situations like these, the new tires should always be installed on the rear axle and the partially worn tires moved to the front. The reason is because new tires on the rear axle help the driver more easily maintain control on wet roads since deeper treaded tires are better at resisting hydroplaning.

Ben arka lastiğin yüksek hızlarda patlamasının çok daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum :confused:

xx

Eski aracımda 160 km/h hızla giderken arka sol lastiğim yarılmıştı. 1karışlık bir parça jantla lastiği tutuyordu ve araç maşallah diyeyim hiç savrulma yada yoldan çıkma gibi bir durum başıma gelmedi.

Geri
Üst Alt