Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Lastik seçimi

kocak04

Kayıtlı Üye
2010 model ibiza dsg aracım var.Geçen gün talihsiz bir kaza sonucu lastiğimin birini yardım.Zaten üzerinde bulunan lastiklerden memnun değildim.Çok çabuk yıprandı 35000 km de bu hale geldi.Aracımda 215 45 R16 lastikler var ve bu lastikler piyasada fazla bulunan lastikler değil.Ve fiyat olarak da biraz tuzlular.Acaba 205 45 R16 veya 205 50 R16 ebatlarında lastik kullansam dsg şanzımanımda ilerleyen zamanlarda sıkıntı yaşar mıyım ve yol tutuşunda bir problem olur mu? Değerli zamanınız ve bilgileriniz için şimdiden teşekkürler..

bence sorun yaşamazssın zira dsg şanzımanlı dizel dsgli leonlarda 205/55/16 kullanılıyor

geçmiş olsun.. 205 e düşme.. 215 iyidir.. yanak olarak ta 50 alırsan çok daha iyi olur.. bende yarmıştım lastiği... gerçekten de bu ebatları bulmak zor.. buluncada biraz tuzlu oluyor.. benim tavsiyem 50 alman.. zaten konforsuz araç.. 50 tercihin aracı bir nebze yumuşatır.. memnun kalırsın. :eek:key:

Teşekkürler peki 50 yanak sürme gibi bir sıkıntı oluşturmaz dimi? Bir de 205 düşünmemin sebebi daha çok seçenek ve uygun fiyat olması.Yakıtta da belki biraz daha düşüş olabilir.Daha önce Alfa Romeo 156 aracımda bile 205 55 r16 lastikler vardı ki Ibiza dan daha büyük bir arabaydı..

bence 205*50 r 16 ideal olacaktır 215 ile 205 arasında aartı ve eksiler elbette var yakıtı benim gözlemlerimde değişiyor yol tutuşu sesi konforu vs... ama yanak kısmını büyütmeni şiddetle tavsiye ederim hem komfor hemde malum yollarımızın rezilliğinden ötürü janta gelebilecek zararları en aza indiriyor. birde 215 yerine 205 takarsan jantın belki dışarıda kalabilir yanaklar dışa açabilir... jantında görmediğim için bir şey diyemiyorum bu konu hakkında...

Lastik sitelerinin lastik ölçüm tablolarına baktım.En kayıpsız olanı 215 40 R16 ve 195 50 R15 bu ölçüler en yakın ölçüler.205 45 R16 da lastiğin çapı biraz küçülüyor.205 50 R16 da ise biraz büyüyor.45 yanakta araç yere biraz daha yaklaşıyor ama konforu olumsuz etkiliyor.50 yanakta ise araç biraz daha yükseliyor bu sefer de daha konforlu olup yol tutuşunda sıkıntı yaratabilir.Çok kararsızım.Şuan tek korkum dsg nin sıkıntı yaratıp yaratmayacağı.

205 de lastik içe jant dışa çıkıyor.. aynı jantlarla tecrübe ettim.. yakışmıyor.. hoş bir görüntü değil..
dsg nin sıkıntı yapacağını hiç sanmıyorum.. 215 50 16 şaşma :eek:key:
Fiyat olarak birşey söyleyemem.. ne kadar ekmek o kadar köfte :)

Bugün lastikçiye gittim kumho ecsta 205 50 16 87W lastikleri aldım ve taktırdım.Lastiklerin yanında çelik sibop ve nitrojeni de bastırdım.Bir de rot balansa soktum.ilk izlenimlerim aracın direksiyonu biraz daha yumuşadı sanki.Çukurlar biraz daha az hissedilir oldu.Görüntü olarak da bir fark olmadı.Bakalım ilerleyen zamanda tekrar görüşlerimi yazarım.

hayırlı olsun güle güle kullan istersen fiyatta yaz almayı düşünen arkadaşlarında fikri olsun

Teşekkürler.Tanesini 180 e aldım tabi bu saydığım hizmetlerin hepsi içinde ve kredi kartına 6 taksit yaptılar.

Geri
Üst Alt